در جلسه كمیسیون تدوین سند ملی امنیت غذایی دانش بنیان؛

اسناد در ارتباط با آب، خاك، اقلیم و منابع طبیعی بررسی گردید

اسناد در ارتباط با آب، خاك، اقلیم و منابع طبیعی بررسی گردید به گزارش آچار اسناد در ارتباط با آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی در جلسه کمیسیون تدوین سند ملی امنیت غذایی دانش بنیان بررسی گردید.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، جلسه هفدهم کمیسیون تدوین سند ملی امنیت غذایی دانش بنیان، به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی رئیس این کمیسیون و عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
دستور این جلسه به عرضه گزارشی در مورد کاربرگ های بخش آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی اختصاص داشت که توسط دکتر اسکندر زند دبیر کمیسیون تدوین ملی سند دانش بنیان کشاورزی و غذا عرضه شد.

دکتر مخبر دزفولی بعد از عرضه این گزارش در سخنانی اظهار نمود: با عنایت به این که لازم است در تهیه سند ملی امنیت غذایی دانش بنیان بودن بخش های مختلف پررنگ تر دیده شود، باید برای تاکید مساله ستونی در این کاربرگ ها با عنوان فناوری های مرتبط و پیشرفته اضافه شود.

وی خاطرنشان کرد: مخاطرات و چالش های در ارتباط با هر بخش شامل آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی در کاربرگ ها دیده شود و باید در گزارش تحلیلی، هر کدام جداگانه مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: مساله زمین خواری، کوه خواری و تجاوز به مرتع و استفاده غیرمجاز از منابع آب و سهم هر کدام هم باید مجزا در سند مطرح شود.

دکتر مخبر دزفولی اضافه کرد: تهیه کاربرگ پیش از تدوین نهایی سند، ابتکار بسیار خوبی است که می تواند برای کارهای دیگر هم الگو باشد، چون سرعت تدوین سند را بالا می برد، بنابراین بهتر است سند این کاربرگ ها در پیوست ها و مستندات به صورت مجلد بیاید.
در ادامه جلسه دکتر زند در سخنانی اظهار داشت: برای مسائل اجتماعی ۲۵ کاربرگ داریم که یکی از آنها در ارتباط با مسائل نیروی انسانی و دیگری در ارتباط با مسائل فرهنگی امنیت غذایی است که آنها را هم لحاظ خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در این سند برنامه تدوین شده و هنوز بودجه دیده نشده است، اضافه کرد: در ساختار سند بخشی در زیرمجموعه سند مسئول تولید، یک بخش مسئول بازار، یک بخش مسئول مصرف و یک بخش دیگر هم مسئول منابع مالی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کاربرگ ها در برنامه های توسعه وجود دارد، منتها منسجم نیست و هدف ما در تدوین سند ملی دانش بنیان کشاورزی و غذا، این است که آنها را منسجم تر نماییم.

دبیر کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا با اشاره به اینکه گروهی داریم که تمام شاخصهای دنیا را احصاء کردند، افزود: شاخص هایی که در جهان وجود دارد چهار دسته مهم می باشد که خیلی کلان و کلی بوده و به طور عمده شاخصهای بین المللی برای دسته بندی کشورها است. ما این شاخص ها را مدل سازی کردیم تا به یک عدد برسیم و این شاخص ها یکی از اسناد پشتیبان هستند.

وی تصریح کرد: کاربرگ ها پشتیبان سند ملی دانش بنیان کشاورزی هستند و برای هر کاربرگ یک کتابچه و یا سند مجزا داریم. ازاین رو دو لایه پشتیبان برای سند داریم.

بر مبنای اعلام مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، در انتها دکتر مخبر دزفولی در جمع بندی جلسه اظهار نمود: باید در سند به صورت دقیق مشخص شود که سطح مراتع با تراکم کم را چطور غنی نماییم و اینکار چقدر سبب افزایش دام می شود، چونکه مقدار زیادی از گوشت قرمز از مرتع تأمین می شود و مقدار کمّی و کیفی مراتع در بُعد امنیت غذایی نقش دارد. این موارد کاملاً باید شفاف باشد تا سهم آن در سند امنیت غذایی مشخص شود.1399/12/14
22:37:29
0.0 / 5
179
تگهای خبر: بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار