نگاهی به بازار سكه و طلا در هفته ای كه گذشت

نگاهی به بازار سكه و طلا در هفته ای كه گذشت به گزارش آچار طبق اعلام نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول یك هفته اخیر بازار سكه و طلای داخلی، نسبت به هفته های گذشته آرام گرفته و باتوجه به كاهش قیمت اونس جهانی طلا، كاهش نرخ ارز در داخل و همینطور كاهش تقاضاهای كاذب كه به دنبال ورود نیروهای انتظامی به معاملات كاغذی و دستگیری متخلفان رخ داد؛ قیمت سكه و طلا سیر نزولی گرفت.


محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: قیمت جهانی طلا در طول هفته اخیر کاهشی بوده و تا آخر وقت اداری روز گذشته (پنجشنبه) به صورت متوسط ۲۴ دلار کاهش یافته است. این کاهش قیمت اونس جهانی به انضمام کاهش قیمت نرخ ارز که در طول هفته صورت گرفت و از طرفی کاهش تقاضاهای کاذب و معاملات سفته بازها، بعنوان سه عامل اصلی اثرگذار در قیمت سکه و طلا، سبب نزولی شدن قیمت سکه و طلا در طول هفته ای که گذشت، بود.
نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، علت کاهش نرخ ارز و کاهش تقاضاهای کاذب را اقدامات نیروی انتظامی در جهت برخورد با معاملات کاغذی طلا و ارز و دستگیری برخی از فعالان آنها دانسته و افزود: به شکلی می توان اظهار داشت که با توقف این معاملات، تقاضاها و بخصوص تقاضاهای کاذب کاهش یافته است که خود در معاملات فیزیکی طلا اثرگذار بوده و سبب شده تا عرضه افزایش یابد. به شکلی این افزایش عرضه سبب شد که خیلی از ترس کاهش بیشتر قیمت ها طلا و ارز و متضرر شدن شان و بسیاری هم از ترس برخورد نیروی انتظامی با آنها، مبادرت به فعالیت فروش کردند؛ اینگونه بود که تعداد فروشنده ها از خریداران پیشی گرفت.
وی اضافه کرد: همه این اتفاقات در مجموع سبب شد که ما در طول هفته کاهش قیمت سکه و طلا را شاهد باشیم؛ بدین ترتیب که در آخرین معاملات روز گذشته نسبت به ابتدای هفته، هر قطعه سکه تمام بهار طرح قدیم با کاهش یک میلیون تومانی به ۱۳ میلیون تومان و هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با کاهش یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومانی به ۱۳ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان رسیده اند. همینطور هر قطعه نیم سکه با کاهش ۳۵۰ هزار نسبت به ابتدای هفته، هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. ضمن اینکه ربع سکه با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی و سکه های یک گرمی با کاهش ۳۰ هزار تومانی به ترتیب ربع سکه پنج میلیون تومان و سکه های یک گرمی دو میلیون و ۶۷۰ هزار تومان در انتها هفته داد و ستد شده اند.
این مقام صنفی اضافه کرد: هر مثقال طلا آب شده هم با کاهش ۲۹۰ هزار تومانی در طول هفته اخیر، پنج میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۴۹ هزار تومان قیمت دارد که نسبت به ابتدای هفته ۶۷ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. به همین ترتیب سایر عیارهای طلا هم با کاهش قیمت روبرو شده اند؛ به صورت مثال هر گرم طلای ۲۴ عیار که در ماه گذشته تا دو میلیون تومان هم پیش رفته بود، هم اکنون یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان قیمت دارد.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: کاهش تقاضا و کاهش قیمت سکه و طلا منجر به کاهش حباب قطعات سکه هم شده است. هم اکنون حباب هر قطعه سکه تمام طرح جدید در انتها معاملات روز گذشته (پنجشنبه) حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است که نسبت به ابتدای هفته ۶۰۰ هزار تومان کاهش یافته است. البته لازم به ذکر است که همچنان سایر قطعات سکه دارای حباب بیشتر از یک میلیون تومان هستند. البته که با ادامه روند عرضه و تقاضای متعادل، پیشبینی می شود که حباب سکه به سمت کاهش بیشتر، پیش رود. همینطور با ادامه اقدامات نیروی انتظامی در جهت برخورد با معاملات کاغذی و سفته بازی ها می تواند تأثیر مثبتی در کاهش قیمت ها داشته باشد.1399/08/10
13:25:43
5.0 / 5
840
تگهای خبر: ارز , بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار