سازمان توسعه تجارت اعلام كرد

كرونا چند درصد از صادرات ایران را كم كرد؟

كرونا چند درصد از صادرات ایران را كم كرد؟ آچار: چند ماه بعد از شیوع ویروس كرونا در ایران، بنظر می رسد ثباتی نسبی در عرصه تجاری كشور به وجود آمده، هرچند آمارها حاكی از تاثیرگذاری كرونا بر تجارت ایران است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس کرونا از دی ماه سال قبل در چین و همه گیری جهانی آن از اسفند۹۸، یکی از عرصه هایی که بیشترین لطمه را شیوع این ویروس دید، تجارت بین المللی بود.
خیلی از کشورها مرزهای مشترک خودرا بستند و پروازهای خارجی را متوقف کردند، تردد تجار به کشورهای خارجی متوقف گردید و نمایشگاه های اقتصادی لغو شدند. در چنین بستری نهادهای بین المللی پیش بینی کردند که میزان تجارت در سال ۲۰۲۰ میلادی احیانا بیش از ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.
هرچند شرایط ایران از نظر اقتصادی باتوجه به تحریم های آمریکا متفاوت می باشد اما بنظر می رسد که همین روال در تجارت ایران نیز خودرا نشان داده است، هرچند در ماه های گذشته حرکت به سمت عادی شدن ادامه یافته است.
برمبنای براوردهای ارائه شده از طرف سازمان توسعه تجارت، در هفت ماه گذشته، میزان صادرات ایران تحت تاثیر همزمان تحریم ها و انتشار ویروس کرونا، حدودا ۴۰ درصد کاهش یافته است. این در حالیست که ایران در سال ۹۸، توانسته بود حدودا ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را به ثبت برساند.
بر طبق این گزارش ها، در ماه های اخیر میزان کاهش صادرات، کمتر شده که یکی از علت های اصلی آن، فعال شدن باردیگر مرزهای مشترک کشور است. بر این اساس، جز مرزهای جاده ای با ترکمنستان، حدودا دیگر مرزهای زمینی کشور فعال می باشند و با رعایت پروتکل های بهداشتی به کار خود ادامه می دهند. بدین جهت پیش بینی می شود در ماه های باقی مانده از سال ۹۹، میزان صادرات کشور بار دیگر افزایش یابد. قبل از این محمد لاهوتی – رئیس کنفدراسیون صادرات ایران – نیز به ایسنا گفته بود که با گشایش باردیگر مرزها و رعایت پروتکل ها، می توان امیدوار بود قسمتی از افت صادرات ثبت شده در ماه های گذشته، جبران شود.
منبع:

1399/06/12
08:17:13
5.0 / 5
1962
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تحریم , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار