خبر خوب برای قالی بافان

خبر خوب برای قالی بافان رئیس مرکز ملی فرش ایران از ارائه بیمه درمانی و تکمیلی به صورت اقساط با نرخ بهره چهار درصد به قالیبافان آگاهی داد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) در جهت توسعه فرهنگ بیمه در عرصه صنعت فرش دستباف و ایجاد بستر مناسب تولید بر مبنای نیاز بازار و پشتیبانی از قالی بافان، فعالان و شاغلان در عرصه این هنر- صنعت، مرکز ملی فرش ایران و شرکت سهامی بیمه ایران تفاهم نامه امضا کردند.
در حاشیه این مراسم، فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: قالیبافان باید در جریان این مورد قرار گیرند که تفاهم نامه قبلی این مرکز با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مانند بیمه تأمین اجتماعی نیست و بیمه درمانی ندارد، بلکه تنها در ارتباط با مستمری، بیمه بازنشستگی و از کار افتادگی بود؛ ازاین رو برای تکمیل بیمه قبلی تفاهم نامه ای با بیمه ایران منعقد شد که مهمترین بند آن بیمه درمانی و تکمیلی قالیبافان است. البته بیمه درمانی و تکمیلی به صورت اقساط با سود چهار درصد در اختیار قالیبافان قرار خواهد گرفت.
او همینطور از تقلیل بازنشستگی قالیبافان به ۱۵ سال با حمایت بیمه ایران اطلاع داد و اظهار داشت: همینطور حقوق دریافتی قالیبافان در زمان دریافت مستمری با این بیمه افزایش می یابد و تحت پوشش بیمه درمانی و تکمیلی هم قرار می گیرند؛ ازاین رو بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با هم به صورت یک مجموعه بیمه ای کامل، قالیبافان را تحت پوشش قرار می گیرد.
گفتنی است که اواخر مهر ماه سال جاری مرکز ملی فرش ایران برای تحت پوشش قرار دادن بیشتر از ۴۰۰ هزار قالیباف و سایر فعالان حرف مرتبط در سرتاسر کشور با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تفاهم نامه همکاری امضا کرد که در آن برای عرضه خدمات بیمه اجتماعی در مورد بازنشستگی، پیری، از کارافتادگی کلی و فوت به مشمولین، توافق شده بود.
به قول این مقام مسئول، هم اکنون ۲۶۱ هزار قالیباف هم تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند که آنها هم می توانند از بیمه ایران بیمه تکمیلی دریافت نمایند.
رافع در ادامه با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که از جانب مرکز ملی فرش دنبال می شود پوشش بیمه حوادث است، اظهار نمود: اغلب قالیبافان پایگاه غیر متمرکزی دارند و در خانه قالیبافی می کنند؛ ازاین رو در مقابل سیل، زلزله و حوادث دیگر صدمه پذیر هستند که بیمه در مقابل این حوادث هم در این قرارداد دیده شده است. همینطور با اجرای تفاهم نامه جدید، کارگاه های متمرکز و مجتمع قالیبافی هم تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.
رئیس مرکز ملی فرش ایران همینطور با اشاره به اینکه مقرر است بحث تضمین صادرات هم در مجموعه بیمه دیده شود، خاطرنشان کرد: مقرر شده برای تأمین سرمایه در گردش و وام معیشتی قالیبافان مبلغی به صورت قرض الحسنه در اختیار قالیبافان قرار گیرد.
چه تعداد قالیباف هنوز تحت پوشش بیمه نیستند؟
رافع در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون اسامی بیشتر از ۳۴۰ هزار نفر قالیباف به دست مرکز ملی فرش رسیده که واجد شرایط بیمه شدن هستند خاطرنشان کرد: این افراد هنوز تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و اسامی آنها در حال راستی آزمایی است تا به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تحویل داده شود. البته تعداد قالیبافانی که تحت پوشش بیمه نیستند بسیار بیشتر از این رقم است.
به قول وی، توسعه بیمه قالیبافان شروع شده و در مرحله اول ۱۰۶ هزار نفر برای صدور کارت بیمه به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر عرضه شدند و حالا برای تکمیل آن هم می توانند از بیمه ایران استفاده کنند. به صورت کلی روند بیمه شدن قالیبافان به صورت مرحله به مرحله پیش می رود و اسامی دریافت شده برای راستی آزمایی به ثبت احوال ارسال و بعد برای افراد واجد شرایط کارت بیمه صادر می شود.
این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: برآورد مرکز ملی فرش از تعداد قالیبافان فاقد بیمه در کل کشور ۴۵۰ هزار نفر است اما تابحال بیشتر از ۳۴۰ هزار نفر برای دریافت بیمه درخواست داده اند؛ چون که در خیلی از مناطق کشور هنوز اطلاعی از تسهیلات بیمه ای که در اختیار قالیبافان قرار گرفته، وجود ندارد.
رافع با اشاره به اینکه بیشترین آمار قالیبافان در استانهای آذربایجان غربی، فارس، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، قم، زنجان، همدان و کردستان است، اظهار نمود: قالیبافان گوناگونی هم در استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان فعالیت می نمایند اما این استان ها، استان های فرشی کشور نیستند که می خواهیم در این استان ها هم جامعه فرشی و کارآفرینی را گسترش دهیم؛ بخصوص با عنایت به این که در گذشته فقط افراد مسن در هنر صنعت فرش فعالیت می کردند، اما هم اکنون جوانان مختلف خوش ذوق به این صنعت رو می آورند و ما هم در این حوزه فعالیت ترویجی و فرهنگی داریم.1399/10/15
13:57:11
0.0 / 5
534
تگهای خبر: اقساط , بازار , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار