عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

چرا كسی در ایران سرمایه گذاری نمی كند؟

چرا كسی در ایران سرمایه گذاری نمی كند؟ به گزارش آچار عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید جذب سرمایه گذار احتیاج به مقدمات داخلی و خارجی دارد که اقتصاد ایران در هر دو حوزه با مشکلات و چالش های جدی رو به روست.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ما برای آنکه بتوانیم به مقصدی برای سرمایه گذاران تبدیل شویم باید در هر دو حوزه داخلی و خارجی مقدماتی را فراهم نماییم که متاسفانه در اقتصاد ایران هیچ یک از این ها فراهم نیست. بدین سان ما نه تنها نتوانسته ایم در جذب سرمایه گذاری خارجی موفق عمل نماییم که حتی در حفظ سرمایه داخلی و پیشگیری از خروج آنها هم عملکرد قابل دفاعی نداریم.
وی با اشاره به اینکه نرمال سازی رابطه اقتصادی ایران با جریان جهانی اصلی ترین پیش نیاز برای جذب سرمایه گذاری خارجی است، توضیح داد: تحریم هایی که در دوره های مختلف اقتصاد ایران با آن مواجه بوده یکی از اصلی ترین علل کاهش توان ایران برای جذب سرمایه خارجی بوده است. به غیر از آن ما در اتحادیه های مهمی مانند اف ای تی اف یا سازمان تجارت جهانی عضویت نداریم و همین مساله کار جذب سرمایه خارجی را به شدت دشوار می کند.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: به غیر از مسائل بین المللی ما در داخل هم مشکلاتی جدی داریم. مگر در برجام کم هیئت تجاری به ایران آمد اما چند درصد از مذاکرات به ورود قطعی سرمایه خارجی منجر شد؟ این صرفاً به علت مشکلات بین المللی نیست و ما باید در داخل هم به ابعاد مختلف ماجرا دقت کنیم.
آرگون ضمن اشاره به غیرقابل پیش بینی بودن اقتصاد ایران، توضیح داد: همین هم اکنون ما نمی توانیم با قطعیت بگوییم که در نه در بلندمدت که تا هفته آینده، نرخ ارز در ایران چه قدر خواهد بود. این مورد برای سرمایه گذاران اهمیت فراوانی دارد و وقتی فرد نداند که چه بر سر سرمایه اش خواهد آمد بطور قطع ریسک ورود به ایران را نخواهد پذیرفت.
وی با تکیه بر این که ایران برای جذب سرمایه خارجی باید به سمت نرمال سازی روابط و بهبود شرایط در داخل حرکت نماید، تصریح کرد: این که روند جذب سرمایه در ایران برای مدتی طولانی یا ثابت مانده یا منفی شده یک زنگ خطر مهم می باشد و نشان از آن دارد که اگر ما شرایط را تغییر ندهیم در آینده با مشکلات مختلف اقتصادی در عرصه تولید و رشد مواجه می شویم.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، برابر تازه ترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)، ایران در سال ۲۰۲۰ تنها توانسته است ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب نماید که این میزان جذب سرمایه، نسبت به سالهای قبل روند کاهشی داشته و در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱ درصد کاهش نشان داده است.
تحریم های امریکا، محدودیت های بانکی و عدم عضویت ایران در اف ای تی اف علت بخشی از این کاهش سرمایه گذاری به حساب می آید.
منبع:

1400/04/05
22:56:14
0.0 / 5
243
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار