نگرانی از افزایش باردیگر قیمت كالاها

نگرانی از افزایش باردیگر قیمت كالاها اتاق بازرگانی ایران می گوید در صورتیکه در بعضی سیاست های اجرایی دولت تغییری به وجود نیاید، امکان افزایش باردیگر قیمت کالاهای مورد نیاز مردم وجود دارد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، در حدود سه سال گذشته، با عنایت به محدودیت هایی که دولت بر سر راه واردات کالاهای غیرمصرفی و کالاهایی که مشابه داخلی دارند گذاشته، عملا واردات کالا به ایران بسیار محدود شده است. با همین ترفند در دوران تحریم، تراز تجاری ایران یا مثبت شد یا عدد منفی بسیار محدودی را تجربه نمود و به نظر می آید این روال امسال هم ادامه یافته است.
با وجود آنکه بخش مهمی از کالاهای وارداتی به ایران را کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات تشکیل می دهد اما همچنان روند ترخیص کالاها از گمرک کند است و این مورد بارها صدای بخش خصوصی را در آورده است.
هرچند چند روز قبل میراشرفی – رئیس کل گمرک – در جمع فعالان بخش خصوصی چند عامل مانند تحریم ها و دستورالعمل های متناقض را علت تاخیر در ترخیص برخی کالاهای وارداتی از گمرک قلمداد کرد اما به نظر می آید در حوزه اجرایی هنوز دستگاههای مختلف دولتی امکان کاهش زمان موردنیاز برای ترخیص کالاها را دارند و به آن عمل نمی کنند.
حالا اتاق بازرگانی ایران در انتقاد از عدم برنامه ریزی دقیق برای سرعت دادن به ترخیص این کالاها اعلام نموده که با عنایت به این که بخش مهمی از کالاهای باقی مانده در گمرک مواد اولیه و کالاهای واسطه ای کارخانه ها هستند، سرعت نگرفتن فرآیند ترخیص آنها می تواند به افزایش باردیگر قیمت کالاها به علت کمبود عرضه منجر شود.
این اتاق اعلام نموده است: این ۵.۸ میلیون تن مانده در گمرک که البته بخشی از آن در چرخه ترخیص قرار دارد به صورت عمده با ارز ترجیحی تأمین و وارد شده است که در میان آنها اغلب کالاهای در ارتباط با نهاده های تولید دام و طیور قرار دارد و بخش دیگر را روغن تشکیل می دهد. نکته قابل توجه اینجاست که اغلب این کالاها در بازار با افزایش قیمت و حتی در مواردی کمبود مواجهند و صف های طولانی برای آن تشکیل می شود و در چند روز گذشته هم بازار بارها شاهد اعلام افزایش قیمت در بعضی اقلام اساسی همچون روغن و شکر از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.
مهم ترین مانع برای ترخیص این کالاها به تأمین ارز برمی گردد البته حدودی از این مسائل پارسال با مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت رفع شده بود و در اهم آن برای صدور اعلامیه اعتباری ارز و ترخیص ۹۰ درصدی تصمیم گیری شد و در دستور کار بود ولی در اسفندماه دیگر ترخیص ۹۰ درصدی تمدید نشد.
در همین رابطه اخیرا در جلسه معاونت اقتصادی دولت با دستگاههای مربوطه در حوزه تجارت جریان کندی و دپوی بالای کالاهای اساسی مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاد شد برای تسریع ترخیص، مبحث تمدید ترخیص ۹۰ درصدی و همینطور تسریع تخصیص ارز از جانب بانک مرکزی مورد توجه قرار بگیرد. این پیشنهادها به تایید رئیس جمهور رسید و از دو هفته گذشته باید دستگاههای مربوطه نسبت به صدور این مجوزها اقدام می کردند. هرچند به نظر می آید همچنان ترخیص کالاهای اساسی تسریع نشده است.
منبع:

1400/03/01
10:11:20
0.0 / 5
406
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اقلام , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار