آیا با كاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می شود؟

آیا با كاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می شود؟ دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از مشکل جدی این صنعت در تأمین مواد اولیه اطلاع داد و اظهار داشت: حتی اگر کاهش نرخ ارز استمرار داشته باشد و قیمت جهانی مواد اولیه همچون محصولات پتروشیمی و فولاد هم کاهش پیدا کند و بر مواد اولیه تولید داخل اثر مثبت بگذارد، با عنایت به افزایش ۳۹ درصدی دستمزد و تابعیت بازار از عرضه و تقاضا، نمی تواند تأثیر قابل ملاحظه ای بر قیمت محصولات داشته باشد.


عباس هاشمی در گفتگو با ایسنا ضمن امیدواری نسبت به استمرار کاهش نرخ ارز و تأثیر آن بر قیمت مواد اولیه، اظهار نمود: هم اکنون همزمان با افت نرخ ارز، قیمت فولاد در جهان بالا رفته، اما اگر کاهش نرخ ارز استمرار داشته باشد و قیمت مواد اولیه مورد نیاز لوازم خانگی همچون پتروشیمی و فولاد هم با این کاهش همسو شود وضعیت تولید مثبت خواهد شد.
وی ضمن اشاره به افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد و همینطور افزایش قیمت مواد اولیه، خاطرنشان کرد: ازاین رو انتظار نمی رود کاهش قیمت کالای ساخته شده لوازم خانگی در اثر کاهش نرخ ارز چشم گیر باشد. از سوی دیگر قیمت لوازم خانگی تابع عرضه و تقاضا است.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اشاره به اینکه نحوه توزیع مواد اولیه این صنعت بعنوان صنعت پیشران کشور باید متناسب با نام سال تنظیم شود و در اولویت قرار گیرد، اظهار نمود: مواد اولیه بعنوان اجبار تولید باید در دسترس باشد، اما در ادامه عرضه و تقاضا تعیین کننده وضعیت بازار است. با عنایت به انحصاری نبودن صنعت لوازم خانگی و این که کالاهای این صنعت کالای سرمایه ای یعنی منبع درآمد نیستند، گرانفروشی موضوعیت چندانی ندارد و اصولا به نفع تولید کننده نیست که قیمت را بالا ببرد.
نابه سامانی در بازار محصولات پتروشیمی، دامن گیر صنعت لوازم خانگی
هاشمی در ادامه با تکیه بر ضرورت تهیه مکانیزمی برای تسهیل دسترسی واحدهای تولیدی لوازم خانگی به مواد اولیه، خاطرنشان کرد: هم اکنون مشکل اصلی واحد ها تأمین مواد اولیه محصولات پتروشیمی و پس از آن تا حدودی ورق های فولادی است اما تأمین محصولات پتروشیمی به یک معضل اساسی تبدیل گشته و با وجود اجرای سهمیه بندی، تولیدکنندگان پایین دستی پتروشیمی نمی توانند نیاز را تأمین کنند، اما همین مواد در بازار آزاد وجود دارد؛ ازاین رو دولت یا باید اجازه واردات دهد یا به تولیدکنندگان داخلی کمک نماید که تولید خویش را بالا برند. در این میان معلوم نیست که مواد اولیه پتروشیمی چگونه در بازار آزاد تأمین می شود.
او همینطور اعتقاد دارد که سازمان حمایت باید دخالت های خویش را در حوزه قیمت گذاری محصولات بکاهد، چون که بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار فقط ۲۵ قلم کالای مشمول دریافت ارز دولتی مشمول قیمت گذاری هستند و با عنایت به این که حتی برای تأمین مواد اولیه تولید لوازم خانگی از ارز نیمایی استفاده می شود، این محصول به صورت کلی مشمول قیمت گذاری تکلیفی نیست. از سوی دیگر اجبار قیمت در کالاهای اساسی هم مثمر ثمر نبوده، بازار را ملتهب کرده، فسادزا است و نفع آن به مصرف کننده نرسیده است؛ ازاین رو قیمت ها باید به مکانیزم عرضه و تقاضا سپرده شود که نتیجه آن شفاف سازی خواهد بود.
هاشمی در پاسخ به سوالی درباره میزان افزایش قیمت امسال هم اظهار داشت: افزایش قیمت امسال چشم گیر نبوده اما متعادل بوده که به سازمان حمایت عرضه شده و با در نظر گرفتن نهاده های تولید در حال بررسی است. اما همانطور که بارها به آنها اعلام کردیم روش های محاسبه سازمان حمایت اشتباه است و روش جایگزین هم عرضه کردیم.1400/02/24
14:37:45
0.0 / 5
346
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار