رتبه ایران در آزادی اقتصادی چند است؟

رتبه ایران در آزادی اقتصادی چند است؟ آچار: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت آزادی اقتصادی در بین کشورهای مختلف پرداخته که نشان از رتبه نامطلوب ایران در این عرصه دارد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، شاخص آزادی اقتصادی، رابطه میان شرایط آزاد اقتصاد در راه تحقق اهداف اجتماعی و اقتصادی کشورها را نشان میدهد که می تواند منجر به جوامعی سالم تر همراه توسعه انسانی و کاهش فقر شود.
در بررسی جهانی این شاخص، ۱۲ عامل در چهار گروه اصلی بررسی می شوند و نتیجه و برآیند کار، امتیاز کشورها و سپس رتبه جهانی آنها را مشخص می کند.
در بین عوامل تعیین کننده در این شاخص، حاکمیت قانون، اندازه دولت، کارایی تنظیم گری و بازارهای باز چهار دسته اصلی را می سازند و در زیرشاخه ها مسائلی مانند هزینه های دولت، سلامت مالی، اثربخشی قضایی، آزادی کسب وکار، نیروی کار و پول و همین طور آزادی تجارت قرار دارند.
آخرین بررسی ها نشان میدهد که در سال ۲۰۲۱، امتیاز شاخص آزادی اقتصادی ایران حدود ۴۷ بوده و بدین سان امسال میلادی، ایران با افت دو درجه ای، در بین کشورهای جهان در رتبه ۱۶۸ قرار گرفته است.
آنچه که شرایط را پیچیده تر می کند، این است که در بین ۱۴ کشور خاورمیانه و آفریقای شمالی، اقتصاد ایران از نظر این شاخص در رده آخر قرار گرفته است.
اقتصاد ایران از سال ۱۹۹۶، همیشه از میانگین آزادی اقتصادی جهان پایین تر بوده و هرچند در دوره برجام روند صعودی شروع شد اما در نهایت در سال۲۰۲۰ بار دیگر منفی شد و بنظر می رسد که این روند امسال میلادی نیز ادامه خواهد داشت.
در بین کشورهای منطقه از نظر آزادی اقتصادی، عجیب ترین رتبه را گرجستان به دست آورده است. این کشور در منطقه اروپای شرقی با به دست آوردن امتیاز ۷۷، دوازدهمین اقتصاد آزاد جهان بوده است. بعد از آن امارات متحده عربی با حدود ۷۷ امتیاز در رده ۱۴ جهانی قرار گرفته و قطر و ارمنستان به ترتیب در جایگاه ۳۱ و ۳۲ ایستاده اند.
در این آمار شرایط کشورهای عراق، یمن و سوریه بررسی نشده اما با این وجود تعداد زیادی از اقتصادهای بسته جهان متعلق به همین منطقه هستند. برمبنای آمارها، افغانستان در رده ۱۴۶، پاکستان ۱۵۲، لبنان ۱۵۴ و تاجیکستان در رده ۱۶۷ قرار گرفته اند و بعد از تمامی آنها، ایران در جای ۱۶۸ جهانی ایستاده است.1400/01/20
12:12:33
0.0 / 5
216
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بازرگانی , پیچ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار