دبیر سندیكای تولیدكنندگان لوله و پروفیل:

تولیدكنندگان مشكل مواد اولیه دارند

تولیدكنندگان مشكل مواد اولیه دارند دبیر سندیكای تولیدكنندگان لوله و پروفیل با اعلان اینكه اصلی ترین مشكل ما مربوط به تامین مواد اولیه می شود، اظهار داشت: سهمیه ای كه واحدهای ما می گیرند تنها 20 تا 30 درصد ظرفیتشان را پاسخگوست.به گزارش آچار به نقل از مهر، کیومرث فتح اله کرمانشاهی امروز در یک نشست خبری با اعلان اینکه در حوزه لوله و پروفیل ۳ مشکل عمده داریم، گفت: اصلی ترین مشکل مربوط به تامین مواد اولیه می شود، در ادامه نیز با مساله ظرفیت سنجی و قیمت گذاری مواجه هستیم.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران اضافه کرد: ۱۶۰ کارخانه در صنعت ما فعال می باشند که بین ۵۰ تا ۶۰ هزار شغل مستقیم دارند. مواد اولیه مورد نیاز ما عموماً ورق گرم است که ۷۰ تا ۸۰ درصد را فولاد مبارکه تامین می کند و مابقی را از واحدهای فولادی دیگر همچون گیلان و … تامین می نماییم.
وی با اعلان اینکه واحدهای فعال در بورس باید شفاف باشند، افزود: در صورتیکه اطلاعات تجاری به صورت عادلانه بین همه اصحاب تجارت و اقتصاد توزیع شود، رانت ایجاد نخواهد شد اما هرچه دسترسی به اطلاعات بین برخی بیشتر باشد، زمینه برای ایجاد رانت فراهم می شود.
باید مواد اولیه به کارخانجات تزریق شود
کرمانشاهی با اشاره به اینکه ۱۳۰ تا ۱۴۰ نوع لوله و پروفیل تولید می شود، اشاره کرد: مواد اولیه مورد نیاز ما یعنی ورق گرم هر هفته در بورس عرضه می شود اما ما همیشه با کمبود و ترمیم سهمیه مورد نیاز واحدها مواجه بودیم. در واقع سهمیه ای که این ۱۶۰ واحد می گیرند، تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیتشان را پاسخگوست. در همین راستا هفته پیش تفاهم نامه ای ۷ بندی با فولاد مبارکه امضا کردیم و مقرر شد مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه حل شود.
وی با اشاره به بحث صادرات، گفت: باید مواد اولیه به کارخانجات تزریق شود تا مشکل پیدا نکنند و بعد از رفع نیاز داخل، مبادرت به صادرات کنند. اگر مواد اولیه تامین شود، توان واحدها برای صادراتی شدن، افزایش می یابد.
کرمانشاهی افزود: هم اکنون شاهد اختلاف قیمت در بازار فولاد هستیم؛ این مساله هم به رقابت مربوط می شود. اگر انحصار از بازار برداشته شود و رقابت جایگزین شود، مشکلات مربوط به قیمت و گرانی هم حل می شود.
وی با اشاره به مساله ظرفیت سنجی، اظهار داشت: سیستم بهین یاب برمبنای ظرفیت اسمی، ظرفیت هایی را برای واحدها تعریف کرده است که دقیق نیست و همین موضوع یعنی عدم تعیین دقیق و بالقوه واحدهای صنعتی، سبب سوءبرداشت های بسیاری شده است. در واقع هر کدام از واحدها که دسترسی بیشتری به اطلاعات داشتند از این موقعیت برای نفع خود سود برده اند و آنها که دسترسی ندارند، متضرر شده اند.
کرمانشاهی اضافه کرد: مدتی پیش کمیته ای تحت عنوان ظرفیت سنجی با مشارکت نمایندگان فولاد مبارکه، سازمان حمایت و سندیکا در سندیکا تشکیل شد تا وضعیت ظرفیت واحدها به صورت دقیق مشخص شود. از ۱۶۰ واحد، وضعیت ۷۴ واحد ظرفیت سنجی شده که ظرفیت نیمی از این واحدها به صورت دقیق تعیین شدند و نیمی دیگر نیز در حال تکمیل است. این فرآیند یک و نیم سال طول کشید و ۱۰۰ میلیون تومان هزینه برد.
وی افزود: اخیراً با خبر شدیم که وزارت صمت دستورالعمل جدیدی در خصوص ظرفیت سنجی در درون استانها تهیه کرده است. روز گذشته در وزارت صمت به این مساله اعتراض کردیم و پیشنهاد دادیم که حداقل یک دفعه این کمیته ظرفیت سنجی را به وزارتخانه دعوت کنند تا نتیجه اقدامات را ببینند. سرقینی سرپرست وزارتخانه در جریان این کمیته است و می داند ظرفیت سنجی زمان بر، هزینه بر و تخصصی است.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران به موضوع قیمت گذاری نیز اشاره نمود و اظهار داشت: از ۱۰ سال ۳ دستورالعمل قیمتی برای لوله و پروفیل آمده است که هر سه مورد اعتراض واحدهاست. در ابتدا قیمت گذاری به صورت قیمت تمام شده+ ۱۷ درصد به همراه پلاسمای ۴ درصدی بود و سپس ستاد تنظیم بازار شب عید اعلام نمود نحوه قیمت گذاری به صورت قیمت تمام شده+ تا ۳۵ درصد است. اخیراً هم ستاد دستورالعملی داده است که قیمت گذاری به صورت قیمت تمام شده+ ۱۲ درصد باشد. تعزیرات هم به دنبال این دستورالعمل در حال برخورد با واحدهاست.
کرمانشاهی اظهار داشت: واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل فولادی کشور حالا حداقل سالیانه پنج میلیون تن ورق نیاز دارند.
وی اضافه کرد: امروز حدود یک میلیارد دلار ظرفیت صادراتی این بخش است که به سبب تامین نشدن مواد اولیه تابحال از این ظرفیت بهره برداری نشده است.
متن تفاهم نامه سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی و فولادمبارکه به شرح زیر است.


1399/06/25
20:20:43
5.0 / 5
1790
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار