یك پیش بینی از نرخ دلار بعد از لغو تحریم ها

یك پیش بینی از نرخ دلار بعد از لغو تحریم ها آچار: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید، نحوه مدیریت بازار ارز در صورت لغو تحریم ها اهمیت بسیار زیادی برای آینده اقتصاد ایران خواهد داشت.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بخش خصوصی در سالهای قبل همیشه تاکید داشته که هرگونه کوشش برای مهندسی بازار ارز و برنامه ریزی برای سرکوب عمدی قیمت ها می تواند به شرایط کلان اقتصادی ایران لطمه جدی بزند، همانطور که ما نتایج قسمتی از این مداخله و چند نرخی کردن ارز را نیز به وضوح دیده ایم.
وی با اعلان اینکه در صورت لغو تحریم ها نیز باید رویکرد دقیق به بازار ارز مشخص شود، توضیح داد: اساسا بهترین و تنها مکانیزم مثبت بازار است. اعتماد به بازار و شرایطی که عرضه و تقاضا به وجود می آورد بهترین راهکاری است که هم واقعیت های اقتصادی ما را مشخص می کند و هم از به وجود آوردن شوک های جدید به صادرکننده و تولیدکنندگان جلوگیری خواهدنمود.
عضو اتاق تجاری تهران با هشدار نسبت به سرکوب عمدی نرخ ارز در صورت کاهش تحریم ها، بیان کرد: در صورتیکه دولت بخواهد با ارزپاشی یا سرکوب دستوری قیمت ارز، این جو را به وجود آورد که شرایط بهبود پیدا کرده، نه فقط برای اقتصاد ایران جنبه مثبت نخواهد داشت که حتی ممکنست به ضرر و زیان شدید تولیدکننده و صادرکنندگان نیز منجر شود.
به اعتقاد آرگون، بهترین سناریو ارزی برای اقتصاد ایران در صورت لغو یا کاهش تحریم ها، آزادسازی بازار و اعتماد به مکانیزم بازار برای تعیین قیمت است.
وی درباره براورد خود از احتمال کاهش تحریم ها نیز بیان کرد: هرچند هنوز مذاکرات ادامه داشته و معین نیست که چه سرنوشتی پیدا خواهدنمود اما شرایط در هفته های گذشته بهبودی نسبی را نشان میدهد. اگر سال قبل هر روز خبر جدیدی از تحریم و محدودیت می آمد و حتی رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود تهدید می کرد، امروز این خبرها نیست و همین مورد می تواند در بلندمدت به بهبود تجارت ایران کمک نماید.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، نرخ ارز بعد از خروج آمریکا از برجام افزایشی قابل توجه پیدا کرد و تا پاییز امسال و پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، روند افزایشی خودرا حفظ نموده بود.
هرچند مردم انتظار دارند که در صورت لغو یا کاهش تحریم ها، نرخ ارز به شکل جدی کاهش پیدا کند اما فعالان اقتصادی هشدار می دهند که پایین آمدن ناگهانی نرخ دلار، برای تولیدکنندگانی که مواد اولیه خودرا با قیمت بالا خریداری نموده اند یا صادرکنندگانی که قصد بازگشت منابع به کشور را دارند، گران تمام می شود.
چند روز قبل رئیس کنفدارسیون صادرات ایران به دولت هشدار داده بود که در صورت لغو تحریم ها، سیاست ارزپاشی در اقتصاد را اجرائی نکند.
منبع:

1400/02/11
23:41:23
0.0 / 5
182
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار