مازاد تولید تخم مرغ داریم

مازاد تولید تخم مرغ داریم به گزارش آچار رئیس سازمان دامپزشکی ضمن اشاره به اینکه در کشور با مازاد تولید تخم مرغ مواجه هستیم از کنترل و مهار بیماری آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی خبرداد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، علی صفر ماکنعلی در نشست خبری که بامداد امروز برگزار شد با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۹ اتفاقات مثبتی در حوزه دامپزشکی افتاد، اظهار نمود: موفق به تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شدیم.
وی افزود: با رصد و پایش، برقراری شبکه های ملی تشخیص پیشرفته، تعیین بیماری و ابلاغ پروتکل های آموزشی خاص سال جاری در کاهش بیماری لکه سفید میگو را رکورد زدیم و با عنایت به کنترل این بیماری بیشتر از ۱۰هزارتن میگو در سطح زیر کشت تولید شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: بیشتر از ۱۷۳ هزار واحد پرورش قزل آلا در کشور داریم و ایران رتبه اول تولید قزل آلا در آبهای سطحی دنیا را دارد و جزو کشورهایی هستیم که محصول پرورش یافته در چارچوب پروتکل های بهداشتی وارد بازار اوراسیا شده است.
به گفته وی می خواهیم حوزه مدیریت بهداشت بیماری های آبزیان را در کشور توسعه دهیم؛ باآنکه هم اکنون این مدیریت انجام می شود ولی کافی نیست.
ماکنعلی در ادامه به بیماری های طیور هم اشاره نمود و اظهار داشت: آنفولانزای فوق حاد پرندگان وسیع ترین و شدیدترین بیماری مختص به پرندگان در قاره های مختلف است. از آغاز سال ۲۰۲۱ تا ۲۳ روز بعد آن در ۲۷کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۹۹ کانون بیماری رخ داده است و کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبود.
وی با اشاره به اینکه از قبل تدابیری برای کنترل و مقابله با این بیماری در استان های مختلف کشور اتخاذ شده بود، اظهار نمود: ۳۵ کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در برنامه ملی شناسایی، تایید و مهار کردیم. در استان خراسان جنوبی هم به علت قرار گرفتن یکی از واحدهای صنعتی بزرگ در مجاورت یکی از آب بندهای این استان و تاخیر در گزارش این بیماری بنا به علل مختلف تعداد لاین مرغ تخم گذار درگیر این بیماری شدند که با رصد و پایش تایید، تشخیص، مهار و مختومه شدن آنها عملیات مهار هم به پایان رسید.
رئیس سازمان دامپزشکی افزود: در تلاش هستیم واحدهایی که به علت این بیماری از چرخه تولید حذف شدند حداکثر ظرف یک دوره ۴۲ روزه با تایید مراجع مربوطه باردیگر به چرخه تولید بازگردند.
ماکنعلی در پاسخ به این سؤال که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا چه میزان خسارت وارد کرده است، اظهار داشت: این بیماری در استان های آذربایجان غربی، البرز، تهران، مرکزی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، مازندران و... شناسایی شده است. در تالاب میقان ۱۲۶۴ قطعه پرنده تلف شدند ولی با اقدامات انجام شده به واحدهای صنعتی و روستا سرایت نکرد. در استان مازندارن هم هیچ واحد صنعتی درگیرنشد. در کرمانشاه دو نقطه روستایی درگیر بیماری شدند. در خراسان جنوبی هم درگیری داشتیم ولی با اقدامات انجام شده کنترل های لازم صورت گرفت. به صورت کل خسارت های وارد شده ناشی از این بیماری کمتر از دو میلیارد تومان است.
وی ضمن اشاره به آمارهای صادراتی محصولات کشاورزی اظهار داشت: در ۹ماهه ابتدای سال بیشتر از ۶۵هزارتن صادرات تخم مرغ وبیش ۳۵ هزارتن صادرات گوشت مرغ داشتیم؛ این در حالیست که زمانی واردکننده تخم مرغ و گوشت مرغ بودیم. همینطور برپایه آمارها جمعیت گاو و گوساله در کشور در سال ۱۳۹۳، ۴ میلیون ۲۳۰هزار راس بود که در سال ۱۳۹۹ این رقم به پنج میلیون و ۴۱۰هزار راس رسیده است و این نشان داده است که با افزایش در این بخش مواجه شدیم. جمعیت گوسفند و بزه و بره هم هم اکنون ۶۳میلیون و ۲۵۰ هزار راس است که نسبت به سال ۹۷ بیشتر از ۱۰ میلیون راس افزوده شده است.
وی همینطور اعلام نمود که برای نخستین بار در کشور برنامه ملی کنترل باقی مانده های عسل، شیر و فرآورده های لبنی، گوشت مرغ و تخم مرغ را عملیاتی کردیم و امیدواریم با اعتبار بخشی به آزمایشگاه توسط شرکتهای بین المللی شرایط حضور محصولات و فرآورده های خام دامی را در بازارهای بین المللی فراهم کنیم
ماکنعلی در ادامه به واکسیناسیون تب برفکی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در ارتباط با کنترل بیماری تب برفکی سه بخش درنظر گرفته شده است. بخش اول واحدهای صنعتی است که سازوکار برنامه سازمان دامپزشکی واکسیناسیون به روش آماده باش است. در تمامی واحدهای صنعتی افراد مورد تایید سازمان می توانند واکسن را از مراکز مجاز تحویل بگیرند و در چارچوب سیاست سازمان دامپزشکی استفاده کنند و ما هم نظارت بر کارایی واکسنها خواهیم داشت.
وی افزود: در گاوداری های شیری کاهش تب برفکی در ۱۵سال اخیر رکورد زده است و شیر و فرآورده های لبنی ساخته شده در کشور استانداردهای اوراسیا را به دست آورده و این محصولات صادر می شوند.
وی اظهار نمود: بخش های دیگر این برنامه واحدهای عشایری و روستایی و کنترل بهداشت دام آنها است. در حوزه دام روستایی واکسیناسیون جمعی نخواهیم داشت بلکه به صورت ریسک بیس واکسیناسیون صورت خواهد گرفت.
به گفته این مقام مسوول در سازمان دامپزشکی بیشتر از ۷۵ میلیون پرنده تخم گذار در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار در داخل کشور وجود دارند. که هشت میلیون آنها مازاد بر نیاز کشور است و با مازاد تولید مواجهیم.
وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود مازاد تولید قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده همچنان بالاست اظهار داشت: کشور روزانه به ۲۴۰۰تن تخم مرغ نیاز دارد و برپایه آمار اعلام شده در ۲۱ دیماه سالجاری ۳۰۶۶تن تخم مرغ ساخته شده است و این یعنی ۶۶۶تن تخم مرغ مازاد بر نیاز کشور ساخته شده است. اینکه چرا با قیمت بالا به دست مصرف کننده می رسد را باید در زنجیره تولید تا مصرف جست وجو کرد.
وی در مورد مرغ سایز هم اظهار داشت: مرغ سایز یک اصطلاح غلط است. برنامه پرورش مدیریت سنی مرغ گوشتی را ابلاغ کردیم ودر حال اجراست. پرورش دهندگان مرغ گوشتی نباید بیشتر از ۴۰ روز نیمچه های گوشتی را نگهداری کند.
رئیس سازمان دامپزشکی به عرضه تخم مرغ بسته بندی شده هم اشاره نمود وگفت: تمام تخم مرغ هایی که در واحدهای پرورشی دارای پروانه فعالیت از سازمان های مربوطه تولید می شوند از نظر سلامت هیچ تفاوتی با بقیه تخم مرغ ها ندارند و تابحال حتی یک مورد مسمومیت یا بیماری ناشی از مصرف تخم مرغ در داخل کشور گزارش نشده است. معتقدیم برنامه های بهبودی و ارتقایی نباید الزامی باشد و بایستی ایجابی باشد. ما هم از آنها حمایت می نماییم.
وی همینطور به عرضه فله محصولات دامی هم اشاره نمود و اظهار داشت: شیرهای جمع آوری شده از واحدهای دامداری تحت نظارت سازمان دامپزشکی می تواند با شناسنامه به صورت خام ارائه شود.

منبع:

1399/11/08
14:57:38
0.0 / 5
455
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار