معاون وزیر صمت اعلام كرد:

انجام بیشتر از ۱۰۰ هزار مورد بازرسی از انبارها و مراكز نگهداری كالا

انجام بیشتر از ۱۰۰ هزار مورد بازرسی از انبارها و مراكز نگهداری كالا معاون وزیر صمت اظهار داشت: بعد از ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراكز نگهداری كالا، تابحال بیشتر از ۱۰۰ هزار و ۶۹۸ بازرسی از انبارها و مراكز نگهداری كالا در سرتاسر كشور انجام شده است.به گزارش آچار به نقل از وزارت صمت، عباس تابش تصریح کرد: بعد از ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا، تابحال بیشتر از ۱۰۰ هزار و ۶۹۸ بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا در سرتاسر کشور انجام شده است. در همین راستا ۲ هزار و ۱۲۳ پرونده تخلف به سازمان تعزیرات ارسال شده است.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت: قبل از ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا، جمعاً تعداد ۹ هزار و ۵۲۶ مورد در شهریور ماه سال جاری، بازرسی حضوری از انبارها و سردخانه ها توسط بازرسان سازمانهای صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور انجام شده است.
وی اضافه کرد: حاصل این تعداد بازرسی تشکیل ۸ هزار و ۱۹۵ پرونده تخلف به ارزش تقریبی ۵۶۰ میلیارد ریال بوده است.
تابش اظهار داشت: در جهت ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا به منظور کنترل، پایش و نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها، توسط بازرسان سازمانهای صمت سراسر کشور برای ۲۱۲۳ متخلف با عناوین تخلف عدم رعایت ضوابط ابلاغی تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناشی از عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید / حواله کالای مورد نگهداری به تعزیرات حکومتی تشکیل پرونده شده است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه مقرر شده بازرسی از عمده فروشان و انبارها جدی تر شود، اظهار داشت: در همین راستا این سازمان شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا را به سازمانهای صمت استان ها ابلاغ کرده است.
تابش اضافه کرد: در این سامانه امکانی فراهم شده تا بازرسان با استعلامی که می کنند، تمامی انبارهای ثبت شده را پیدا کنند و بدین سان نظارت بر این انبارها و پیدا کردن انبارهایی که ثبت نشده اند ساده تر می شود. با این شیوه می توان انبارهایی که بیشترین ورود و خروج بار را دارند، بر مبنای اطلاعات این سامانه شناسایی و بر حسن انجام کار آنها نظارت کرد.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام نمود: بازرسی ها از مراکز نگهداری کالا شامل انبارها، سردخانه ها و مراکز نگهداری کالا جهت بررسی وضعیت و حصول اطمینان از رعایت الزامات و ضوابط ابلاغی مشتمل بر ثبت انبار/ سردخانه در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به نشانی اینترنتی WWW.NWMS.IR و اهتمام لازم انبارداران به ثبت رسید و حواله کالا به / از انبار در چارچوب سامانه مزبور و برخورد با تخلفات احرازی با جدیت همچنان ادامه دارد.
تابش بر لزوم اجرای مستمر گشتها و بازرسی ها در سطح انبارها تصریح کرد و متذکر شد: اگر بنگاه ها باوجود اطلاع رسانی های مکرر صورت گرفته نسبت به ثبت محل نگهداری کالای مشمول در سامانه جامع انبارها و یا اعلام ورود و خروج بار از راه ثبت رسید و حواله و یا رد و تأیید بارنامه برابر ضوابط و الزامات قانونی اقدام ننمایند لاجرم شناسایی هر نوع کالای خارج از شبکه در انبار بعنوان احتکار و اختفای کالا به شمار رفته و بر مبنای قوانین مبارزه با قاچاق کالا برخورد قانونی می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: سامانه جامع انباها به آدرس اینترنتی WWW.NWMS.IR در جهت تحقق مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با مبحث ایجاد و راه اندازی سامانه های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرایند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز از سال ۹۴ طراحی شده است.
تابش اظهار داشت: بهره برداری از سامانه جامع انبارها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و با نظارت ستاد مرکزی مبارزه قاچاق کالا و ارز در خرداد ۱۳۹۵ به منظور شناسنامه دار کردن کلیه مبادی و مقاصد حمل و محل های نگهداری کالا و همینطور ثبت اطلاعات ورود (قبوض انبار) و خروج (حواله انبار) آنها شروع شده است.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام نمود: هم اکنون حدود ۷۴۰ هزار واحد توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی و در سامانه جامع انبارها ثبت شده است. همینطور حدود ۱۵ هزار مرکز نگهداری کالا مبادرت به ثبت رسید و حواله در این سامانه می کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همچون کارکردهای مهم سامانه جامع انبارها شفاف سازی و رصد کالا در زنجیره تجاری کشور و پیشگیری از قاچاق و احتکار کالا است و در صورت عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید / حواله در سامانه مزبور وفق تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.
تابش اظهار داشت: همه انبارها باید در سامانه ثبت شده و کلیه انبارهای مجاز و غیرمجاز شناسایی شوند و هیچ انباری نباید محل دپوی کالا قرار گیرد.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: سازمان حمایت بعنوان دستگاه نظارتی متقابلاً باید اقدامات پیشگیرانه برای پیشگیری از تخلفات موجود را انجام دهد و بعنوان مرجع برخورد با متخلفان و اخلالگران، به منظور پیشگیری از هرگونه احتکار و اختلال در عرضه کالاها، با استفاده از توان بازرسی خود و جدیت تمام بر میزان موجودی کالاهای انبارها و سردخانه های سراسر کشور نظارت مستمر و روزانه اعمال می کند.
شایان ذکر است؛ به استناد ضوابط اختصاصی کالای اساسی (موضوع ماده (۲) دستورالعمل تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز) گوشت قرمز، برنج، حبوبات، چای، تخم مرغ خوراکی، کره، روغن، شکر، لاستیک، کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه، خمیر کاغذ، دانه های روغنی، جو، ذرت، کنجاله سویا، خوراک آماده دام، ماکیان و آبزیان، دارو و واکسن دامی، مکمل و افزودنی های خوراک دام، سموم دفع آفات نباتی (آفتکش ها) و کود شیمیایی مشمول ثبت اطلاعات مکان نگهداری و ورود و خروج در سامانه جامع انبارها بوده و بسته به اینکه واحد مورد بازرسی دارای اقلام مشمول تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده یا خیر و اینکه کالاهای مشمول در سامانه جامع انبارها ثبت شده است یا خیر، بر مبنای ضوابط این شیوه نامه توسط بازرسان سازمانهای صمت استان ها برخورد لازم انجام می شود.

1399/08/02
20:49:58
5.0 / 5
833
تگهای خبر: ارز , اقلام , انبار , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار