دستیابی به بذر واكسن باكتریایی در ماهیان دریایی

دستیابی به بذر واكسن باكتریایی در ماهیان دریایی آچار: رئیس پژوهشکده آبزی پروری آب های جنوب کشور-اهواز، از دستیابی به بذر واکسن باکتریایی در ماهیان دریایی آگاهی داد.


حسین هوشمند، در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه پرورش ماهی در قفس از برنامه های هدف گذاری شده توسعه فعالیت آبزی پروری دریایی خصوصاً ماهیان دریایی در جنوب کشور است، اظهار داشت: هم اکنون گونه های مختلفی از ماهیان دریایی جهت پرورش در قفس در کشور معرفی شده اند که از بین آنها ماهی باس دریایی آسیایی به سبب خاصیت های بهتری که در وضعیت پرورش دارد در استان های جنوبی کشور در قفس و استخرهای خاکی پرورش داده می شود.
رئیس پژوهشکده آبزی پروری آب های جنوب کشور-اهواز، ضمن یادآوری گسترش سریع صنعت آبزی پروری در سالهای اخیر که موجب افزایش وقوع بیماریهای باکتریایی از قبل شناخته شده و به وجود آمدن شرایط مناسب برای بروز بیماریهای عفونی جدید شده است، به گزارش های فراوان از بروز بیماریها و تلفات ناشی از آنها و درنتیجه ایجاد خسارت اقتصادی در آبزی پروری ماهیان دریایی خصوصاً در سیستم قفس اشاره و اصرار کرد که بیماریها چالش بزرگ پیش روی توسعه این صنعت است.
هوشمند از عدم امکان ضدعفونی آب بمنظور حذف عامل بیماری زا و حتی دارو درمانی در سیستم پرورش ماهی در قفس، به دلیلهای تأثیرات زیست محیطی مخرب بر اکوسیستم و هزینه بالای دارو را از مشکلات پیش رو دانست و اضافه کرد: برای کنترل و پیش گیری از بیماریها راهکارهای مختلفی پیشنهاد شده که ایمنی در مقابل بیماری با بهره گیری از واکسن نتیجه مطلوب تری نسبت به سایر روش ها دارد.
وی واکسیناسیون را به این علت که یک روش مقرون به صرفه برای کنترل بیماریهای مختلف تهدید کننده سلامت ماهی است، بخش مهمی از آبزی پروری قلمداد کرد و افزود: نکته قابل تأمل در واکسیناسیون آبزیان توسط واکسن های تجاری موجود در بازار، عدم کارایی مناسب آنها است. برای اینکه این واکسن ها در مقابل سویه های رایج در مناطق جغرافیایی و کشورهای خاصی تولید شده اند و ممکنست در مقابل سویه های مناطق دیگر کارایی مناسبی را نداشته باشند.
هوشمند، شناسایی عوامل غالب بیماریزای هر منطقه و ساخت واکسن از جدایه های بومی آنرا ضروری دانست و اشاره کرد: به سبب تفاوت اقلیمی و شرایط اکولوژیکی مناطق پرورش ماهی باس دریایی آسیایی جنوب کشور با سایر کشورها، مطالعه عوامل بیماری زای خطرساز و کاندید واکسن و تهیه بذر واکسن بمنظور مدیریت بهداشتی بهتر و پیش گیری (کنترل و واکسیناسیون) اجتناب ناپذیر است.
وی معتقد است: به همین دلیل پژوهشکده آبزی پروری آبهای جنوب کشور-اهواز، طرحی را تحت عنوان امکان سنجی تولید انواع واکسن های کشته باکتریایی ویبریوزیس – استرپتوکوکوزیس در ماهی باس دریایی آسیایی پرورشی با همکاری مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور و یک شرکت بخش خصوصی در دست اجرا دارد.
بگفته هوشمند، بذر واکسن های اتوژن دی والان و پلی والان ویبریو استرپتوکوکوس در پژوهشکده تهیه و کارایی واکسن های فرموله شده در سطح آزمایشگاهی بررسی شده اند و نتایج بسیار خوبی از آنها به دست آمده است. همین طور واکسن مونو والان اتوژن ویبریو هاروِی فرموله شده و آماده استفاده در سطح مزرعه در سایت یک شرکت بخش خصوصی است.
هوشمند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برآوردهای اقتصادی دراین زمینه اظهار داشت: میزان تولید ماهیان دریایی در نوار جنوبی کشور در حدود ۶۷۰۰ تن است که بیشتر این پرورش، مربوط به ماهی باس دریایی آسیایی است. باتوجه به این میزان تولید و فعال شدن چندین مجموعه پرورش بچه ماهی در سال آینده، برآورد می شود حدود ۱۰ میلیون بچه ماهی دریایی در کشور پرورش داده شود که برای واکسینه کردن این جمعیت، حداقل به ۲۰ میلیون دوز از هر نوع واکسن برای یک دوره پرورش نیاز است.
وی افزود: با توجه به این که هر لیتر واکسن وارداتی حدود ۱۸۰ دلار هزینه دارد، در صورت تهیه واکسن مورد نیاز کشور بوسیله واردات، مبلغ بالایی برای کشور هزینه دربرخواهد داشت که در صورت تهیه واکسن بومی این هزینه بسیار کمتر بوده و از خروج ارز جلوگیری خواهد شد.
رئیس پژوهشکده آبزی پروری آب های جنوب کشور در خاتمه اشاره کرد: این مساله علاوه بر کاهش هزینه تولید واکسن برای کشور، اشتغال زایی نیز دارد و نکته حائز اهمیت این است که به سبب بومی بودن واکسن های تهیه شده، کارایی واکسن بومی بسیار بالاتر از واکسن های وارداتی خواهد بود.
منبع:

1399/12/20
12:36:52
0.0 / 5
297
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار