در گزارش آچار مطرح شد؛

انحصار در تخصیص ارز نهاده های دامی

انحصار در تخصیص ارز نهاده های دامی یک مقام مسئول با اعلان اینکه در تخصیص ارز نهاده های دامی انحصار 100 درصد وجود دارد، اظهار داشت: مسئولان ارزهای مرغوب را به کسانی که خودشان می خواستند دادند و ارزهای نامرغوب را به تشکل ها دادند.ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اینکه با عنایت به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده های دامی، قیمت مرغ و تخم مرغ نباید این همه گران و با نرخ مصوب فاصله داشته باشد، اظهار داشت: در این حوزه واضح است که بانک مرکزی چندان به وظایف خود عمل نکرده اگر تخصیص ارز بموقع انجام می شد و واردات نیز بموقع صورت می گرفت الان شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.
مسئولان ارزهای مرغوب را در اختیار کسانی که خودشان می خواستند قرار دادند و به دیگران ارزهای غیرقابل انتقال دادند که طبیعتاً نمی شد با این ارزها کالایی وارد کرد وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، اگر وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی در حوزه توزیع نهاده های دامی به وظایف خود درست عمل می کردند و کنترل و نظارت درستی هم بر کار وجود داشت، الان شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.
این فعال بخش خصوصی افزود: دولت در سیاستی اشتباه بجای اینکه یارانه را در اختیار تولیدکننده و یا مصرف کننده نهایی قرار دهد آنرا در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار واردکنندگان گذاشت و موجب ایجاد رانتی بزرگ در این عرصه شد.
قاسمی خاطرنشان کرد: ما تحریم و مشکلات مربوط به آنرا قبول داریم اما چرا بانک مرکزی در چنین شرایط دشواری با صدور بخشنامه های غلط، به مدت ۹ ماه صادرات بخش کشاورزی را قفل کرد و اجازه نداد ارز وارد کشور شود و همه را به قاچاقچی ارز تبدیل کرد؟
چرا بانک مرکزی در چنین شرایط دشواری با صدور بخشنامه های غلط، به مدت ۹ ماه صادرات بخش کشاورزی را قفل کرد و اجازه نداد ارز وارد کشور شود و همه را به قاچاقچی ارز تبدیل کرد؟ وی با اشاره به اینکه بگفته خود مسئولان حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشته است، اضافه کرد: بخش عمده مشکلات ما مربوط به تصمیم گیری های نادرست مسئولان است.
قاسمی اضافه کرد: نخست اینکه سیاست های ارزی بانک مرکزی کاملاً غلط بوده و رانت در اختیار واردکنندگان قرار داده است. دوم اینکه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت سیستم مناسبی برای توزیع نداشتند و حتی سیستم مناسبی برای پیش بینی میزان نیاز کشور نداشتند، به همین جهت سال قبل که احساس کردند وضعیت بازار کنجاله مطلوب است به مدت چند ماه واردات آنرا متوقف کردند که این موجب ایجاد یک بحران جدی در بازار داخل شد.
ارزهای مرغوب را به خواص دادند و نامرغوب ها را به اتحادیه ها دادند!
این فعال بخش خصوصی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه حدود ۹۰ درصد ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کنجاله سویا را به شرکت پشتیبانی امور دام که شرکت دولتی است، داده اند، اضافه کرد: تجربه تمام دنیا نشان داده که دولت هیچ وقت تاجر خوبی نبوده و نیست اما متأسفانه مسئولان ما نمی خواهند این مساله را بپذیرند.
یکی از سیاست های غلط وزارت جهاد کشاورزی که متأسفانه بانک مرکزی و وزارت صمت نیز دنباله رو آن شدند ایجاد انحصار برای برخی افراد بود و تمام کشور را معطل چند نفر کردند وی با انتقاد از اینکه دولت بخش خصوصی واقعی را در واردات نهاده های دامی دخالت نداده است، اظهار داشت: ممکنست در جواب این انتقاد مسئولان بگویند که ما ارز در اختیار برخی اتحادیه ها و تشکل ها قرار دادیم و آنها نتوانستند واردات انجام دهند که در جواب این سخن باید عرض کنم که مسئولان ارزهای مرغوب را در اختیار کسانی که خودشان می خواستند قرار دادند و به دیگران ارزهای غیرقابل انتقال دادند که طبیعتاً نمی شد با این ارزها کالایی وارد کرد.
قاسمی ضمن اشاره به اینکه در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده های دامی انحصار ۱۰۰ درصد وجود دارد، اظهار داشت: تمام نگرانی ما این است که مسئولان همچنان قصور خودرا نادیده بگیرند و توپ را در زمین تولیدکنندگان بیندازند و بگویند که آنها تولید نکردند و بدین سان سبب نابودی تولید شوند اما خودشان پشت درهای بسته تصمیم بگیرند و تولید را زمین بزنند.
تصمیمات غلط دولت در سال ۹۸ بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغداری خسارت وارد کرد!
این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: تصمیمات غلط ستاد تنظیم بازار درباب میزان جوجه ریزی و صادرات مرغ و تخم مرغ طی سال ۹۸ بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغداری کشور خسارت وارد کرده است و هیچکس هم پاسخگوی این ضرر سنگین نیست.
تصمیمات غلط ستاد تنظیم بازار درباب میزان جوجه ریزی و صادرات مرغ و تخم مرغ طی سال ۹۸ بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغداری کشور خسارت وارد کرده است یکی از تصمیمات عجیب مسئولان ما ممنوع کردن صادرات مرغ بود که در عین حال خاک کشور را در اختیار ترکیه قرار دادند تا به صورت ترانزیت مرغ به افغانستان صادر کند او همینطور درباره اینکه گفته می شود انحصار چند نفر واردکننده در بازار نهاده های دامی منجر به ایجاد چنین نابسامانی های گسترده ای شده است، اظهار داشت: یکی از سیاست های غلط وزارت جهاد کشاورزی که متأسفانه بانک مرکزی و وزارت صمت نیز دنباله رو آن شدند ایجاد انحصار برای بعضی از افراد بود و تمام کشور را معطل دو الی سه نفر کردند تا آنها هم با سوءاستفاده از این وضعیت هر کاری که می خواهند انجام دهند.
قاسمی افزود: در جلسات مختلف که ما این مساله را مطرح می نماییم مسئولان عنوان می کنند این افراد اعتبار بین المللی دارند که با استفاده از آن می توانند در وضعیت دشوار نهاده وارد کنند اما سوال اینجاست که این اعتبار را چه کسی به این افراد بخشیده است؟ جز سیاست های غلط خود مسئولان؟ همه مساله رانتی است که خودشان برای این افراد ایجاد کردند.
صادرات مرغ را ممنوع می کنند اما زمین و هوا را در اختیار ترکیه قرار می دهند تا مرغ صادر کند!
در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده های دامی انحصار ۱۰۰ درصد وجود دارد رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون همین طور در واکنش به مباحث مطرح شده از طرف برخی مسئولان در خصوص اینکه اگر مرغ ارزان نشود واردات انجام می دهند، اظهار داشت: تولید در کشور ما به علت کارگر و سوخت ارزان از سایر نقاط دنیا رقابتی تر است اما متأسفانه خود مسئولان موجب شدند این مزیت رقابتی بودن از بین برود.
قاسمی خاطرنشان کرد: یکی از تصمیمات عجیب مسئولان ما ممنوع کردن صادرات مرغ بود که در عین حال خاک کشور را در اختیار ترکیه قرار دادند تا به صورت ترانزیت مرغ به افغانستان صادر کند. آیا این تقدیم دو دستی بازارهای صادراتی به کشور رقیب نیست؟ یا زمانی که قطر تحریم بود ما هوا و زمین کشور را در اختیار ترکیه قرار دادیم تا به این کشور صادرات انجام دهد.
وی تصریح کرد: بنده معتقد نیستم که همه این تصمیمات از سر ناآگاهی اتخاذ می شود احتمالاً مسأله ای در این میان وجود دارد که از آن غافل هستیم.

1399/09/29
14:57:28
5.0 / 5
365
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار