بانك مركزی از كاهش دستوری نرخ ارز در انتهای كار دولت خودداری كند

بانك مركزی از كاهش دستوری نرخ ارز در انتهای كار دولت خودداری كند به گزارش آچار یک فعال بخش خصوصی اظهار داشت: بانک مرکزی باید از ارز پاشی و کاهش نرخ ارز بصورت دستوری در انتهای کار دولت پرهیز کند.به گزارش آچار به نقل از اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی تهران؛ رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تجاری تهران «تسهیل رفع تعهد ارزی صادرکنندگان»، «ایجاد شرایط رقابتی برای عرضه ارز در سامانه نیما» و «پرهیز از کاهش دستوری نرخ ارز» را بعنوان انتظارات بخش خصوصی از رییس جدید بانک مرکزی برشمرد.
محمد لاهوتی با ارزیابی عملکرد سالهای اخیر بانک مرکزی در زمینه صادرات، اظهار داشت: شاید این دوره، یکی از سخت ترین دوران صادرکنندگان از نظر مواجهه با بانک مرکزی درباب رفع تعهد ارزی بود و صادرکنندگان شاهد سخت گیری ها و تغییرات متوالی بخشنامه ها توسط این نهاد بودند.
وی اضافه کرد: چنین بنظر می رسد که با کاهش درآمدهای ارزی، خروج آمریکا از برجام و تحریم مجدد بانک مرکزی، برنامه هایی که همتی برای مدیریت نظام ارزی آغاز نموده بود، امکان تداوم می یافت و افزایش دو برابری نرخ ارز و تورم ۴۰ درصدی رقم خورد که البته شاید اگر سیاست های بانک مرکزی نبود، این شاخص ها، جهش های بیشتری را هم رقم می زدند. چنانکه گفته می شود ایشان با برخی سیاست های اقتصادی دولت با صراحت مخالفت کرده است و از این جهت می توان اظهار داشت که بانک مرکزی در دوران تصدی همتی تا حدودی نسبت به دوران رؤسای قبلی از استقلال بیشتری برخوردار بود.
لاهوتی اظهار داشت: بااینکه نقدهای جدی به عملکرد این دوره از فعالیت بانک مرکزی در زمینه تامین ارز، صادرات و واردات و رفع تعهد ارزی وجود دارد؛ اما ظاهراً همتی، جسارت بیشتری در مدیریت بانک مرکزی به خرج داده و این نهاد را فارغ از فشارهای بیرونی اداره کرده است.
وی با اشاره به تغییر رییس بانک مرکزی در ماه های پایانی فعالیت دولت دوازدهم اظهار داشت: انتظار تغییر محسوسی در رفتارهای بانک مرکزی وجود ندارد. اما تنها موردی که ممکنست تا حدودی دستخوش تغییر شود، این است که عرضه بیشتر و کاهش نرخ ارز در دستور کار دولت قرار گیرد که در این صورت باید ببینیم موضع رییس جدید بانک مرکزی در قبال این درخواست دولت چه خواهد بود.
لاهوتی اضافه کرد: رییس فعلی این نهاد می تواند در پروسه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان تسهیلات بیشتری به وجود آورده و همین طور نسبت به رقابتی کردن شرایط سامانه نیما اقدام نماید، به نحوی که از عرضه ارز ارزان توسط شرکت های بزرگ جلوگیری به عمل آورد تا رقابت سالم میان شرکت های بزرگ و کوچک و متوسط برای عرضه ارز برقرار شود. هم اکنون به سبب عرضه ارز ارزان توسط شرکت های بزرگ، امکان فروش ارز توسط شرکت های کوچک فراهم نیست.
وی همین طور اظهار داشت: بانک مرکزی باید از ارز پاشی و کاهش نرخ ارز بصورت دستوری در انتهای کار دولت پرهیز کند. البته اگر کاهش نرخ ارز بواسطه بهبود فاکتورهای اقتصادی به وقوع بپیوندد سبب افزایش ارزش پول ملی شده و بخش خصوصی از آن استقبال می کند، اما کاهش تصنعی نرخ، عمر کوتاهی داشته و با تغییر دولت فنر نرخ ارز باردیگر رها شده و تبعات منفی بیشتری به وجود می آورد.


منبع:

1400/03/13
11:35:09
0.0 / 5
308
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار