در گفت وگو با آچار اعلام شد

هنوز ۲۱۰۰ خودرو در گمركها مانده اند

هنوز ۲۱۰۰ خودرو در گمركها مانده اند بگفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، باتوجه به اینکه چهار سال از دپوی 2100 دستگاه خودرو در گمرکهای داخلی به سبب مشکلات قضایی یا عدم ثبت سفارش می گذرد و چهار نوبت هم برای ترخیص ارائه شده اما همچنان در گمرکها باقی مانده اند، بنظر می رسد دیگر امیدی به ترخیص وجود ندارد؛ این در حالیست که صحبت از واگذاری 1500 دستگاه از این خودرو های متروکه به مناطق آزاد نیز در بین است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، از تیرماه سال ۱۳۹۶ امکان ثبت سفارش برای تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو بابت صدور و ابلاغ دستورالعمل جدید و اختلال در سامانه بسته شد. در نهایت نیز مردادماه سال ۱۳۹۷ واردات خودرو به کشور بطور کلی ممنوع و بصورت رسمی، پرونده واردات خودرو بسته شد. ضمن اینکه بصورت همزمان از ترخیص خودرو های وارد شده تا قبل از مرداد ۱۳۹۷ نیز جلوگیری به عمل آمد.
طبق آمار، تعداد خودرو های دپو شده در گمرک بیش از ۱۲ هزار دستگاه بود که به سبب تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو و همین طور تحولات سیاست های ارزی امکان ترخیص پیدا نکردند؛ تا اینکه بعد از رایزنی های بسیار در دی ماه سال ۱۳۹۷ هیات دولت تحت شرایطی با ترخیص این خودرو ها موافقت نمود و بر طبق آن، مدت زمان چهار ماهه (تا اردیبهشت ۱۳۹۸) تعیین شد. بعد از آن باردیگر دو ماه دیگر هم تمدید گردید و در آخر گزارش های رسمی نشان داد در آن دو مرحله ۷۱۵۳ دستگاه ترخیص شده و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر باقی مانده اند.
در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ بار دیگر فرصت سه ماهه ای در اختیار صاحبان خودرو قرار گرفت، اما به هر ترتیب اختتام این مهلت نیز با خروج تمامی خودرو ها همراه نشد و آمار نشان داد که ۱۳۸۹ دستگاه خودرو ترخیص شده و هنوز ۳۷۱۹ دستگاه دیگر در گمرکها باقی مانده اند.
در نهایت هم اواخر خرداد ۱۳۹۹ مهلت ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک برای بار چهارم تمدید گردید تا صاحبان آنها بتوانند اقدامی کنند، اما این در حالی بود که پس از خروج قسمتی از این خودرو ها در دوره های قبل (۳۷۱۹ دستگاه دیگر باقی مانده در گمرکها و بنادر)، حدود ۲۴۷۱ دستگاه خودرو دارای پرونده قضایی بوده و طبق مصوبه دولت نیاز به تمدید زمان برای ترخیص نداشتند و ۱۲۴۸ دستگاه دیگر نیز نیازمند تمدید زمان بودند که ۱۱۰۰ دستگاه از آن بدون ثبت سفارش بود.
هم اکنون دبیر انجمن واردکنندگان خورو، از وجود حدود ۲۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی در گمرکها آگاهی داده که احیانا دیگر امکان ترخیص هم برایشان وجود ندارد.
مهدی دادفر در این رابطه در گفت گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه این ۲۱۰۰ دستگاه خودرو ترخیص نشده، همان ثبت سفارش شده های قبل از مرداد ۱۳۹۷ هستند، اظهار نمود: قسمتی از آنها به جهت بسته شدن یک شبه سامانه برای ثبت سفارش، نتوانستند ثبت سفارش بگیرند و به کلی ثبت سفارش ندارند و بخش دیگر هم خودرو های ثبت سفارش شده دارای اشکال و پرونده قضایی هستند که توسط مراجع قضایی توقیف شده و همچنان بلاتکلیف در گمرکهای داخلی باقی مانده اند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اشاره کرد: تصمیم گیری های یک شبه که بدون برنامه و بدون اطلاع فعالان حوزه کسب وکار اتخاذ شد، سبب توقیف سه تا چهار سال اموال مردم در گمرک شده است و متضرر اصلی این تصمیمات، مردمی بودند که از شرکت های واردکننده، خودرو پیش خرید کرده بوده اند.
وی ادامه داد: براین اساس بعد از گذشت قریب به چهار سال، بنظر می رسد پرونده ترخیص این ۲۱۰۰ دستگاه خودرو بسته شده و احیانا دیگر امکان ترخیص آنها وجود نداشته باشد.
این در حالیست که ۲۰۴۰ میلیارد تومان تعیین شده در لایحه بودجه سال جاری بگفته مسئولان و کارشناسان، فقط درآمد دولت از بابت ترخیص احتمالی خودرو ها از گمرکها خواهد بود، پس باتوجه به رقم در نظر گرفته شده از این جهت و باتوجه به اینکه خودروهایی دپو شده اموال مردم هستند، باید منتظر ماند تا دید دولت بعدی چه موضع و تصمیمی در ارتباط با این خودرو ها خواهد داشت.
لازم به ذکر است که در جریان تعیین تکلیف اموال موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی، شامل کالاها و اموالی است که متروکه یا قاچاق اعلام شده است و در بین آنها ۱۵۰۰ خودرو از خودرو های مذکور ترخیص نشده نیز وجود دارد؛ پس در جریان تعیین تکلیف این اموال، پیشنهادات و مکاتباتی به جهت واگذاری ۱۵۰۰ خودروی بلاتکلیف در این سازمان به مناطق آزاد مطرح شده اما هنوز نتیجه نهایی آن معین نیست.
خودروهایی که در بهمن سال قبل طی بازدید مسئولان قضایی از گمرک شهید رجایی در ارتباط با بررسی نحوه ترخیص کالاهای اساسی دپو شده در گمرک ها، حواشی بسیاری داشت و بحث غیر استاندارد بودن بنز، بی ام دبلیو و پورشه های موجود در میان آنها هم عنوان شد، همچون این ۱۵۰۰ خودرویی است که شاید به مناطق آزاد واگذار شود.
همین طور باتوجه به اینکه در میان این خودرو ها، خودرو های با شرایط خاص (ممنوعیت ورود خودرو های آمریکایی و همین طور بالای ۲۵۰۰ سی سی) یا در مواردی مغایر با ضوابط استاندارد نیز وجود دارد، ضروری اعلام شده است که برای واگذاری، بایستی این موانع برطرف شوند.1400/01/30
14:19:26
0.0 / 5
369
تگهای خبر: ارز , استاندارد , انبار , ترخیص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار