رئیس كنفدراسیون صادرات خبر داد؛

كدامیك از صادركنندگان مشمول معافیت مالیاتی نمی شوند؟

كدامیك از صادركنندگان مشمول معافیت مالیاتی نمی شوند؟ به گزارش آچار رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی سال 97 را نکرده اند، مشمول معافیت مالیاتی نخواهند بود.به گزارش آچار به نقل از کنفدراسیون صادرات، محمد لاهوتی در مورد شیوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان در سالهای ۹۷ تا ۱۴۰۰ اظهار داشت: باتوجه به مشکلات مطرح شده در حوزه رفع تعهد ارزی و اتفاقاتی که در حوزه بازگشت ارز صادراتی از سال ۹۷ رخ داد، تعداد کمی از نمایندگان و فعالان حوزه صادرات در کمیته ارزی که به ابتکار اتاق تجاری ایران گرد هم آمدند، تلاش کردند با بررسی شیوه نامه ها و ابلاغیه ها، نظرات بخش خصوصی را جمع آوری کرده و به سیاستگذاران ارائه گردید.
وی اضافه کرد: بر این اساس اعضای کمیته ارزی اتاق چندین نشست را با رئیس جمهور برگزار کرده و چند مکاتبه را با معاون اول رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی صورت دادند؛ ضمن اینکه به موازات، پیشنهاداتی را بصورت حضوری و مکاتباتی به مقامات مسئول ارائه دادیم؛ ولی قسمتی از پیشنهادات، پذیرفته شده و بخش دیگر رد شد، به نحوی که بخشنامه ها ابطال و بخشنامه دیگری جایگزین می شد که همین مورد، صادرکنندگان را گرفتار و سردرگم می کرد.
به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، در نهایت پیشنهاداتی که در مکاتبات خدمت مسئولان عالی کشور ارائه شد، در بسته رفع تعهد ارزی سالهای ۹۷ تا ۱۴۰۰ دیده شده که بااینکه ۲.۵ تا ۳ سال با تعویق رخ داده و همین مورد، به سبب اجرائی نبودن بخشنامه ها، منجر به سوءاستفاده از کارت های تجاری گردید.
وی اضافه کرد: در این میان ۲۵۰ صادرکننده نما با سوءاستفاده از کارت های تجاری، کالایی را صادر و بواسطه آن، اتهاماتی در سایه آنها به کل صادرکنندگان کشور وارد شد، اما با پیگیری های مستمر از طرف کمیته ارزی اتاق و سازمان توسعه تجارت، این بخشنامه صادر شده است؛ به نحوی که این بخشنامه اخیر، پیرو ابلاغیه ۱۷۷ معاون اقتصادی رئیس جمهور صورت گرفته که بارقه امید را در دل صادرکنندگان به وجود آورده است؛ بااینکه روحیه آن ابلاغیه واردات محور بوده؛ اما از آنجایی که منابع ارزی باید از ارز صادرات تامین می شد، سکه دو رویی برای صادرکنندگان و واردکنندگان بود.
به گفته لاهوتی، موضوع رفع تعهد ارزی صادرکنندگانی که یا امکان رفع تعهد ارزی در زمان مقرر را نداشته اند و الان یک فرصت دیگری به این افراد داده شده تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ نسبت به رفع تعهد فروش های ریالی که از ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۱۶ مرداد ۹۷ داشتند اقدام نموده و تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ رفع تعهد ارزی نمایند.
وی گفت: افرادی که در سال ۹۷ صادرات کرده و با مشکل مواجهند، طبق این دستورالعمل باید مستندات خودرا به همراه درخواست، به کمیته اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه تجارت عرضه کنند و با درخواستی که آنجا داده اجازه ای که از طرف کمیته اقدام ارزی صادر شده، تا ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ رفع تعهد ارزی نمایند.
لاهوتی اظهار داشت: در این بخش بنظر می رسد مشکل صادرکنندگان سال ۹۷ تا حدودی برطرف خواهد شد و البته این را هم باید اشاره داشت که صادرکنندگانی بوده اند که تا ۸۰ درصد هم رفع تعهد ارزی کرده اند و به سبب تعدادی از مشکلات نتوانستند که رفع تعهد ارزی نمایند.
وی اضافه کرد: این مصوبات فقط برای رفع تعهد ارزی است و مشمول استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان نمی شود؛ چونکه باید تفاوتی میان کسانی که بموقع ارز را به کشور برگردانده اند با کسانی که به تأخیر ارز را آورده اند باشد و آن هم عدم استفاده از معافیت مالیاتی است و این فقط به منزله رفع تعهد ارزی است.
لاهوتی افزود: عدم بازگشت ارز صادراتی تخلف است و فرد متخلف از مشوق های صادراتی، معافیت های مالیاتی، تسهیلات بانکی و تمدید کارت تجاری محروم خواهد شد.
وی اضافه کرد: در مورد ۹۸ و ۹۹ که البته ۱۴۰۰ را هم تعیین تکلیف کرده است، در دو بخش موضوع را تشریح کرده است، به نحوی که باتوجه به هزینه های تحمیلی بر صادرکنندگان به سبب تحریم یا قیمت های پایه صادراتی گرفتار مشکل، کمیته اقدام ارزی پیشنهاد ۲۰ درصد تعدیل در بازگشت ارز صادراتی را داده بود که دولت با ۱۰ درصد موافقت نمود.
به گفته لاهوتی، صادرکنندگان با بازگشت ۹۰ درصد ارز صادراتی اظهارنامه خود می تواند رفع تعهد ارزی نماید؛ ضمن اینکه این قاعده برای سالهای ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ پابرجا است؛ ضمن اینکه روش های بازگشت ارز به ۵ روش نیز مورد تائید قرار گرفته است.
رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اظهار داشت: برای کشورهایی که بصورت ریالی معاملات صورت می گیرد یا عراق و افغانستان که شبکه صرافی گسترده ندارند، فروش ارز بصورت اسکناس به صرافی مورد تائید قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: واگذاری کوتاژها برای واردات در صورت تائید کمیته اقدام ارزی فقط برای کالاهای خاصی قابل استفاده خواهد بود ولی در سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ ارز صادراتی باید به فهرست ۱۰۰۰ قلمی وزارت صنعت اختصاص پیدا کند تا واردات آنها صورت گیرد؛ البته فهرست قابل تغییر و افزایش و کاهش است و کمیته اقدام ارزی این اختیار را دارد که بتواند این کالاها را با نظر تشکل ها و پیشنهادات تشکل ها، اصلاح کند.
به گفته لاهوتی، این ۵ روش مهم خواهد بود و تا حد امکان مشکلات واگذاری کوتاژهای صادراتی و واردات به نام خودرا برطرف کند؛ ضمن اینکه عرضه در نیما با نرخ پیشنهادی صادرکننده محدودیت ندارد و می توان در نیما نیز عرضه ارز را صورت داد.
وی اضافه کرد: در مورد پیله وران و مرزنشینان تا سقف تعیین شده از طرف وزارت صمت دارای بخشودگی بازگشت ارز خواهد بود و در عین حال مابقی بالاتر از آن سقف مشمول رفع تعهد ارزی خواهد بود.
به گفته لاهوتی، صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مکلف به بازگشت ۱۰ درصد مبلغ کل قرارداد برمبنای صورت وضعیت مورد تائید کارفرما خواهد بود.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، کالاهایی که بعنوان نمونه و تست به خارج از کشور صادر شده یا برای حضور در نمایشگاه ها از کشور خارج می شود، مشمول ایفای تعهد ارزی نیستند و البته کلیه کالاهای صادراتی باید ظرف مدت ۴ ماه ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند و بازگشت بالاتر از این مهلت تعیین شده، از طرف وزارت صمت باید تائید شود.
وی اضافه کرد: تمام پیشنهاداتی که از شروع موضوعات پیمان سپاری ارزی از طرف اتاق ها عنوان شد در این ابلاغیه پذیرفته شده و ما برای سال ۱۴۰۰ نیز مشمول این بخشنامه خواهیم بود و عملاً مثل سال ۹۹ و ۹۸ مشکلات عدم اطلاع از نحوه رفع تعهد ارزی برای سال ۱۴۰۰ نیست.
لاهوتی افزود: معافیت های مالیاتی برای صادرکنندگان سال ۹۷ قابلیت اجرائی ندارد، اما اگر صادرکنندگان سال ۹۸ تا ۳۱ تیرماه رفع تعهد ارزی نمایند از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود؛ ضمن اینکه صادرکنندگان سال ۹۹ نیز تا شهریورماه سال ۱۴۰۰ فرصت دارند رفع تعهد ارزی کرده و از معافیت مالیاتی و بازگشت ارز صادراتی برخوردار خواهند بود.


منبع:

1400/01/31
19:17:03
0.0 / 5
123
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار