واردات كشاورزی لبنان به عربستان ممنوع گردید

واردات كشاورزی لبنان به عربستان ممنوع گردید عربستان سعودی ضمن اشاره به افزایش قاچاق مواد مخدر، واردات میوه و صیفی جات لبنان به این کشور را ممنوع اعلام نمود.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، لبنان در بحران مالی عمیقی گرفتار شده که بزرگترین تهدید برای ثبات این کشور از زمان جنگ داخلی ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ است. اقدام اخیر عربستان سعودی به مشکلات اقتصادی لبنان اضافه خواهد نمود. وزیر کشاورزی لبنان اعلام نمود این ممنوعیت ضرر بزرگی خواهد بود و ارزش این تجارت ۲۴ میلیون دلار در سال است.

وزارت خارجه لبنان اعلام نمود از راه سفارت سعودی از این ممنوعیت آگاه شده و وزیر خارجه آنرا به اطلاع مقامات بلندپایه رسانده است. در بیانیه وزارت خارجه لبنان آمده است: مقامات لبنانی باید حداکثر تلاش خویش را برای کنترل فعالیت های قاچاق انجام دهند و از صدمه دیدن شهروندان، کشاورزان و صنعت گران بیگناه و اقتصاد لبنان جلوگیری نمایند.

این ممنوعیت از روز یکشنبه اجرایی می شود.

علی النعیم، معاون امور امنیتی گمرک سعودی اظهار نمود: مقامات گمرکی عربستان سعودی در جده کوشش برای قاچاق بیشتر از ۵.۳ میلیون قرص کپتاگون که نوعی آمفتامین است و در محموله انار جاسازی شده بود را کشف کردند.

وزیر کشور لبنان به رویترز اظهار داشت: کشورش آماده همکاری با همه کشورها برای متوقف کردن قاچاق مواد مخدر است و هم اکنون تلاشهای عظیمی بکار بسته است اما گاهی قاچاقچیان موفق می شوند.

با این حال یک مقام لبنانی که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار نمود: به نظر می آید این ممنوعیت سیاسی باشد. صادرات میوه و صیفی جات لبنان به کشورهای خلیج فارس و بخصوص عربستان سعودی یکی از معدود منابع ارزآوری برای لبنان است و بسته شدن این در، فشار بر لبنان را افزایش خواهد داد.

یک مقام ارشد وزارت کشاورزی لبنان اظهار داشت: هیچ سندی که نشان دهد محموله مورد استفاده برای قاچاق قرصهای کپتاگون لبنانی بوده است، وجود ندارد.

ارزش مجموع صادرات لبنان به عربستان سعودی در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲.۸۲ میلیون دلار بود.

بر اساس گزارش رویترز، ذخایر خارجی لبنان به شدت تقلیل پیدا کرده و ارزش ارز این کشور حدود ۹۰ درصد از آغاز بحران مالی در اواخر سال ۲۰۱۹ سقوط کرده است. فروپاشی اقتصادی لبنان با بن بست سیاسی کامل شده و سیاستمداران قادر به تشکیل دولت برای دریافت کمکهای خارجی ضروری نیستند.

منبع:

1400/02/04
10:05:46
0.0 / 5
338
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار