عدم بازگشت ارز، صدرنشین پرونده های قاچاق

عدم بازگشت ارز، صدرنشین پرونده های قاچاق آچار: در پرونده های متشکله حاصل از اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه، بیشترین ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه به ترتیب در رابطه با عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات با بیش از دو هزار و 700 میلیارد تومان، لوازم یدکی بیش از 100 میلیارد تومان و سوخت ها و روغن های معدنی با 845 میلیون تومان بوده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، برمبنای اطلاعات انتشار یافته از طرف سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در امتداد اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه، در آذرماه سال جاری ۴۶ هزار و ۳۳۴ مورد بازرسی از بنگاه های اقتصادی و صنفی انجام و ۷۷۲ مورد تخلف شناسایی و برای آنها پرونده تشکیل شده است.
ارزش ریالی پرونده های تخلف در رابطه با کالاهای قاچاق مکشوفه، بیش از ۲۹۰۰ میلیارد تومان بوده که به طور متوسط ارزش هر پرونده حدود ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برآورد می شود.
همین طور در اذر ماه امسال استان تهران با ۷ هزار و ۴۰۴ مورد بازرسی و ۱۱۲ مورد تشکیل پرونده و در نهایت استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق مکشوفه، بیشترین آمار را در میان ۳۱ استان کشور به خود اختصاص دادند.
در این میان بیشترین ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه به ترتیب در رابطه با عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات با بیش از دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، لوازم یدکی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان، سوخت ها و روغن های معدنی با ۸۴۵ میلیون تومان، مواد خوراکی و محصولات صنایع غذایی با حدود ۳۲۸ میلیون تومان و کالای قاچاق موضوع تبصره (۴) الحاقی ماده (۱۸) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۵۱۴ میلیون تومان بوده است.
در این طرح تمرکز بازرسی ها بر روی کالاهای دارای اولویت مانند روغن خوراکی، نهاده های دامی، مرغ زنده و گرم، سیمان، تایر سبک و سنگین، برنج، لوازم یدکی، محصولات سلامت محور و غیره است.
بانک مرکزی از سال ۱۳۹۷، بحث تعهد ارزی صادرکنندگان را مطرح کرده و ساز و کاری برای بازگشت این ارزها به کشور ایجاد کرد، اما مهر ماه اعلام نمود که ۲۷ میلیارد دلار ارز به کشور بازنشگشته و ۷۰ صادرکننده کارتن خواب را بعنوان مقصر معرفی نمود، موضوعی که بعدا اطلاعات بیشتری از آن منتشر نشد و اعضای اتاق تجاری اعلام نمودند که علارغم درخواست آنها، بانک مرکزی اسامی یا مشخصات این افراد را به اتاق تحویل نداد.
منبع:

1399/11/02
12:32:40
0.0 / 5
381
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار