در گزارش آچار مطرح شد؛

حكمرانی اقتصادی در ایران متكی بر فروش نفت می باشد

حكمرانی اقتصادی در ایران متكی بر فروش نفت می باشد رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه حکمرانی اقتصادی در ایران متکی بر فروش نفت می باشد، اظهار داشت: طی ۳۰ سال قبل فقط ۴ درصد از اهداف تعیین شده در حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی محقق شده است.مجیدرضا حریری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، عنوان کرد: هم اکنون اقتصاد کشور با یک بیماری مزمن دست و پنجه نرم می کند، که از اوایل دهه ۵۰ شروع شده است و تابحال هم ادامه دارد. اقتصاد ایران بر مبنای عوائد حاصل از فروش نفت اداره می شود و بدیهی است که دولت در گرداندن آن نقش مهمی دارد. به نظر می آید، فارغ از آمدن و رفتن دولت ها می بایست اقدامات ریشه ای صورت بگیرد تا از این بیماری رهایی پیدا نماییم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: شیوه حکمرانی اقتصادی در کشور غلط و متکی بر فروش نفت می باشد و باید فکری به حال آن شود. هر زمان که نفت فروخته شده، مردم احساس رفاه داشته اند و هر زمانی که توانایی فروش نفت را نداشتیم، مردم با مشکل اقتصادی روبه رو شده اند.
ضرورت استفاده از مرزهای کنار آب های آزاد برای توسعه اقتصادی
حریری ضمن اشاره به مناطق طلایی موجود در کشور برای توسعه اقتصادی اظهار داشت: بیشتر از ۱۵۰۰ کیلومتر مرز زمینی، در مجاورت آب های آزاد در کشور وجود دارد که باید از آن برای توسعه اقتصادی استفاده نماییم. متأسفانه هم اکنون عمده این مناطق محروم هستند.
وی ثروت واقعی کشور را سرزمین و نقاط جغرافیایی حائز اهمیت ارزیابی کرد و اظهار داشت: بیشتر از ۲ دهه است که مقام معظم رهبری بر اهمیت توسعه سواحل مکران تاکید دارند. اتفاقاتی که بر مبنای ظرفیت های موجود در این منطقه رخ داده، کمتر از ۲ درصد است.
حریری با بیان اینکه اقتصاد مبحث اول کشور است، اضافه کرد: باید در روابط بین المللی کشور، نوع کنش ها و واکنش ها در خدمت توسعه اقتصادی باشد. موضوعی که هم اکنون در روابط بین الملل کشور به چشم نمی آید.
نقش مشارکت مردم در انتخابات برای جذب سرمایه گذاری خارجی
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین مشارکت مردم در انتخابات را در افزایش سرمایه گذاری های خارجی مؤثر دانست و اظهار داشت: به نظر من مشارکت بالا در انتخابات، فضای سرمایه گذاری را بهبود خواهد بخشید، اما این تغییر آن چنان چشم گیر نخواهد بود.
وی اضافه کرد: نرخ رشد اقتصادی دراز مدت در سند چشم انداز، ۸ درصد بر آورد شده است. برای رسیدن به این هدف، باید سالیانه در حدود ۷۰ الی ۸۰ میلیارد دلار در کشور سرمایه گذاری شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: طی ۳۰ سال گذشته متوسط سرمایه گذاری خارجی سالانه کمتر از ۲ میلیارد دلار بوده است. این آمار تحقق تنها ۴ درصد از اهداف پیشبینی شده در کشور را نشان داده است.
حریری در مورد اهمیت سرمایه گذاری خارجی در کشور عنوان کرد: هم اکنون ظرفیت اقتصاد داخلی کشور پاسخگوی این میزان سرمایه گذاری نیست و می بایست از راه جذب ۳۰ الی ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی آنرا تأمین کرده تا به رشد ۸ درصدی دست پیدا نماییم.

1400/03/04
09:18:47
0.0 / 5
375
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار