مبارزه با آفت ملخ صحرایی در بیشتر از ۱۴هزار هكتار

مبارزه با آفت ملخ صحرایی در بیشتر از ۱۴هزار هكتار به گزارش آچار معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه احتمال ریزش ملخ صحرایی در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در هفته های آتی بالا است، اظهار داشت: با آفت ملخ صحرایی تا کنون در سطحی بیشتر از ۱۴ هزار هکتار مبارزه شده است.مسعود لطیفیان در گفت و گو با ایسنا آخرین وضعیت ملخ صحرایی در کشور را تشریح نمود و اظهار داشت: سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سال ۱۴۰۰ در کشور تا حالا ۱۴۴۸۰ هکتار بوده که این سطح مبارزه در خوزستان ۸۸۸۶ هکتار با پوره و ملخ بالدار، در بوشهر ۵۱۰۰ هکتار با پوره و ملخ بالدار و در ایلام ۴۵۰ هکتار باملخ بالدار بوده است.

وی یاد آور شد: ریزش های پراکنده ملخ صحرایی در اوایل فروردین ۱۴۰۰ در مناطقی از استان های بوشهر، خوزستان و ایلام رخ داد که با انجام عملیات ردیابی و تجهیز بودن اکیپ های مبارزه کنترل این دسته جات مهاجر به خوبی صورت گرفت.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات افزود: عامل اصلی این ریزش ها که ملخ های بالغ و زرد رنگ بودند می تواند وزش باد شدید از سمت شمال عربستان به سمت جنوب غربی ایران بوده باشد.

به گفته وی ورود بعدی دسته جات پروازی ملخ صحرایی در سال ۱۴۰۰ در اوایل اردیبهشت در مناطق غربی خوزستان رخ داد و این ریزش هم به سبب وزش باد شدید جنوبی از سمت کویت صورت گرفت و ملخ های بالدار بالغ(زرد رنگ) موجود در جنوب و شرق کویت به مناطقی از خرمشهر، آبادان و شوشتر وارد شدند که با آمادگی همکاران استان خوزستان این ریزشها هم کنترل شد.

لطیفیان در آخر اظهار داشت: در آخرین گزارش ماه آوریل ۲۰۲۱ فائو تراکم باندپوره در مناطق داخلی و شمالی عربستان بسیار بالا بوده و احتمال اینکه دسته جات پروازی در هفته های آتی در جهت وزش باد برای تغذیه به سمت استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان ریزش کنند، بسیار بالاست.
منبع:

1400/02/18
12:03:36
0.0 / 5
261
تگهای خبر: ارز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار