گردش مالی ۱۵ هزارمیلیارد تومانی نهاده های شیمیایی سد راه عرضه كودهای معدنی

گردش مالی ۱۵ هزارمیلیارد تومانی نهاده های شیمیایی سد راه عرضه كودهای معدنی به گزارش آچار عضو انجمن ارگانیک ایران اظهار داشت که وجود گردش مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی کود و سم و بذر در کشور اجازه حضور تولیدکنندگان و عرضه نهاده های غیرشیمیایی آنها را در بازار نمی دهد.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، اسماعیل صفاکیش در نشست خبری کشاورزی سالم و لزوم ترویج مصرف کودهای بیولوژیک با اشاره به اینکه ۱۰ درصد زمین های کشور قابلیت کشت دارند، اظهار نمود: در کشور حداکثر ۲۱ میلیون هکتار زمین قابل کشت وجود دارد که از این ۲۱ میلیون هکتار ۹ میلیون هکتار جنگل و مرتع و ۱۲ میلیون هکتار حداکثر سطح زیرکشت است. ۳درصد از این ۱۲ میلیون هکتار غنای مواد آلی دارد و مابقی از نظر غنای مواد آلی به شدت گرفتار ضعف هستند و بایستی برای آنها تمهیداتی اندیشیده شود.

وی ضمن اشاره به اینکه میزان زیادی از این زمین های قابل کشت با محدودیت هایی مواجهند، اظهار داشت: با وجود اینکه در ظاهر ۲۱ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم ولی اگر ۹ میلیون هکتار جنگل و مرتع را از آن کم نماییم با وجود محدودیت ها عرصه زیادی باقی نمی ماند.

این تولید کننده کودهای معدنی افزود: ۶میلیون هکتار از ۱۲ میلیون هکتار فقط گندم کاشته می شود، چونکه بیشترین مصرف را دارد و در ۶ میلیون هکتار باقی مانده هم محصولات دیگر کشت خواهد شد.

صفاکیش خاطرنشان کرد: درتحریم ها و در شرایطی که باید به تولیدات استراتژیک توجه داشته باشیم اما در خیلی از استان ها محصولاتی کاشت می شود که هیچ کمکی به اقتصاد کشور و جهشی تولید نمی کند در حالیکه باید به سمت خودکفایی در محصولات استراتژیک حرکت نماییم.

وی با اشاره به اینکه بو، رنگ، طعم و مزه مواد غذایی به علت استفاده از کودها نامناسب از بین رفته است به اهمیت استفاده از کودهای معدنی و افزایش کیفیت در کنار کمیت اشاره نمود.

عضو انجمن ارگانیک ایران مشکل اصلی در بخش کشاورزی را استفاده از کودهای شیمیایی دانست و اظهار داشت: برای حل مشکل تأمین موادغذایی مردم به استفاده از کودهای شیمیایی روی آورده ایم که فقط کمیت محصول را افزایش دهیم، فارغ از اینکه نمی دانیم چه زیان هایی به جامعه وارد می شود و متاسفانه فرزندان ما از این محصولات استفاده می نمایند.

صفاکیش ضمن اشاره به اینکه بیشترین علت بیماری هایی که مردم در دنیا با آن مواجهند ماحصل خوراکی هایی است که مصرف می کنند، اظهار داشت: اگر خوراک را مناسب نماییم بیشتر بیماری ها را از مبدا درمان کرده ایم. باورمان این است که اگر کشاورز کود سالم استفاده نماید محصول سالم تولید خواهد نمود و اگر محصول سالم در دسترس مردم قرار بگیرد بیماری ها کاسته می شود.

وی تصریح کرد: پیشبینی می شود تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان به ۱۰ میلیارد نفر برسد یعنی با افزایش ۵۰ درصدی جمعیت مواجهیم و برابر مطالعات انجام شده باید ۷۰ درصد تولید محصولات کشاورزی افزایش یابد. اگر این تولیدات افزایش نیابد در مشکل تأمین خوراک مردم به مشکل خواهیم خورد و این مورد نگران کننده است و بایستی جهاد کشاورزی برنامه ریزی مناسبی در این حوزه انجام دهد.

این فعال بخش خصوصی در ادامه اظهار داشت: وجود گردش مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی کود و سم و بذر در کشور اجازه حضور تولیدکنندگان غیرشیمیایی را در بازار نمی دهد.

وی در انتها اظهار داشت: کودهای معدنی که توسط تولیدکنندگان داخلی عرضه می شود می تواند تولیدات محصولات زراعی چون گندم، کلزا، ذرت و جو را تا ۱۵۰ درصد بالا برند.

منبع:

1399/10/15
23:52:33
0.0 / 5
667
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار