نرخ تخم مرغ اعلام شد هر شانه ۲۶ هزار تومان

نرخ تخم مرغ اعلام شد هر شانه ۲۶ هزار تومان به گزارش آچار وزیر جهاد كشاورزی صادرات بی رویه را عامل افزایش قیمت عنوان و اعلام نمود كه بر مبنای نرخ تعیین شده برای هركیلو گرم تخم مرغ درب مرغداری، قیمت هر شانه تخم مرغ ۱۸۰۰ گرمی برای مصرف كننده حدود ۲۶ هزارتومان خواهد بود.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، کاظم خاوازی در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی با مبحث تولید و توزیع کودهای فسفاته اظهار داشت: برپایه تصمیم اتخاذ شده، قیمت تخم مرغ از درب مرغداری هر کیلو ۱۲ هزار تومان، قیمت برای مصرف کننده هر کیلو ۱۴۵۰۰ تومان و عوارض صادراتی به ازاء هر کیلو ۲۵۰۰ تومان تعیین شد؛ ازاین رو قیمت هر شانه تخم مرغ ۱۸۰۰ گرمی برای مصرف کننده حدود ۲۶ هزارتومان خواهد بود.
وزیر جهاد کشاورزی همینطور وعده داد که "با تمهیداتی که در نظر گرفته شده، در ایام پیش رو، قیمت تخم مرغ کاهش قابل توجهی می یابد".
صدور مجوز صادرات تخم مرغ در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار گرفت
خاوازی با اشاره به اینکه تولید تخم مرغ در کشور به اندازه کافی است و سالانه یک میلیون و ۳۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که ۶۰ هزار تن آن مازاد بر مصرف داخلی است، اظهار داشت: در هفته های اخیر، تقاضای صادرات زیاد بوده و صادرات بی رویه بازار تخم مرغ را به هم ریخته و باعث افزایش قیمت شده است. در همین راستا رئیس جمهوری به معاون اول دستور پیگیری دادند و در نهایت مقرر شد صدور مجوز صادرات تخم مرغ در اختیار وزارت جهادکشاورزی باشد تا بین تولید و صادرات توازن ایجاد شود.
این دومین افزایش قیمت تخم مرغ امسال است، به صورتی که اوایل تیرماه سقف قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری حداکثر ۹۵۰۰ تومان و قیمت مصرف کننده هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی بسته به وزن آن در حدود ۲۰.۰۰۰ تومان تعیین شده بود. اما قیمت هر شانه تخم مرغ در ایام اخیر در خرده فروشی ها به بیشتر از ۴۰ هزار تومان هم رسیده است.
رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی صادرات را علت اصلی این افزایش قیمت دانسته و گفته که علاوه بر آن برخی هم با سو استفاده از اهرم صادرات قیمت ها را به شکل کاذب بالا می برند و حباب ایجاد می کنند.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که ستاد تنظیم بازار عوارض صادراتی تخم مرغ برای شهریورماه را مشروط به تعهد اتحادیه مرکزی مرغداران میهن برای پیشگیری از هرگونه کمبود احتمالی و هم ثبات و رعایت قیمت های مصوب درب مرغداری و مصرف کننده در سطح بازار، از آغاز شهریور ماه حذف کرده بود.
منبع:

1399/06/28
19:45:42
5.0 / 5
2072
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , عوارض
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار