در نخستین همایش معدن و فناوری مطرح شد

مغفول ماندن حوزه معدن و عقب ماندگی هایی كه باید جبران شود

مغفول ماندن حوزه معدن و عقب ماندگی هایی كه باید جبران شود به گزارش آچار مدیرعامل اسبق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ضمن اشاره به مغفول ماندن حوزه معدن و این که دارای عقب ماندگی تکنولوژی در تمامی بخش ها بویژه معدن هم هستیم اظهار داشت: درصورتیکه در اکتشاف به خوبی عمل نماییم و عقب ماندگی ها را جبران نماییم، بطور قطع در بین ۱۰ کشور برتر دنیا در این حوزه خواهیم بود.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، نستین همایش معدن و فناوری با هدف گفتمان سازی، ارتقا و توسعه فناوری ها و نوآوری های در رابطه با حوزه معدن و صنایع معدنی ایران با حضور رئیس اسبق ایمیدرو، نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران و متولیان، مدیران، کارشناسان و فعالان بخش معدن و صنایع معدنی و حوزه تکنولوژی های جدید برگزار گردید. این همایش که به صورت مجازی برگزار شد، مهدی کرباسیان- مدیرعامل اسبق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، ضمن تاکید بر این که معدن در ایران همچون عنایت های خداوندی است و ما در حوزه نفت، گاز و معدن جزو معدود کشورهای ثروتمند دنیا هستیم، خاطرنشان کرد: معدن در اقتصاد کشور نقش اساسی دارد اما به علت سایه افکنی نفت بر اقتصاد، حوزه معدن مغفول مانده است.

وی ادامه داد: تعداد معدودی از معادن ما وارد اکتشافات عمیق شده اند؛ بنابراین بایستی کار وسیع تری در این عرصه صورت گیرد. در سال ۱۳۹۳ که کار اکتشاف به صورت جدی در ایمیدرو کلید خورد، خیلی از مدیران بخصوص مدیران سازمان زمین شناسی مخالف ورود ایمیدرو به این حوزه بودند که این مخالفت اشتباهی تاریخی بود؛ چونکه طی ۱۰۰ سال گذشته، بخش خصوصی در اکتشاف نقش موثری نداشته است.
کرباسیان اضافه کرد: ایران جزو پنج کشور برتر دنیا در بخش معدن است و جدا از معدن و ذخایر آن، دارای نفت و گاز هم هست. درصورتیکه سازمان زمین شناسی و ایمیدرو به هم نزدیک تر شده و تعامل بیشتری داشته باشند، عقب ماندگی اکتشاف از بین خواهند رفت.
رئیس اسبق سازمان ایمیدرو تصریح کرد: بخش عناصر نادر خاکی هم دارای اهمیت بسیار است و این بخش هم در کشور مغفول مانده و لازم است که در این بخش سرمایه گذاری صورت گیرد؛ البته مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی در این حوزه فعالیت دارد.

وی با اشاره به اینکه معدن جایگاه ویژه ای در آینده اقتصاد کشور دارد، اظهار داشت: اگر بتوانیم سایه سیاست را از اقتصاد بر داریم، با تعامل جهانی و رفع تحریم ها میتوان رشد خوبی در حوزه اقتصاد برای کشور ایجاد کرد. هم اکنون رقم رشد اقتصادی کشور در شان مردم و کشور نیست. ایران توانایی جهش داشته و می تواند رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشد.

بی نیازی از نفت با توسعه فناوری حوزه معدن
در ادامه این همایش مجازی، بهرام شکوری- نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران و رئیس انجمن مس ایران- هم با اشاره به اینکه آینده معدن کاری در ایران در استفاده از تکنولوژی های جدید برای پیشگیری از هر گونه صدمه و ایجاد مزیت های رقابتی است، اظهار نمود: استفاده از فناوری های نوین مواد معدنی می تواند ما را از درآمدهای نفتی بی نیاز کند و به شعار معدن به جای نفت برسیم. با استفاده از استفاده از فناوری می توانیم میزان ضایعات را به صفر برسانیم.

وی ادامه داد: مس از مواد معدنی ارزشمندی است که سبب اشتغال زایی، تولید و درآمدزایی بالایی برای کشور می شود. حداقل ۱۶۰ ماده معدنی حاوی مس در طبیعت شناسایی شده است و این عنصر دارای قدمتی دیرینه بوده و تمام محصولات آن هم قابل بازیافت است. هم اکنون پنج میلیارد تن ذخایر جهانی مس است، اما ذخایر مس محتوی ۸۷۰ میلیون تن است و کل مصرف جهانی سالانه ۲۸ میلیون تن است. بیشترین سهم استخراج فلز مس محتوی در اختیار کشور شیلی با ۲۷.۷ درصد است. ما هم باید میزان استخراج خویش را افزایش دهیم. ۴۵ درصد این فلز در شبکه ریل، ۲۰ درصد در ساخت وساز، ۱۲.۵ درصد در حمل و نقل و ۱۲.۵ درصد در لوازم خانگی و مصرفی استفاده می شود که البته میزان آن در حمل و نقل با روند حذف سوخت های فسیلی بیشتر خواهد شد. ضمن این که مس مورد استفاده در خودرو های الکتریک چهار برابر خودرو های بنزینی است.
این فعال معدنی با اشاره به اینکه شیلی آلمان و ژاپن بزرگ ترین تولیدکنندگان دنیا نه به جهت ذخایر، بلکه به علت استفاده از تکولوژی های جدید هستند، تصریح کرد: ما باید به سمتی حرکت نماییم که ارزش افزوده بیشتر و در ردیف بزرگ ترین صادرکنندگان دنیا قرار گیریم. ضروریست که سرمایه گذاری بیشتری برای این فلز صورت گیرد. پیشبینی ها از آن حکایت می کند در آینده کمبود مس خواهیم داشت که منجر به افزایش قیمت و ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری در این بخش خواهد شد.

شکوری ضمن اشاره به این که دوران رکود بهترین زمان برای سرمایه گذاری است تا در زمان رونق، بتوان از آن بهره برد، اظهار داشت: علاوه بر اکتشافات جهانی، ذخایر قابل توجهی در سنوات گذشته در مس شناسایی نشده که می تواند جذابیت مس را افزایش دهد. بایستی در اکتشافات عمیق شویم. ورود فناوری منجر گردیده است که در اکتشافات به نتایج خوبی دست یابیم و با سرعت و دقت و ایمنی بیشتری به استخراج بپردازیم.
وی اعلام نمود: تولید کنسانتره مس پارسال نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد دو درصدی داشته و ۱.۲ میلیون تن ساخته شده است. تولید کاتد مس هم در همین بازه زمانی ۲۸۰ هزار تن با رشد شش درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ بوده است. همینطور آند مس با ۳۵۵ هزار تن تولید، ۱۷ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۸ را محقق ساخته است.

رئیس انجمن مس ایران در انتها تصریح کرد: به تازگی معادن کوچک و متوسط زیادی وارد عرصه ساخته شده اند که با حمایت دولت می توانند از تکنولوژی روز بهره برده و در این ارقام تاثیرگذارتر باشند. لزوم دارد که همگام با دنیا جهت استفاده از فناوری ها و نوآوری ها گام برداریم و چالش نداشتن یک استراتژی توسعه صنعتی و معدنی را از بین ببریم که لازمه آن تدوین استراتژی است. همینطور عدم دخالت دولت در قیمت گذاری هم در دستور کار باشد و اجازه دهیم عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت باشند.

ضرورت توسعه سیستم استارت آپی در بخش معدن
همینطور عزیزالله عصاری -مشاور عالی گروه مهندسی، صنعتی و بازرگانی CPG و مدیرعامل سابق هلدینگ توسعه معادن و فلزات- هم با حضور در این جمع مجازی- ضمن تاکید بر لزوم توسعه سیستم های استارآپی در حوزه معدن کشور، اظهار نمود: با عنایت به این که نفت طی چند سال گذشته به علت تحریم ها با محدودیت ها مواجه گردید، معادن کشور بعنوان رقیب اصلی مورد توجه قرار گرفت و کشور به سمت معدن سوق یافت.
وی ادامه داد: ۶۸ کانی مختلف در کشور نهفته است که ۷۰۰ میلیارد دلار ارزش این مواد معدنی در ۱۰ سال گذشته ارزش گذاری شد و الان به ۱۰۰۰ میلیارد دلار رسیده است. فناوری ها در صنعت از دوره باستان وجود داشته و الان این فناورها بسیار پیچیده شده است و در تمام دنیا نه تنها ایران، بخش معدن نتوانسته خودش را کاملا با فناوری تطبیق دهد.
عصاری با اشاره به اینکه برای تطبیق فناوری با چالش های بسیاری مواجه هستیم که باید حل شوند، اظهار داشت: اولین چالش قوانین و مقرارتی است که در این بخش برای سرمایه گذار اطمینان بخش و پایدار نیست. بنگاه های بزرگ به معنای واقعی که وارد رقابت های بین المللی شود، در کشور وجود ندارد. بنگاه های بزرگ بایستی ادغام شود تا بتوانیم با سرعت بیشتری در این راه حرکت نماییم.

وی ادامه داد: زیرساخت هایی همچون جاده، ریل و... از دیگر چالش های موجود است که لازم است تحول ایجاد شود تا بازدهی شرکت ها افزایش یابد. همینطور کمبود منابع آب از دیگر چالش هایی است که کشور با آن مواجه می باشد. البته کار بزرگ انتقال آب در کشور شروع شده اما کافی نیست و باید در این حوزه فکر ویژه شود. دورنمای استفاده از انرژی حتی از نظر قیمت هم در کشور وجود ندارد و دارای سیاست پایداری در این حوزه نیستیم؛ این عوامل اطمینان خاطر را از سرمایه گذار سلب خواهد نمود.

عصاری تصریح کرد: خطوط تولید شرکتهای ما برای تطبیق با فناوری ها و تکنولوژی های نوین بررسی و ارزیابی نشده است. کمبود مواد اولیه از دیگر چالش های ما است و اگر بخش های اکتشافی را جدی می گرفتیم با این چالش مواجه نبودیم. از فرآیند اکتشاف، استخراج، فرآوری و حمل و نقل بایستی برای ورود بستر تکنولوژی های جدید بررسی شود. جهت استفاده از فناوری اگر زنجیره ارزش ایجاد شود فضای بزرگ اقتصادی در کشور ایجاد خواهد شد. لازم است بستر استفاده از تکنولوژی های جدید در کشور فراهم گردد که البته اقداماتی جزیی در این خصوص در شرکتهای دانش بنیان ما در حال شکل گیری است اما کافی نیست.
او در آخر تصریح کرد: باید سیستم استارت آپی در این بخش توسعه یابد و یک اکوسیستم جدید در این بخش تعریف شود. پلتفرمی پارسال میان دانشگاه امیرکبیر، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و دانشگاه اردکان تعریف شده که گام موثری در این حوزه بوده است.
منبع:

1400/02/28
21:41:41
0.0 / 5
361
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , پیچ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار