سعدمحمدی خبر داد

افتتاح سه كارخانه با هدف افزایش ۴۰۰ هزار تنی تولید كنسانتره مس

افتتاح سه كارخانه با هدف افزایش ۴۰۰ هزار تنی تولید كنسانتره مس به گزارش آچار مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اعلام نمود که این شرکت در سال ۱۴۰۰ افتتاح و راه اندازی سه کارخانه جدید را در برنامه دارد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا. اردشیر سعدمحمدی در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ که امروز (یکشنبه) در شرکت ملی صنایع مس ایران برگزار شد، گزارشی از عملکرد این شرکت در سال ۱۳۹۹ ارائه داد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلان اینکه طی سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰۱ هزار متر حفاری عمقی برای شناخت پتانسیل های جدید انجام شد که در نتیجه این اکتشافات، یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار ۰.۵ درصد کشف شد، اظهار داشت: بدین سبب ذخیره شرکت ملی صنایع مس در سال قبل از هشت میلیارد تن عبور کرده که افتخاری بزرگ است. در سال ۱۳۹۸، ما موفق شده بودیم ۵۲۳ میلیون تن ذخیره جدید در مس به ثبت برسانیم. نکته مهم این است که به لحاظ ریالی، این یک میلیارد تن ذخیره جدید این است که تنها «ارزش برجای» این ذخیره اکتشافی به لحاظ ریالی بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان به دارایی های شرکت ملی مس اضافه شده است.
وی ادامه داد: ذخایر ما در دنیا قبل از اکتشافات جدید به ۳۶.۵ میلیون تن می رسید که با مجموع اکتشافات صورت گرفته طی دو سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، حدود ۷.۵ میلیون تن به ذخیره کشور اضافه شده است؛ بدین سبب هم اکنون ذخایر ما بیش از ۴۰ میلیون تن مس خالص است. امید است که با برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال ۱۴۰۰، رتبه هفتم فعلی به لحاظ ذخایر دنیا که متعلق به شرکت ملی صنایع مس است، ارتقا یافته و به رتبه ششم جهان برسیم.

رکود تولید کاتد و آند شرکت ملی مس در سال ۱۳۹۹ شکسته شد
سعدمحمدی اشاره کرد: به لحاظ تولید نیز شرکت ملی صنایع مس در سال قبل موفق شد از تولید ۲۸۰ هزار و ۳۰۰ تن کاتد مس عبور کند که برای نخستین بار در تاریخ این شرکت اتفاق افتاده است و رشد ۱۲ درصدی تولید نسبت به رکورد قبلی که متعلق به سال ۱۳۹۸ بوده، رقم زده است. در بحث تولید آند نیز با رشد ۱۶.۸ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸، رکورد جدیدی در سال ۱۳۹۹ به جا گذاشتیم که طبق آن، ۳۵۵ هزار و ۶۱۱ تن آند تولید شده است که این نیز دستاورد مهمی برای شرکت ملی صنایع مس بوده است. همین طور قریب به ۱۸۵ میلیون تن عملیات معدنی در شرکت مس در سال قبل صورت گرفته است. در تولید کنستانتره نیز رکورد تولید در سال قبل شکسته شد و با تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنسانتره مس از تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تولید شده در سال ۱۳۹۸ فراتر رفت. تولید لجن آندی که حاوی فلزات گرانبهاست، نیز در سال قبل نسبت به سال قبل از آن، پنج درصد افزایش یافت و به ۷۷۹ تن رسید.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: باتوجه به اینکه در روز گذشته، فروش ۷۲۷۰ میلیارد تومانی مس را در اسفند ماه به ثبت رساندیم، این مساله بیان کننده فروش ۴۱ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ است که نسبت به سال ۱۳۹۸ بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. در این رابطه که آیا این ۹۰ درصد رشد فروش مختص نرخ تسهیل ارز بوده یا شامل موارد دیگر نیز می شود، باید اظهار داشت که در سال قبل موفق به فروش ۲۷۲ هزار و ۴۰۰ تن کاتد شدیم که رکوردی در طول تاریخ مس است. در رکورد قبلی مربوط به سال ۱۳۹۸ حدود ۲۴۸ هزار تن فروش داشته ایم؛ بدین سبب قابل بررسی است که قسمتی از این افرایش فروش مربوط به عملکرد است و بخشی هم در رابطه با نرخ تسهیل ارز بوده است. این آمار فروش در حالی رقم خورده است که هیچگونه تنشی هم در بازار ایجاد نشده است. برای متقاضیان ما در بورس طی سال قبل ۲۰۲ هزار تن مس ارائه شد و فروشی که در تابلو صورت گرفت ۱۵۰ هزار تن بود؛ بدین سبب آنقدر عرضه داشتیم که هیچگونه رقابتی برای مشتریان ایجاد نکنیم و افزایش قیمت تنها ناشی از نرخ بین المللی مس بود.

او با تشریح برنامه ریزی صورت گرفته برای سال ۱۴۰۰ و استراتژی های در نظر گرفته شده، محور کار شرکت ملی صنایع مس را بر روی محور توسعه اعلام نمود و اظهار داشت: سه طرح بسیار مهم در سال ۱۴۰۰ افتتاح می گردد که شامل معدن و کارخانه کنسانتره دره آلو، معدن و کارخانه کنسانتره دره زال و کارخانه فلوتاسیون سرچشمه خواهد بود و با این کار بیش از ۴۰۰ هزار تن به تولید کنسانتره و حداقل ۸۰۰ میلیون دلار به درآمد شرکت ملی مس اضافه خواهد شد. اساسا اتفاقی مهم در این شرکت رخ خواهد داد و تاثیر به سزایی در کسب درآمد و تامین سود و در حقیقت تامین سرمایه لازم برای سایر توسعه ها با یک هزینه پایین شکل خواهد گرفت.
وی ضمن اشاره به اینکه در قالب ۲۹ پروژه، ۲.۴ میلیارد یورو بعلاوه ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح تعریف شده است اظهار داشت: ظرفیت فعلی کارخانه های کنسانتره این شرکت یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن است و با برنامه ریزی صورت گرفته، طی چهار سال آینده ظرفیت تولید کنسانتره ما به بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید که همچون این طرح ها برای افزایش ظرفیت کنسانتره می توان به طرح فاز ۳ سنگون، فاز ۳ کارخانه ۳۰۰ هزار تنی سرچشمه، فاز ۲ میدوک در شهر بابک با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن، فاز جدید کارخانه کنسانتره ۱۰۰ هزار تنی حاصل از خاک های کم عیار در میدوک و... اشاره نمود.
سعدمحمدی ضمن ابراز امیدواری از اینکه با شروع به کار این طرح ها و برنامه های توسعه ای، ایران جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در تولید مس قرار گیرد، اظهار نمود: شرکت ملی مس در آخر سال ۱۳۹۸ سومین شرکت بورسی کشور بوده و در آخر سال گذشته به رتبه دوم ارتقا یافت که امیدواریم تا اختتام امسال و با راه اندازی کارخانه های مورد نظر به جایگاه اول شرکت های بورسی برسیم. میزان بازدهی سهام شرکت مس در سال قبل ۲۸۲ درصد بود که بیان کننده این است که رتبه اول بازدهی را در شرکت های هم گروه به خود اختصاص داده ایم.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران همین طور ابراز امیدواری کرد که با سرمایه گذاری در بخش معدن و خرید تجهیزات و فناوری های نوین، خرید دستگاه های حفار جدید (۱۵ دستگاه)، استفاده از نرم افزارهای روز اکتشافات معدنی و همین طور استفاده از سیستم ابر الکترونیکی (برای ارزیابی ذخایر و پتانسیل های جدید) استان های جدیدی همچون آذربایجان غربی، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و اردبیل در جرگه معدنی تولیدات معدنی مس قرار گیرند.

مس عنصری راهبردی برای سرمایه گذاری در دنیا
ایشان سپس ضمن تاکید بر افزایش میزان مصرف مس در دنیا، اظهار داشت: هم اکنون در دنیا حدود ۳۹ درصد از نفت و ۱۹ درصد از الکتریسیته برای تامین انرژی استفاده می شود. برنامه ریزی ها و پیش بینی ها این است که طی ۳۰ سال آینده ( در سال ۲۰۵۰) برای تامین انرژی مصرفی دنیا، ۱۳ درصد از نفت و ۴۹ درصد از الکتریسیته استفاده گردد و باقی هم از سایر منابع؛ بدین سبب با اهمیت ترین عنصر در ایجاد این زمینه که بتواند میزان مصرف انرژی الکتریسته را از ۱۹ به ۴۹ درصد برساند، عنصر مس به جهت خاصیت هدایت الکتریکی و قیمت بی نظیر آن خواهد بود. همین طور طی ۱۰ سال آینده ۳۵ درصد خودرو ها برقی خواهد شد و باتوجه به اینکه خودرو های فعلی حدودا چهار کیلوگرم مصرف مس دارند و هر خودرو برقی به ۸۹ کیلوگرم مس احتیاج خواهد داشت، بازار مناسبی را می توان تعریف کرد.
مدیرعامل شرکت ملی مس با اعلان اینکه مس بعنوان عنصر راهبردی سرمایه گذاری در دنیا مطرح است، اظهار نمود: میزان سرانه مس ۳.۲ کیلوگرم است. باتوجه به افزایش جمعیت طی ۲۰ سال آینده ما به پنج میلیارد تن مس احتیاج خواهیم داشت؛ بدین سبب باتوجه به کیفیت بسیار عالی مس ایران، باید بتوانیم شرایط ایجاد یک بنگاه بزرگ را به لحاظ اقتصادی برای کشور ایجاد نماییم.
منبع:

1400/01/15
23:59:59
0.0 / 5
188
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار