رئیس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران هشدار داد

خطر كمبود ذخایر دارو در كشور

خطر كمبود ذخایر دارو در كشور به گزارش آچار رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می گوید، اصرار بر تداوم برخی سیاست های غلط، می تواند به ذخایر دارویی کشور صدمه وارد کند.


محمود نجفی عرب در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: متاسفانه با وجود آنکه بخش خصوصی در طول سالهای گذشته بارها اعلام نموده که باید روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو متوقف شود اما در عمل ما نه تنها شاهد اجرای این درخواست نبودیم که حتی در سال ۱۴۰۰ هم این سیاست اجرا می گردد.
وی با اشاره به اینکه در بین سیاست گذاران توجه به نظر کارشناسان چندان اهمیت ندارد، توضیح داد: اگر بنا بود به نظر و هشدارهای ما گوش بدهند، بطور قطع روند تخصیص این ارز متوقف می شد و با شیوه های دیگری پشتیبانی از اقشار کم درآمد و بیماران ادامه می یافت که بخش خصوصی در این حوزه هم پیشنهادهای قابل دفاعی عرضه کرده بود.
رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، ضمن اشاره به مشکلاتی که در روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی از سال قبل وجود داشته، اظهار نمود: ما در کنار آنکه به فلسفه اصلی این ارز انتقاد داریم، از طرفی در عرصه عمل هم می بینیم که برای واردات خیلی از داروها یا مواد اولیه، تخصیص ارز با کندی صورت می گیرد و این مورد برای فعالان صنعت دارو مشکل آفرین می شود.
نجفی عرب افزود: یکی از اصلی ترین کالاهای وارداتی ما در این عرصه، مواداولیه برای تولید دارو در داخل کشور است. با کند شدن تخصیص ارز، وارد شدن این مواد هم با محدودیت روبرو شده و همین مبحث خطر کاهش ذخایر مواد اولیه، محدود شدن تولید و در نهایت کاهش توزیع دارو را زیاد می کند.
وی تصریح کرد: ما همچنان امیدواریم که تصمیم گیران با عنایت به نظر کارشناسان، سیاست های اجرایی در حوزه ارز دارو را تغییر دهند تا یکی از مهم ترین حوزه های در رابطه با سلامت مردم، بتواند با محدودیت های کمتری فعالیت خویش را ادامه دهد.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، از حدود سه سال قبل و همزمان با خروج آمریکا از برجام، دولت اعلام نمود که برای واردات برخی کالاهای اساسی ارز دولتی با نرخ ثابت ۴۲۰۰ تومان در نظر خواهد گرفت. دارو هم یکی از کالاهایی بود که در لیست دریافت ارز دولتی قرار گرفت.
در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، ابتدا نمایندگان مجلس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفتند اما در نهایت و در جریان بررسی اصلاحیه بنا شد که لااقل تا نیمه سالجاری تخصیص این ارز ادامه پیدا کند.1400/02/12
20:11:31
0.0 / 5
207
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار