جزییات افزایش ۱۳۴ درصدی قیمت مرغ

جزییات افزایش ۱۳۴ درصدی قیمت مرغ در حالی قیمت مرغ نسبت به پارینه تا 134 درصد افزایش داشته که این جریان افزایش قیمت متوقف نشده و بتازگی بار دیگر افزایش آن در بازار قابل مشاهده می باشد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، افزایش قیمت مرغ و نوسان بازار آن از نیمه دوم سال قبل اوج گرفت و با وجود واکنش های متفاوتی که نسبت به این مساله وجود داشت، هنوز سازمانی مسئولیت این افزایش قیمت و حتی تنظیم بازار آنرا به گردن نگرفته است.
این در حالیست که بررسی وضعیت قیمت مرغ بر طبق گزارش مرکز آمار نشان میدهد که در اردیبهشت ماه امسال نسبت به سال قبل قیمت این محصول مصرفی مردم ۱۳۴.۱ درصد افزایش دارد؛ بطوریکه هر کیلو مرغ در اردیبهشت ماه پارینه بطور متوسط ۱۱ هزار تومان بوده و در فروردین ماه امسال به حدود ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است، ولی در اردیبهشت ماه متوسط قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده که نشان میدهد ۵.۵ درصد در فاصله این دو ماه کاهش دارد.

حداکثر قیمت ۲۷ هزار تومان!
حداقل و حداکثر قیمت مرغ ۲۴ هزار و ۷۰۰ و ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شده است، قیمت هایی که مرکز آمار منتشر نموده و حتی در مورد حداکثر باز هم از قیمت های موجود در بازار کمتر است، چونکه مرغ در بازار تا ۳۴ یا ۳۵ هزار تومان هم فروش می رود. در مورد مرغ های قطعه بندی شده نیز قیمت بسیار بالاتر است و حتی با نرخ ۶۰ هزار، ۷۰ هزار و بالاتر قیمت گذاری می شود.
در ارتباط با تغییر قیمت گوشت مرغ از سال قبل تا حالا نیز هر کیلو مرغ ماشینی در خردادماه بطور متوسط ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان، تیرماه ۱۷ هزار و ۲۰۰، مرداد۱۷ هزار و ۹۰۰، شهریور ۱۸ هزار و ۱۰۰، مهر ۱۹ هزار و ۲۰۰، آبان ۲۴ هزار و ۲۰۰، آذر ۲۷ هزار و ۳۰۰، دی ۲۱ هزار، بهمن ۲۳ هزار، اسفند ۲۵ هزار و ۸۰۰ و امسال در فروردین ماه ۲۷ هزار و ۳۰۰ و اردیبهشت ماه ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

واردات ۹۴ تن در فروردین
این در شرایطی است که جهت تنظیم بازار مرغ در اسفندماه سال قبل طی مصوبه هیات وزیران قرار شد ۵۰ هزار تن با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی توسط شرکت امور پشتیبانی امور دام و ارائه شود و طی روزهای اخیر این میزان واردات تا ۱۲۰ هزار تن مصوب شد.
اما آنچه در گزارش گمرک ایران برای فروردین ماه مشاهده می شود، واردات ۹۴ تن به ارزش ۱۸۲.۸ هزار دلار بوده است که اگر تمام این واردات با ارز ۴۲۰۰ و مصوبه هیات دولت صورت گرفته باشد باز هم فاصله بسیار زیادی با رقم مصوب دارد و معین نیست چرا با وجود مصوبه برای ورود گوشت مرغ جهت تنظیم بازار این واردات در حداکثر صورت گرفته است.1400/03/18
13:35:39
0.0 / 5
430
تگهای خبر: ارز , بازار , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار