مقام مسئول ؛

بومی سازی 5 و چهار دهم میلیارد دلار كالا در یكسال و نیم گذشته

بومی سازی 5 و چهار دهم میلیارد دلار كالا در یكسال و نیم گذشته به گزارش آچار رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت با اشاره به اینکه بهبود کیفیت تولید داخل در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: طی یکسال و نیم منتهی به انتها سال قبل ۵.۴ میلیارد دلار کالای داخلی جایگزین خرید خارجی شد.سید محمدمهدی هادوی در گفت و گو با خبرنگار مهر عنوان کرد: یکی از مهم ترین بحث ها در عمق ساخت داخل بحث رقابت پذیری است؛ یعنی محصولات ما باید بتوانند با محصولات کیفیت بالا و رده یک دنیا رقابت کنند. وقتی می خواهیم ساخت داخل را دنبال نماییم، باید در سطوح مختلف شامل محصول نهایی، قطعه و تجهیزات، ماشین الات، دانش فنی و… این مورد را ببینیم. نکته اصلی این که ما هر جا که سیاست ساخت داخل را دنبال می نماییم تلاش داریم کیفیت نهایی را داشته باشیم.
برنامه سال جاری بهبود کیفیت ساخت داخل است
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت اضافه کرد: در واقع مهم ترین مانع توسعه محصولات ما همین مبحث عمق و کیفیت ساخت داخل است؛ برای سالجاری روی ارتقای کیفیت محصولات داخلی متمرکز شده ایم و طبق هدفگذاری انجام شده، تلاش داریم سال جاری به کمک صنایع و تشکل های حرفه ای، رقابت پذیری را افزایش دهیم.
وی افزود: یکی از مهم ترین راه های تحقق این هدف، استفاده از فناوری پیشرفته است؛ می خواهیم با استفاده از پتانسیل ستادهای تسهیل کننده همچون ستاد توسعه نانو، دانش فنی را در صنایع نفوذ دهیم. البته در این راه موانعی هم داریم که همچون آنها میتوان به مالکیت فکری در صنعت کشور اشاره نمود که تلاش داریم با استفاده از قوانین موجود، این مسئله را حل نماییم.
هادوی اظهار داشت: همینطور در کنار استفاده از فناوری پیشرفته، به دنبال ارتقای کیفیت از راه تعامل بهینه با صاحبان فن پیشرفته هم هستیم.
نباید فقط در چند صنعت خاص متمرکز شویم
وی در مورد وضعیت فعلی ساخت داخل، عنوان کرد: در سطح محصولات نهایی مثل لوازم خانگی و حتی ماشین الات وضعیت قابل قبول بوده و در بعضی موارد ظرفیت تکمیل است و امکان صادرات حتی به کشورهای اروپایی وجود دارد. منتهی باید تنوع بدهیم. فقط در چند صنعت خاص ظرفیت کامل نشود بلکه تنوع صنعتی بدهیم.
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت اظهار داشت: قانون حداکثر استفاده از توان تولید و خدمات کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی قانون خوبی است که وقتی به صورت جدی از سال ۹۷ آنرا اجرا کردیم، هم اکنون نتایج آنرا می بینید که خیلی از صنایع شکوفا شدند چونکه با این قانون توان کشور را جدی گرفتیم و از آن استفاده کردیم.
بومی سازی ۵.۴ میلیارد دلار کالا در یک سال و نیم
وی افزود: ما در یکسال و نیم یعنی از نیمه سال ۹۸ تا آخر ۹۹ به میزان ۷.۴ میلیارد دلار پروژه را در هیأت نظارت بررسی کردیم و با کمک تشکل های تخصصی، از این میزان ۵.۴ میلیارد دلار یعنی ۷۷ درصد قطعات مورد استفاده در این پروژه ها را ساخت داخل کردیم؛ یعنی ۵.۴ میلیارد دلار در یک و نیم سال تولیدات داخلی ما جایگزین خرید خارجی شده است.
هادوی اظهار داشت: قوانین دیگر را هم اگر با همین دید دنبال نماییم، سال جاری می توانیم مانع زدایی و پشتیبانی از تولید را محقق نماییم.


منبع:

1400/03/02
12:51:04
0.0 / 5
352
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار