در گزارش آچار مطرح شد؛

پشت پرده مصوبه فولادی وزارت صمت باید بررسی شود

پشت پرده مصوبه فولادی وزارت صمت باید بررسی شود عضو شورایعالی انجمن حسابداران خبره ایران اظهار داشت: باید پشت پرده مصوبه ابلاغی وزارت صمت برای قیمت گذاری فولاد بررسی شده و اعلام گردد چه کسانی از رانت مصوبه منتفع می شوند.غلامحسین دوانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد مواضع مختلف وزارت صمت در قیمت گذاری دستوری فولاد، عنوان کرد: قیمت محصولات در بورس باید بر مبنای عرضه و تقاضا و مطابق نرخ روز کشف شود، بنابراین، وقتی برای عرضه های بورسی قیمتی تعیین می شود، به این معناست که نیازی به بازار سرمایه نداریم.
باید پشت پرده مصوبه ابلاغی وزارت صمت برای قیمت گذاری فولاد بررسی و مشخص شود چه کسانی از رانت مصوبه منتفع می شوند؟ تجربه بازار ایران نشان می دهد، همواره، بخش زیادی از چنین مصوبه ها و بخشنامه ها به نفع عده ای خاص است
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: باید پشت پرده مصوبه ابلاغی وزارت صمت برای قیمت گذاری فولاد بررسی و مشخص شود چه کسانی از رانت مصوبه منتفع می شوند؟ تجربه بازار ایران نشان می دهد، همواره، بخش زیادی از چنین مصوبه ها و بخشنامه ها به نفع عده ای خاص است.
به گفته دوانی، حتی اگر فرض نماییم که تدوین و ابلاغ دستور وزارت صمت، عامدانه و هدفمند نبوده، اما در اینکه ناخواسته، به نفع عده ای تمام می شود، تردیدی نیست.
وی افزود: اغلب مسؤلان هم از فساد گسترده در بازار اطلاع دارند و برای مبارزه با سرطان فساد، بخشنامه های جدید و پرشماری صادر می کنند. بخش هایی از وزارتخانه مسئول صنعت کشور هم متأسفانه به فساد آلوده است و این مورد را می توان از متهم شدن و بازداشت برخی کارکنان این وزارتخانه و حضور آنان در دادگاه ها طی سالهای اخیر، متوجه شد.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته، هم زمان با اجرای ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو، عده ای توانستند خودرو های وارداتی خویش را در وزارت صمت ثبت سفارش کنند.
یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که پرونده محکومیت قضائی دارد و هنوز دوره زندان قانونی او آخر نیافته، از مشتریان خاص و پروپاقرص معاملات مچینگی فولاد است و از محل این رانت، سود بادآورده ای به جیب می زند
عضو انجمن حسابداران خبره ایران اضافه کرد: دامنه فساد به این موارد محدود نیست و تا جایی رسیده که برپایه خبرهای منتشره، یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که پرونده محکومیت قضائی دارد و هنوز دوره زندان قانونی او آخر نیافته، از مشتریان خاص و پروپاقرص معاملات مچینگی فولاد است و از محل این رانت، سود بادآورده ای به جیب می زند.
وی تاکید کرد: حالا در ایران، کمتر محصولی را می توان یافت که مافیا در قیمت گذاری آن اعمال نفوذ نکند و قیمت بر مبنای مکانیزم بازار تعیین شود.
دوانی ضمن اشاره به مضرات قیمت گذاری محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شود، توضیح داد: به علت فاصله قیمتی که در بورس کالا با بازار آزاد وجود دارد، عده ای محدود با مجوز وزارت صمت عرضه های بورسی را قبضه می کنند و با فروش گزاف آنها در بازار آزاد، رانت کلانی به دست آورده اند.
به گزارش آچار به نقل از مهر، مجموعه بازار سرمایه اعلام مخالفت خود با موضع وزارت صمت را اعلام نمودند و می گویند که بعد از ابلاغ شیوه نامه جدید فولاد از جانب معاون اقتصادی رئیس جمهوری در خصوص قیمت پایه ۸۰ درصدی فولاد با رقابت آزاد، چرا و با کدام منطق، وزیر صمت قیمت را یکجانبه ۷۰ درصد اعلام می کند؛ البته وزیر صمت در اظهار نظر اخیر خود تلاش کرده بدون اشاره به نظر غیرکارشناسی ۷۰ درصد، تنها از شیوه نامه فولاد دفاع کند، در شرایطی که مشکل اصلی فعالان بازار سرمایه، صنعت فولاد و سهامداران با ابلاغ ۷۰ درصدی قیمت پایه است.

1399/10/21
14:11:34
0.0 / 5
433
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار