عضو اتاق تهران مطرح كرد

طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با كشورهای منطقه

طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با كشورهای منطقه به گزارش آچار عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با كشورهای منطقه، بیان كرد: در جریان یك جلسه آنلاین با فعالان اقتصادی اوكراینی، پیشنهاد تجارت تهاتری كالا را دادیم كه از طرف آنها نیز مورد استقبال قرار گرفت.


محمدرضا نجفی منش، در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به برخی بحث های صورت گرفته درمورد تجارت تهاتری ایران، توضیح داد: این گزینه چند دهه قبل نیز در بانک مرکزی اجرائی می شد و به تاجران اجازه تهاتر کالا با برخی کشورها داده می شد. به نظر می آید در شرایط فعلی با عنایت به فشار تحریم ها در کنترل ارز وارد شده به ایران و همکاری نکردن بانکهای بین المللی، باز هم می توان روی تجارت کالا به کالا حساب باز کرد.
وی ضمن اشاره به طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با کشورهای منطقه، بیان نمود: ما هفته قبل در جریان یک جلسه آنلاین با فعالان اقتصادی اوکراینی، پیشنهاد تجارت تهاتری کالا را دادیم که از طرف آنها نیز مورد استقبال قرار گرفت. در کنار آن کشورهایی مانند هندوستان یا ترکیه نیز برای تجارت تهاتری با ایران رغبت فراوانی دارند.
عضو اتاق تهران افزود: در چنین بستری ایران، می تواند صادرات کالایی خود به این کشورها را ادامه دهد و در مقابل در صورتیکه امکان انتقال ارز وجود نداشت، کالا وارد کند. در عرصه اجرا حساب مشترکی میان دو طرف و با مجوز بانک مرکزی برقرار می شود تا رقم صادرات ایران با رقم کالاهای وارداتی برابر شده و تجارت تسویه شود و همین روال در ارتباط با قراردادهای جدید تکرار شود.
نجفی منش در پاسخ به این سؤال که با عنایت به ممنوعیت واردات بیش از ۲۰۰۰ قلم کالا به ایران، کشورهای صادرکننده، تا چه حد توان صادرات کالاهای اساسی و ضروری به ایران را دارند نیز اظهار داشت: با عنایت به این که این طرح زیر نظر بانک مرکزی خواهد بود، کالاهایی که برای واردات به ایران اعلام می شوند نیز باید در لیست کالاهای مجاز باشند. یعنی یا کالای اساسی یا کالا و محصولی که مشابه داخلی آن تولید نمی گردد. البته در صورت کلید خوردن این طرح، بررسی ابعاد این لیست و چگونگی امکان پذیر شدن واردات کالاها نیز مهم خواهد بود.
وی تصریح کرد: گزینه دیگری که موجود است، امکان تهیه کالاهای مورد نیاز ایران از طرف کشورهای هدف خواهد بود. یعنی احتمال دارد کشور واردکننده کالا از ایران، برای تهاتر همان محصول مدنظر ما را تولید نکند اما امکان خرید این محصول از اروپا و ارسالش برای ما وجود دارد که خود این امر نیز می تواند به کاهش محدودیت ها کمک نماید.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، بعد از اوج گیری تحریم ها مقابل ایران و قرار گرفتن نام کشور در لیست سیاه اف ای تی اف، خیلی از بانکهای خارجی، همکاری خود با ایران را متوقف کرده اند و همین مساله نقل و انتقال ارز را دشوار کرده است.
در ماه های گذشته، ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان و نحوه بازگشت ارز به کشور به صحنه اختلاف جدی اتاق های بازرگانی و بانک مرکزی تبدیل گشته است.
منبع:

1399/08/25
12:50:51
5.0 / 5
462
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار