معاون وزیر صمت مطرح كرد

حل مشكل بازار روغن جامد در فروردین 1400

حل مشكل بازار روغن جامد در فروردین 1400 قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی پس از چندین ماه بالاخره به وجود مشکلاتی در بازار روغن جامد اذعان کرد و وعده داد که این مشکلات در فروردین ۱۴۰۰ برطرف شود.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، محمدصادق مفتح با حضور در برنامه «تیتر امشب» در مورد تنظیم بازار اقلام و کالاهای اساسی و پرمصرف، اظهار نمود: سال جاری به علت نزدیک بودن دو مناسبت عید نوروز و ماه مبارک رمضان، به یک برنامه ریزی ویژه نیاز بود. میوه در هر دو ماه ئیک مصرف دارد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی به آغاز توزیع میوه شب عید از روز گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: طبق سنوات قبل در ماه های گذشته، ذخیره سازی میوه انجام و توزیع آن از روز گذشته شروع شد و در کنار آن عرضه مستقیم هم اجرا می شود و هم اکنون آرامش در بازار میوه وجود دارد. بحرانی که در زمینه موز وجود داشت هم برطرف شد و قیمت موز هم به یک سوم قیمت کاهش پیدا کرده است هم اکنون قیمت آن منطقی است.

قیمت میوه شب عید از نظر صمت منطقی است!
او همینطور در پاسخ به اینکه قیمت میوه منطقی است؟ اظهار داشت: بله. ما هیچگاه در میوه با کمبود مواجه نبودیم و گلایه از گرانی بوده است. هم اکنون قیمت پرتقال خوب و سیب قرمز بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان و سیب زرد ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است. قیمت موز هم ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان است.
این مقام مسئول در پاسخ به اینکه آیا این قیمت ها را برای مردم گران نمی دانید؟ خاطرنشان کرد: گرانی با گران فروشی متفاوت می باشد و هم اکنون بخش زیادی از گران فروشی در کشور کنترل شده است. با بازار باثبات و منطقی مواجه هستیم و حتی بعضی از تولیدکنندگان گله مند هستند که نمی توانند هزینه های خویش را پوشش دهند و انتظار قیمت بالاتر داشتند.

اذعان وزارت صمت به کمبود روغن جامد
ایشان در ادامه درباره بازار روغن هم اظهار داشت: در زمینه روغن سرخ کردنی مشکلی وجود ندارد، اما در روغن جامد در بازار کمبود وجود دارد. نقص را توجیه نمی کنم اما با وجود اینکه روغن سرخ کردنی در فرایند پخت سالم تر از روغن جامد می ماند، در روغن مایع مشکلی نیست و تأمین روغن جامد مشکل دارد. به تازگی تولید روغن جامد هم افزوده شده و توزیع وسیع آن شروع شده است. اما به لحاظ بهداشتی مصرف روغن جامد خلاف سفارش پزشکان است.
مفتح ابراز امیدواری کرد که تا اوایل فروردین مشکل تأمین روغن جامد در بازار حل شود.
مدت ها است که گزارش های میدانی نشان داده است مردم برای تهیه روغن جامد گرفتار مشکل هستند و حتی به تازگی فروش روغن جامد با کارت ملی خبرساز شد، اما معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت فروش روغن با کارت ملی را تکذیب نمود و از افزایش ۲۵ درصدی تولید روغن اطلاع داد.
بر اساس جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صمت، در آذر ماه سال جاری قیمت حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی ۱۲۵.۵ درصد نسبت به آذر سال قبل افزایش یافته و به ۲۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. در این زمان قیمت روغن نیمه جامد ۴.۵کیلویی ۶۹.۶ درصد و انواع روغن مایع هم ۱۵ تا ۲۴ درصد افزایش یافته است.

مشکلات بازار مرغ
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در ادامه درباره مشکلات موجود در حوزه تأمین و توزیع گوشت مرغ هم اظهار داشت: قبول دارم که در بازار مرغ مشکل وجود دارد. یکی از علل نوسانات بازار مرغ، افزایش تقاضا به علت گرانی گوشت قرمز است و در کنار آن نواقصی که در سیستم تولید و توزیع وجود دارد؛ که در همین راستا، روز گذشته، جلسه هماهنگی بین دو وزارت خانه صمت و جهاد کشاورزی برگزار شد و توزیع ۲۰ هزار تن گوشت مرغ یکی از نتایج همین جلسه است.
به قول وی در زمینه روغن ایرادی به شبکه توزیع وارد نیست. فقط در این حوزه که اینده نگری مناسب در بازار وجود نداشت میتوان به سیستم توزیع ایراد وارد کرد.
در سالجاری قیمت مصوب مرغ در ستاد تنظیم بازار دو بار افزایش یافته و هم اکنون قیمت مصوب آن ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است. اما در هفته های گذشته قیمت هر کیلو گوشت مرغ به بیشتر از ۳۰ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ به بیشتر از ۴۰ هزار تومان هم رسید.
منبع:

1399/12/29
13:32:10
0.0 / 5
446
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار