سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها- ۸

تمركز وزارت صمت بر توسعه سرمایه گذاری

تمركز وزارت صمت بر توسعه سرمایه گذاری به گزارش آچار معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه رشد تولید مستلزم مسدودشدن بازارهای غیرمولد است، اظهار داشت: مهم ترین برنامه ما، توسعه سرمایه گذاری است و انجام هزارهزارمیلیاردتومان سرمایه گذاری جدید را پیگیری خواهیم کرد.سعید زرندی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح برنامه های وزارت صمت برای تحقق شعار سال که از جانب مقام معظم رهبری بعنوان سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اعلام شده، عنوان کرد: سرفصل موانع اصلی جهش تولید در بخش های مالیات، بیمه تأمین اجتماعی، گمرک، بانک و محیط زیست تهیه شده است.
معاون طرح و برنامه وزیر صمت با اشاره به اینکه پشتیبان تولید را کل حاکمیت می دانیم، اظهار داشت: تولید برای همه دستگاه ها و نهادها حتی نهادهای غیر اقتصادی هم باید نخستین اولویت باشد.
موانع داخلی و بیرونی تولید احصا شده است
وی با تکیه بر اینکه وقتی بازارهای غیرتولیدی سودده و جذاب باشد، تولید روی خوش نخواهد دید، اضافه کرد: از سال گذشته، در کارگروهی موانع حوزه کسب و کار تولید در داخل وزارت خانه را شناسایی و برای هر مورد تصمیم گیری کردیم؛ همینطور عناوین مجوزها، رویه ها و مقررات برون دستگاهی را مشخص کردیم.
زرندی افزود: احصای لیستی از موانع داخلی و بیرونی بخش تولید و تجارت کشور هم با همکاری تشکل های بخش خصوصی انجام شده است.
وی اظهار داشت: همینطور سامانه بهین یاب را محلی برای کسب نظر از عموم در مورد موانع تولید و مخل کسب و کار قرار دادیم.
زرندی تصریح کرد: وزارت صمت یک حلقه از تولید است و باید سایر حلقه ها هم در پشتیبانی از تولید کشور، هماهنگ عمل کنند.
۳ برنامه برای رفع موانع تولید
معاون طرح و برنامه وزیر صمت اظهار داشت: به منظور رفع موانع موجود در مقابل فعالیتهای تولیدی و بهبود محیط کسب و کار، در سه محور «تفویض اختیار به سازمانهای استانی»، «شناسایی و رفع گلوگاه های اجرایی» و «اصلاح قوانین و مقررات زائد و مزاحم»، اقدامات اجرایی و عملیاتی در دستور کار وزارت صمت قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: خیلی از کشورها از قرن بیستم به بعد که از فقر رهایی پیدا کردند، بدون استثنا تولید بعنوان اولویت قرار گرفت و رشد کرد.
راه تقویت تولید، پیشگیری از سوداگری و مفت خوارگی است
زرندی اضافه کرد: اگر امنیت عمومی، امنیت ملی و عزت می خواهیم باید بدانیم که راه تحقق این اهداف، از مسیر تقویت تولید عبور می کند. راه تقویت تولید هم پیشگیری از سوداگری، رانت خواری و مفت خوارگی است.
به گفته وی، تا زمانی که بازارها و مسیرهای دیگر سودآوری های بالایی دارد، رشد در تولید محقق نمی گردد. در هر کشوری وقتی بازدهی تولید از بازدهی فعالیت غیر مولد کمتر شود، آن کشور روی آسایش نخواهد دید.
مسیرهای غیرمولد باید مسدود شود
زرندی با اشاره به اینکه باید راه نجات را در خلاقیت، نوآوری و ابتکار در تولید جستجو کرد نه در سوداگری، رانت و مفت خوارگی، عنوان کرد: اگر می خواهیم تولید رشد کند باید در گام نخست این مسیرهای غیر مولد را مسدود نماییم.
وی تصریح کرد: همه دستگاه ها باید اولویتشان تولید باشد؛ یعنی اگر سازمان امور مالیاتی، گمرک و تأمین اجتماعی یک جا بین منافع سازمانی و منافع تولید به تعارض خوردند باید منافع تولید را در اولویت قرار دهند. در این صورت شاهد تحقق شعار سال خواهیم بود.
توسعه سرمایه گذاری اولویت وزارت صمت برای تقویت تولید
زرندی در مورد مهم ترین اولویت های وزارت صمت در راه تحقق شعار سال هم اظهار داشت: تقریباً بیشتر از یک دهه است که تشکیل سرمایه در کشورمان منفی و کاهشی بوده که این یک زنگ خطر است؛ وقتی تشکیل سرمایه منفی شد یعنی آینده اشتغال، صادرات غیر نفتی، رشد تولید و… مبتلا به اختلال می شود.
وی افزود: بر این اساس، یکی از مهم ترین دغدغه ها برای آینده صنعت کشور، سرمایه گذاری است؛ ازاین رو مهم ترین اولویت صمت برای سال ۱۴۰۰ توسعه سرمایه گذاری است.
زرندی اضافه کرد: طرحی را آماده کردیم که بزرگان تولید را وارد سرمایه گذاری هدفمند کنیم؛ در همین راستا ۱۰۰ شرکت برتر و بزرگ را دعوت به همکاری کردیم که نخستین قدم را در اسفند سال ۹۹ برداشتیم و با ۵ شرکت بزرگ تفاهمنامه امضا کردیم.
معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های سرمایه گذاران امنیت سرمایه گذاری است، عنوان کرد: در این تفاهم نامه ها وزیر، معاونین، مسؤلان قضائی، مسؤلان استانی و نمایندگان مجلس زیر آنرا امضا می کنند و به انجام آن متعهد می شوند؛ این تفاهمنامه ها به شکلی یک میثاق نامه برای توسعه سرمایه گذاری است.
زرندی تصریح کرد: هدف گذاری کرده ایم برای انجام هزار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری، تفاهمنامه ها بین وزارت خانه و شرکتهای برتر منعقد نماییم و به هر شکلی که شده پای این تفاهمنامه ها خواهیم ایستاد.


منبع:

1400/01/09
13:42:26
0.0 / 5
216
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار