احیای تجارت جهانی آهسته شد

احیای تجارت جهانی آهسته شد به گزارش آچار نهاد سازمان ملل متحد در گزارشی پیش بینی نمود احیای تجارت جهانی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به علت مختل ماندن صنعت نفت تحت تأثیر همه گیری ویروس کرونا، باردیگر ضعیف خواهد شد.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) اعلام نمود بعد از اینکه قرنطینه ها موجب رشد منفی ۱۵ درصدی تجارت جهانی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ شد، در نیمه دوم سال روند تجارت بهبود یافت و در سه ماهه چهارم در مقایسه با سه ماهه سوم حدود هشت درصد رشد کرد. با این وجود تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۹ درصدی داشت.

رشد تجارت در سه ماهه چهارم تا حدود زیادی تحت تاثیر رشد تجارت کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورهای شرق آسیا بود و تجارت کالاهای این منطقه در سه ماهه چهارم برمبنای سالانه ۱۲ درصد رشد کرد.

در گزارش آنکتاد آمده است: اقتصادهای شرق آسیا با رشد قوی صادرات و رشد سهم بازار جهانی، روند احیا را هدایت می کنند. بیشتر بخشهای تولیدی بجز انرژی و حمل و نقل در سه ماهه چهارم بهبود داشتند. با این وجود تجارت خدمات در سطح مشابه سه ماهه سوم ماند و صادرات خدمات از چین و تا حدودی کمتری هند نسبتا بهتر از کشورهای دیگر بود.

بر اساس گزارش رویترز، آنکتاد پیش بینی نمود تجارت کالا در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سه ماه قبلی ۱.۵ درصد کاهش می یابد و تجارت خدمات هفت درصد کاهش خواهد داشت. با این وجود اعلام نمود پیش بینیهایش به سبب همه گیری و ابهامات پیرامون بسته های محرک مالی، مطمئن نیست.

منبع:

1399/11/23
13:08:33
0.0 / 5
374
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار