رئیس اتاق اصناف ایران:

حمایت دولت از اصناف كافی نیست

حمایت دولت از اصناف كافی نیست رئیس اتاق اصناف ایران با اعلان اینکه حمایتهای دولت از اصناف کافی نیست، اظهار داشت: باید زمینه برای فعالیت عادی کسب وکارها فراهم تا از زیان های وارده به این بخش کاسته شود.


به گزارش آچار به نقل از اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی با اشاره به صدمات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا گفت: عدم تامین حداقل های جبرانی از طرف دولت و اکتفا به برخی استمهال و تعویق تعهدات دیون دولتی شرایط سخت ناشی از محدودیت های کرونائی پیش روی اصناف را شدت بخشیده است چونکه همچنان بیشترین کم لطفی ها به کسب وکارها از طرف سازمان های تامین اجتماعی، مالیات، بانک ها و برخی از مالکین واحدهای تجاری که بعضاً نیز از دستگاه های اجرائی یا نهادهای وابسته هستند صورت می گیرد. وی اشاره کرد: با وجود مکاتبات مکرر و جلسات مستمر مسئولان اتاق اصناف ایران با مدیران دولتی و مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا، تصمیمات اخیر این ستاد در خصوص الزام بانک ها به اجتناب از صدور گواهی عدم پرداخت چک تا ۲۰ اردیبهشت و امهال پرداخت مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده تا اختتام خرداد بااینکه باارزش اما ناکافی است. رئیس اتاق اصناف ایران اشاره کرد: بااینکه این تصمیم دولت در جهت کاهش لطمه های وارده به جامعه اصناف کشور بوده اما اینگونه تصمیمات و مدت امهال مذکور، به هیچ وجه متناسب با میزان خسارات و ضرر و زیان اصناف طی ۱۴ ماه گذشته نخواهد بود. ممبینی تصریح کرد: حالا با گذشت بیش از ۱۴ ماه تمرین و ممارست در کوشش برای مهار ویروس کرونا و قطع زنجیره آن، بنظر می رسد دست اندرکاران باید با تمرکز بر این تجربیات باارزش و همراهی کسبه در اجرای پروتکل ها، امکان فعالیت عادی کسب وکارها را فراهم نموده و از ضرر و زیان بیشترشان جلوگیری نمایند. وی افزود: اتاق اصناف ایران به دنبال پیشنهادات سال ۱۳۹۹، بار دیگر خواهان بازبینی در محدودیت های فعالیت مشاغل کشور است. در همین راستا و بوسیله کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی این پیشنهادات در حال پیگیری است. همین طور از رؤسای اتاق های سراسر کشور خواسته شده تا این پیشنهادات بوسیله ستادهای استانی نیز پبگیری شود و امیدواریم ستاد ملی کرونا هر چه سریع تر با آن موافقت و ابلاغ نمایند. ممبینی اظهار داشت: اصناف بعنوان پیشانی تعامل های اجتماعی و اقتصادی جامعه و به سبب تعامل بیشتر با مردم، متأسفانه از ابتدا بیش از سایر نهادها در معرض این ویروس بوده و ضرر و زیان و محدودیت های سنگین تری را نسبت به سایر بخش ها متحمل شده اند و نیز بیشترین همراهی و همکاری را با ستاد ملی مبارزه با کرونا در جهت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکلهای بهداشتی از خود به معرض نمایش گذاشته اند. همین طور در همراهی و تبعیت از محدویت های اعلامی از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا درباب ممنوعیت فعالیت گروه های شغلی در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد اصناف مشمول خسارات جبران ناپذیری شده اند.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: انتظار می رود دولت به پاس همراهی و تحمل خسارات سنگین اصناف و با توجه به بسته های پیشنهادی مختلفی که از طرف اتاق اصناف ایران ارائه شده است، حداکثر حمایت ها را از جامعه اصناف کشور درباب امهال بیشتر مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده، بخشودگی سهم کارفرما در بیمه تامین اجتماعی و چک های برگشتی داشته باشد چونکه لطمه به بزرگترین نهاد بخش خصوصی اقتصاد می تواند آثار جبران ناپذیری برای جامعه در پی داشته باشد. وی گفت: همچنان که در یک سال و چند ماه گذشته اهتمام و تلاش همه آحاد جامعه برای کاهش فشار از روی کادر بهداشتی کشور بوده تا بتوانند در مقابله با این ویروس منحوس تاب آورده و به سلامت جامعه کمک کنند، به مسئولین یادآوری می نماییم جامعه اصناف که علاوه بر خسارت های اقتصادی با لطمه های روحی و روانی، افسردگی و بلاتکلیفی از آینده روبرو هستند نیز در آینده باید با شدت بخشیدن به کارهای اقتصادی در برون رفت از شرایط حاضر نقش آفرینی کنند و این مستلزم توجه بیشتر به مشکلات آنها و جبران جدی است.

1400/02/15
21:37:37
0.0 / 5
392
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار