اظهارنظر رئیس كنفدراسیون صادرات ایران درباره بخشنامه جدید ثبت سفارش واردات:

خواسته بانك مركزی شدنی نیست

خواسته بانك مركزی شدنی نیست رئیس كنفدراسیون صادرات ایران می گوید بخشنامه جدید بانك مركزی در ارتباط با ثبت سفارش واردات عملا امكان اجرا ندارد.


محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بانک مرکزی در بخشنامه جدید خود مهلت رفع تعهد واردکنندگان را به ۴۵ روز تا دو ماه کاهش داده و این مساله باتوجه به شرایط کشور و واقعیت های اقتصادی نه فقط کار را دشوار می کند که در عرصه عمل برای خیلی از کالاها شدنی نخواهد بود.
وی با اشاره به برخی مراحل طولانی مدت واردات کالا به کشور، توضیح داد: وقتی واردکننده ثبت سفارش خودرا نهایی می کند، رسما پروسه واردات کلید می خورد و گام نخست آن، تولید کالا در کشور خارجی و آماده سازی آن برای ارسال به ایران است. بعد از آن وارد شدن کالا به گمرک خود زمان بر خواهد بود و برای ترخیص نیز بسته به نوع کالا، شرایط متفاوت می شود و گاهی چند ماه برای ترخیص کالا زمان نیاز است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: برای مثال برخی کالاهای وارداتی نیاز به دریافت نشان استاندارد دارند و بررسی های سازمان استاندارد خود بسیار زمان بر است یا برای کالاهای دارویی و بهداشتی، نیاز به دریافت مجوز وزارت بهداشت وجود دارد و بدین جهت سازمان های مختلفی در پروسه واردات و ترخیص کالا درگیر هستند که در خیلی از موارد دریافت مجوز لازم از طرف آنها، زمانی بیشتر از دو ماه احتیاج دارد.
لاهوتی با اعلان اینکه امروز حدود ۹۰ درصد از کالاهای وارداتی به ایران مربوط به مواد اولیه و واسطه ای می شود که در تولید مورد استفاده قرار می گیرند، اشاره کرد: بخشنامه بانک مرکزی از سویی انگیزه کار را در واردکنندگان کاهش خواهد داد و آنها وقتی می بینند در مهلت اعلام شده امکان رفع تعهد ندارند، از ورود به این عرصه خودداری می کنند. از طرف دیگر در صورتیکه واردات محدود شود، خیلی از واحدهای تولیدی که به مواد اولیه نیاز دارند، از دسترسی به آن محروم خواهند شد و این مساله تاثیر خودرا بر تولیدات کشور نیز خواهد گذاشت.
وی با اشاره به امکان تاثیرگذاری کاهش واردات بر فعالیت صادرکنندگان کشور، توضیح داد: صادرکنندگان ارز خودرا در سامانه نیما عرضه می کنند و واردکنندگان خریدار این ارز هستند. همانطور که در ایام گذشته برخی از صادرکنندگان اعلام نموده اند، تقاضا برای این ارز در سامانه نیما کاهش پیدا کرده و این مساله روان بودن پروسه صادرات، بازگشت ارز و خرید آن از طرف واردکنندگان را با اختلال مواجه می کند.
رئیس کنفدراسیون صادرات اشاره کرد: صرف نظر از قیمت ارز که تعیین آن به عوامل گوناگونی وابسته است، آنچه که در پروسه تجارت بیشترین اهمیت را دارد، ایجاد یک نظم در فرایندهای اجرائی و جلوگیری از وارد شدن عوامل بر هم زننده شرایط عادی است. اینکه واردات کم شود یا تقاضا برای آن با تاخیر همراه شود، از سویی در آمارهای وارداتی، از طرفی در فعالیت واحدهای تولیدی و در نهایت بر عرضه ارز صادرکنندگان در سامانه نیما، تاثیر منفی می گذارد و چه این بخشنامه و چه هر طرح دیگری که این پروسه را بر هم بزند، اساسا به نفع اقتصاد ایران عمل نخواهد کرد.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، در بخشنامه جدید بانک مرکزی، مهلت رفع تعهد واردکنندگان به ۴۵ روز تا دو ماه کاهش یافته است. واردکنندگان موظفند ظرف دو ماه اظهارنامه وارداتی خودرا به این بانک تحویل دهند و حداکثر ظرف ۴۵ روز، کالای وارداتی را از گمرک ترخیص کنند.
به دنبال این بخشنامه جدید، فعالان بخش خصوصی نسبت به اجرائی نبودن این طرح بانک مرکزی اعتراضات خودرا بیان کرده اند و مسعود خوانساری – رئیس اتاق بازرگانی تهران – در نامه ای به رئیس جمهوری از او خواسته نسبت به تغییر در این بخشنامه جدید اقدام نماید.
منبع:

1399/09/10
17:07:31
5.0 / 5
555
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار