رئیس اتحادیه آهن فروشان :

رانت اصلی زنجیره فولاد در شبكه توزیع است

رانت اصلی زنجیره فولاد در شبكه توزیع است به گزارش آچار رئیس اتحادیه آهن فروشان با اشاره به اینکه فولاد بلاتکلیف است و نظارتی روی بازار وجود ندارد، اظهار داشت: دولت و مجلس در تدوین طرح فولاد باید نظرات شبکه توزیع یعنی آهن فروشان را هم مدنظر قرار دهند.حمیدرضا رستگاری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت بازار آهن و فولاد، عنوان کرد: معمولاً در این ایام از سال به علت کاهش ساخت و ساز و مصرف، روال بازار نباید افزایشی باشد، اما سال جاری با عنایت به این که همه احتمال می دهند که ارزش پول ملی کاهش پیدا کند و با عنایت به بودجه و مالیاتی که تدوین شده، گرانی هایی در محصولات آهن و فولاد در پیش باشد، بازار روال سابق خویش را ندارد و به شکلی بلاتکلیف است.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران اضافه کرد: قیمت ها در بازار نوسان دارد و نمی توان در مورد میزان کاهش یا افزایش قیمت برآوردی عرضه داد؛ در واقع هم اکنون هیچ کنترل و نظارتی روی افزایش و کاهش قیمت محصولات فولادی و آهنی وجود ندارد.
وی افزود: معلوم نیست قیمت ها در بازار از کجا تعیین می شود. متولی بازار معلوم نیست و وقتی قیمت ها افزایش می یابد، سراغ مغازه دار شناسنامه دار می روند در حالیکه دلیل گرانی را باید در جای دیگری جستجو کنند. در واقع وقتی آهن فروش نتواند بار را از مسیر قانونی تهیه نماید، مجبور است از واسطه بخرد و همین مسئله باعث می شود که محصول را گران بخرد پس گران هم می فروشد اما در این مواقع فقط با آهن فروش برخورد می شود و کاری به بقیه زنجیره ندارند.
برنامه های دولت و مجلس جامعیت ندارند
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران ضمن اشاره به شیوه نامه فولاد که مدتی پیش از سوی دولت ابلاغ و اجرای آن جهت انجام برخی اصلاحات، متوقف ماند، اظهار داشت: شیوه نامه دولت خود عاملی شد که بازار از حالت عادی خارج شود؛ با عنایت به عدم تبعیت زنجیره فولاد از شیوه نامه مذکور، بازار شاهد افزایش قیمت ها بود. ما این موارد را به صورت مکتوب بازگو کردیم. متأسفانه این شیوه نامه و طرح های دولت و مجلس، به شکلی تدوین شده اند که منافع و ملاحظات حلقه های مختلف زنجیره فولاد در آنها لحاظ نشده است.
وی افزود: مبنای کار اگر راهبردی، واقعی، جامع و بلندمدت باشد و همه تبعیت کنند می تواند راهگشا باشد اما اگر نسخه خاص برای ایام خاص پیچیده شود، مؤثر نیست. متأسفانه تا امروز هر تصمیمی که گرفته شده، تمام جوانب کار را ندیده اند و در یک مقطعی یک تصمیم موقتی گرفته اند که در بلندمدت نه تنها فایده ای نخواهد داشت بلکه مضر هم خواهد بود.
رستگاری اظهار داشت: شیوه نامه ای که دولت تهیه کرد با حضور بعضی از افراد فعال در زنجیره فولاد بود و از بخش توزیع آهن و فولاد کسی در این جلسات حضور نداشت؛ در مجلس هم همین اتفاق افتاده است و توجهی به همه زنجیره نشده است. فعالان تولید، توزیع و مصرف باید در این جلسات حضور داشته باشند و ملاحظات و نکات شأن شنیده شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران اظهار داشت: هم اکنون ما کمبود نداریم و حتی مازاد تولید هم داریم ازاین رو در نظام توزیع مشکل وجود دارد؛ یعنی توزیع و قیمت گذاری باید بر مبنای حقیقت ها و قیمت تمام شده باشد؛ اصناف در کنار بورس در توزیع فولاد نقش کلیدی دارند.
بیشترین رانت و فساد در حلقه توزیع نهفته است / ‏‬کارخانه محصولش را خارج از بورس می فروشد
وی اضافه کرد: باید مشخص شود که مکانیزم کشف قیمت آهن و فولاد در بورس چگونه است؛ ما نسبت به این مورد اعتراض داریم. باید یک اراده واقعی برای اصلاح فرآیند توزیع وجود داشته باشد.
رستگاری اظهار داشت: وقتی جلوی چشم مسؤلان، کارخانه ای با واسطه محصول را در بازار می فروشد و رانت خواران هم در بازار توزیع با هر قیمتی می خواهند، محصول را می فروشند، اساسا اجحاف در حق مصرف کننده می شود و سودهای غیرقانونی نصیب افرادی می شود که شناسنامه این کار را هم ندارند.
وی خاطرنشان کرد: روش های کنونی عرضه محصولات فولادی در بورس قابل قبول نیست. بورس در دنیا تعریف دارد. باید عملکرد بورس را بررسی کرد.


منبع:

1399/11/25
23:17:37
0.0 / 5
540
تگهای خبر: ارز , بازار , پیچ , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار