در گفت وگو با آچار اعلام شد

برنامه شتابدهی برای طرح های نوآورانه حوزه سلامت

برنامه شتابدهی برای طرح های نوآورانه حوزه سلامت به گزارش آچار یکی از شتابدهنده های فعال در حوزه دارو و مکمل ها با انتشار فراخوانی درصدد است تا تیم های فناورانه که دارای ایده های برتر در ۳ حوزه تخصصی سلامت باشند را جذب نماید و تیم های برتر علاوه بر استقرار در این شتابدهنده، فناوری آنها تا رسیدن به بازار مورد حمایت قرار خواهد گرفت.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، یکی از شتابدهنده های تخصصی دارو و مکمل به منظور جذب ایده های فناورانه در حوزه های تخصصی فراخوان "استارت آپ ویکند" خویش را در حوزه سلامت منتشر نموده است.
"دارو و مکمل"، "آرایشی و بهداشتی" و "فرآورده های طبیعی " از محورهای پذیرش ایده های فناورانه در این رویداد است و تیم ها از مزایای این شتابدهنده چون حمایت های آموزشی، مشاوره ای و منتورینگ، استقرار تیم های برگزیده در شتابدهنده و بهره مندی از امکانات اداری، آزمایشگاهی و پایلوت برخوردار خواهند شد.
دکتر محمد میرزایی، مدیر عامل یکی از شتابدهنده های حوزه سلامت در گفتگو با ایسنا، با اعلان اینکه مدل کاری ما به این صورت است که در بازه های زمانی مشخصی فراخوانی را منتشر و برخی از تیم های استارت آپی و فناور را پذیرش می نماییم، اظهار داشت: در این فرایند تیم های استارت آپی با عرضه پروپوزال هایی که برای ما ارسال می کنند، ایده های فناورانه خویش را معرفی خواهند کرد و ما هم مبادرت به بررسی ایده های این تیم ها خواهیم کرد.
وی با تکیه بر اینکه فرایند ارزیابی اولیه به صورت غیر حضوری است، اظهار نمود: بعد از ارزیابی اولیه، برخی از این طرح ها که بر مبنای شاخص ها ی علمی، فنی و تیم سازی امتیاز بیشتری را دریافت نمایند، وارد رویداد استارت آپ ویکند می شنود و در این مرحله صاحبان ایده از طرح های خود در حضور داوران دفاع خواهند کرد.
میرزایی محور ایده های دریافتی در این رویداد را دارو، مکمل های دارویی و فرآورده های طبیعی دانست و افزود: در این مرحله چالش های تیم ها در حوزه هایی چون تجاری سازی، فنی، کنترل کیفی و الزامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ثبت داروها مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت تیم های فناور قادر هستند با مشاورهایی که دریافت کرده اند، پروپوزال های ارسالی خویش را تکمیل کرده و مورد بازنویسی قرار دهند.
مدیر عامل این شتابدهنده، افزود: پروپوزال های بازنویسی شده توسط تیم های استارت آپی در حضور داوران عرضه شده و در نهایت تیم های برتر وارد شتابدهنده خواهند شد.
وی جذب، پذیرش و تکمیل طرح های فناور را از اهداف برگزاری این رویداد نام برد و اظهار نمود: ما در تلاش هستیم تا با برگزاری رویداد استارت آپ ویکند طرح های فناورانه حوزه سلامت را در راه تجاری سازی قرار دهیم.تیم های برتر با استقرار در این شتابدهنده از مزایای حمایتی برخوردار می شوند
میرزایی با اعلان اینکه این رویداد نخستین رویداد استارت‎آپی این شتابدهنده است، اشاره کرد: به صورت رسمی این نخستین رویداد استارت‎آپی این مجموعه است، ولی نخستین دوره پذیرش شرکت ها و تیم ها در این شتابدهنده به تیرماه سال قبل بر می گردد. در شروع فعالیت ما طی انتشار فراخوان محدودی حدود ۲۷ طرح را بررسی کردیم و از این تعداد ۱۰ طرح وارد این شتابدهنده شدند. از ۱۰ طرح مذکور تابحال ۵ طرح وارد مرحله شتابدهی شده اند و یک طرح به مرحله پسا شتابدهی رسیده است.
به قول این فعال حوزه توسعه فناوری حوزه سلامت، فرایند تجاری سازی تیم ها در شتابدهنده شامل سه مرحله "پیش شتابدهی"، "شتابد هی " و پسا شتابدهی" است. زمانی که ایده فناور به مرحله تجاری سازی نزدیک می شود، وارد پسا شتابدهی خواهد شد.
میرزایی، تمرکز شتابدهنده را در حوزه دارو، مکمل‎ها و فرآورده های طبیعی ذکر کرد و خاطرنشان کرد: این شتابدهنده از دل صنعت دارویی کشور برآمده است و تجربه حدود دو دهه ما در حوزه تحقیق و توسعه، تولید و مارکتینگ، منجر به شکل گیری این شتابدهنده شده است.


حمایت هایی که مشمول تیم های استارت آپی می شود
مدیر عامل این شتابدهنده به بیان نحوه حمایت ها از تیم های فناور پرداخت و در اینباره توضیح داد: فلسفه وجودی شتابدهنده ها این است که پتانسیل های موجود در کشور چون دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، صنایع و سرمایه گذاران را به هم متصل کنند و ما از همان ابتدای پذیرش طرح ها به دنبال تجاری سازی ایده ها هستیم. ازاین رو بر روی طرح ها بررسی هایی چون امکان سنجی اقتصادی، بازار و صنعتی سازی انجام می شود.
وی با تکیه بر اینکه حمایت های ما برای تیم های استارت آپی در مرحله پیش شتابدهی مجانی خواهد بود، اضافه کرد: در صورتیکه ایده ‎های تیم ها در پیش شتابدهی از نظر فنی و بازار در حد قابل قبولی باشد، با عقد قراردادی وارد مرحله شتابدهی خواهند شد.
میرزایی با اعلان اینکه در خلال دوره شتابدهی تیم ‎ها به تولید دانش فنی صنعتی نائل خواهند شد، اظهار داشت: در این مرحله بخشی از سهام این دانش فنی به شتابدهنده تعلق می گیرد که این میزان شامل ۱۵ تا ۲۰ درصد می شود. در مرحله شتابدهی تیم ها از حمایت " سرمایه بذری" شتابدهنده که از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اختصاص داده شده، برخوردار می شوند که شامل سرمایه اولیه برای تبدیل ایده به دانش فنی است.
مدیر عامل این شتابدهنده انجام آزمون های کنترل کیفی استاندارد را از نیازهای اصلی تیم ‎های فناور حوزه سلامت نام برد و اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته سرمایه اولیه به تیم ها برای دریافت این خدمات عرضه می شود، ضمن آنکه تیم ها از خدمات مشاوره ای در زمینه های مختلف صنعتی سازی، بازاریابی، مالی و حقوقی برخوردار خواهند شد.


وی از عرضه بخشی از هزینه های تحقیقاتی به تیم ها در این شتابدهنده اطلاع داد و افزود: این شتابدهنده تا سقف ۷۵ میلیون تومان هزینه های در ارتباط با آزمون های کنترل کیفی و استانداردسازی را پرداخت خواهد نمود. مهم ترین بخش تحقیقات در عرصه تولید دارو، انجام آزمون های کنترل کیفی و استانداردسازی فرآورده های دارویی است.


میرزایی افزود: زمانی که تیم ها به پایان مرحله شتابدهی می ‎رسند، تلاش می شود تا با حمایت یک سرمایه گذار ایده های آنها توسعه یابند.
فرآیند استارت آپ ویکند
مدیر عامل این شتابدهنده ضمن اشاره به فرایند برگزاری رویداد استارت آپ ویکند حوزه سلامت، اضافه کرد: این رویداد از آغاز سالجاری شروع شد و تیم های فعال در حوزه سلامت تا ۲۵ اردیبهشت ماه سالجاری فرصت دارند ایده های خویش را ارسال نمایند و از ۲۵ اردیبهشت تا ۳۰ اردیبهشت ماه جاری ارزیابی اولیه صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: پیشبینی ما این است که حدود ۱۰ طرح وارد دوره مجازی این رویداد که از اول تا ۱۲ خرداد ماه سال جاری برگزار می شود، وارد شوند.
به قول وی رویداد اصلی و حضوری این فرایند از ۱۹ تا ۲۱ خرداد ماه انجام می شود. در انتها روز سوم، داوری نهایی تیم ها به انجام رسیده و تیم های منتخب وارد شتابدهنده می شوند.1400/02/15
10:03:49
0.0 / 5
356
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار