تعیین تكلیف صادرات پس از سه سال

راه های نهایی بازگشت ارز به كشور چیست؟

راه های نهایی بازگشت ارز به كشور چیست؟ با گذشت حدود سه سال از اجرای تعهدات ارزی صادرکنندگان، سرانجام تکلیف ارزهای باقی مانده از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ روشن شد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، تعهدا ارزی، برنامه ای بود که از طرف دولت و بعد از بازگشت تحریم های امریکا وضع شد تا بدین سان صادرکنندگان غیرنفتی ملزم شوند، ارز حاصل از فروش محصولات خود در بازارهای بین لمللی را به کشور بازگردانند تا محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به کشور به وجود نیاید.
در طول سالهای قبل، اختلاف نظرهای فراوانی میان بخش خصوصی و بانک مرکزی در راه اجرا این تعهد وجود داشته و دو طرف بارها یکدیگر را به عدم عمل به تعهداتشان متهم کرده اند، با این وجود با آرامش نسبی به وجود آمده در ماه های اخیر، بنظر می رسد بانک مرکزی سرانجام تکلیف صادرکنندگان باقی مانده از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ را روشن کرده و با تصویب بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ در نشست کمیته ماده (۲) شورای عالی هماهنگی اقتصادی، ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان تعیین تکلیف شده است.
به این ترتیب، صادرکنندگان سال ۱۳۹۸ تا آخر تیرماه ۱۴۰۰ و صادرکنندگان سال ۱۳۹۹ تا آخر شهریورماه ۱۴۰۰ مهلت دارند تا با ایفای تعهدات ارزی صادراتی خود از معافیت های مربوطه بهره مند شوند.
همین طور طبق این مصوبه، صادرکنندگان سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مکلفند ۹۰ درصد ارزش پروانه های صادراتی اعلامی توسط گمرک را به چرخه اقتصادی کشور برگردانند.
بر طبق این مصوبه، روش های برگشت ارز حاصل از صادرات هم به طرق، فروش ارز در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر، بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی و فروش ارز بصورت اسکناس به بانک ها و صرافی های مجاز، تعیین شده است.
در کنار صادرکنندگان ارزی، در دستور العمل جدید وضعیت صادرکنندگان ریالی هم تعیین تکلیف شده است. صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ به عراق و افغانستان اقدام نموده و در موعد مقرر نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام نکرده اند، حداکثر تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ فرصت دارند تا با ثبت اطلاعات فروش ریالی در این سامانه نسبت به رفع تعهدات ارزی خود اقدام نمایند.
منبع:

1400/02/09
12:56:18
0.0 / 5
280
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار