تخم مرغ مدیریت شده تر صادر می شود

تخم مرغ مدیریت شده تر صادر می شود به گزارش آچار سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ممنوعیت رسمی برای صادرات تخم مرغ ابلاغ نشده و هم اکنون تخم مرغ ˮمدیریت شده ترˮ صادر می شود.مسعود بصیری در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که صحبت های ضد و نقیضی در مورد صادرات تخم مرغ مطرح گردیده است و آیا هم اکنون تخم مرغ صادر می شود یا خیر؟ اظهار داشت: ممنوعیت رسمی برای صادرات تخم مرغ هنوز اعلام نشده است اما باتوجه به تغییراتی که در ایام اخیر در قیمت تخم مرغ رخ داده، صادرات مدیریت شده تر انجام می شود.

وی افزود: نظر کارشناسی دفتر توسعه صادرات این است که صادرات موجب افزایش قیمت تخم مرغ نشده و بایستی صادرات صورت گیرد، برای اینکه برای کشور ارز آوری دارد و نباید بازارهای هدف صادراتی را از دست داد. ولی مدیران ارشد وزارتخانه ممکنست نظرات دیگری داشته باشند. یعنی علاوه بر نگاه صادراتی به بازارهای داخل نیز توجه نمایند. در حقیقت متولیان تنظیم بازار داخلی معتقدند اگر یک ریال قیمت تخم مرغ افزایش یابد، علت آن صادرات است و باید ممنوع شود.

به گفته وی از شروع خرداد ماه مجوز صادرات تخم مرغ صادر نشده و اگر هم صادراتی صورت می گیرد بر طبق مجوزهای قبلی بوده است.

سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی افزود: سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن و ماهیانه حدود ۱۰۰ هزارتن تخم مرغ تولید می شود. صادرات ۸۰۰۰ تن تخم مرغ به شکلی نیست که تاثیری بر قیمت تخم مرغ بگذارد.

وی با اعلان اینکه باید بازارهای هدف صادراتی را حفظ نماییم، اظهار نمود: سال آینده مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر برگزار می گردد و به سبب نزدیکی به ایران، فرصت خوبی برای صادرات تخم مرغ و دیگر محصولات به این کشور داریم. اگر صادرات را شروع نماییم می توانیم از آنجا به سایر کشورها نیز صادرات داشته باشیم.

بصیری در ادامه اظهار داشت: قیمت تخم مرغ درب مرغداری افزایش چندانی نداشته و اگر تخم مرغ در خرده فروشی ها گران به دست مصرف کننده می رسد، دستگاه های نظارتی باید به این گرانفروشی ها رسیدگی کنند.

سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی در آخر اضافه کرد: تنظیم بازار تخم مرغ توسط ستاد تنظیم بازار به اتحادیه مرغداران میهن واگذار شده است. این اتحادیه همین طور صادرات تخم مرغ را نیز برعهده دارد و دستگاه های نظارتی نیز ناظر بر عملکرد این اتحادیه هستند. همین طور این اتحادیه آمادگی توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب در هرنقطه از کشور را دارد.

منبع:

1400/03/27
23:31:43
0.0 / 5
205
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار