بلاتكلیفی 2249 خودرو در گمرك

بلاتكلیفی 2249 خودرو در گمرك از بیشتر از ۱۲ هزار دستگاه خودرویی که در سالهای اخیر در گمرک دپو و به صورت مرحله ای تعیین تکلیف شده بود همچنان  ۲۲۴۹ دستگاه بلاتکلیف مانده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو طی چند سال گذشته وارد گمرک و بنادر شد ولی با عنایت به تغییر سیاست های ارزی و همینطور برخی تصمیم گیری ها در حوزه خودرو که به ممنوعیت ثبت سفارش واردات این کالا منتهی شد، خودرو های وارد شده بلاتکلیف باقی ماند.
به هر صورت عمده این خودرو ها پیش از ممنوعیت و با انجام ثبت سفارش که مجوز وزارت صمت بود به گمرک و بنادر رسیده و حقوقی را برای وارد کننده ایجاد می کرد که با خود حواشی بسیاری به همراه داشت و به دنبال رایزنی های صورت گرفته بین دستگاههای ذیربط و درخواست صاحبان کالا، هیات دولت طی چند مرحله با ترخیص این خودرو ها موافقت نمود که آخرین مرحله پارسال بود و در ۲۶ شهریورماه به پایان رسید ولی همچنان بخشی از آنها بلاتکلیف باقی ماند.
این در شرایطی است که دریافت تازه ترین گزارش در ارتباط با آخرین وضعیت خودرو های دپو شده در گمرک از ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- از این حکایت دارد که همچنان خودرو های ورود ممنوع مانند امریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی سی، فاقد ثبت سفارش و یا برخی که دارای پرونده قضایی هستند در گمرک مانده و خاک می خورند.


حدود ۱۰ هزار خودرو ترخیص شد

بر اساس گزارش معاون فنی گمرک ایران از ۱۲هزار و ۲۶۱ خودرو وارداتی، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه در چند مرحله ترخیص شده و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است.
این در شرایطی است که در مرحله اول و با مجوز هیات دولت از نیمه دیماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ مهلتی تعیین شد تا صاحبان کالا طبق شرایط تعیین شده نسبت به تعیین تکلیف خودرو ها اقدام نمایند که باز دیگر تا تیرماه تمدید گردید و در انتها مهلت تعیین شده ۶۶۵۳ دستگاه خودرو به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس در این فاصله ترخیص شد.
پس از آن دیگر زمانی تمدید نشد تا این که در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸بار دیگر این مجوز از جانب هیات دولت صادر و در فرصت سه ماهه تا آخر اردیبهشت ماه۱۳۹۹ امکان ترخیص وجود داشت که اعلام معاون فنی گمرک حاکی آن است که ۲۸۵۹ دستگاه خودرو هم در این زمان ترخیص شد که ۱۰۰۰ دستگاه در ارتباط با کرمان موتور، ۳۴۰ دستگاه برای سایر اشخاص که قبلا آنها را اظهار کرده بودند، ۱۷۰ دستگاه اظهار و ترخیص، ۱۴۵ دستگاه در ارتباط با خودرو های منطقه آزاد اروند، چهار دستگاه سهمیه جانبازان و ۱۲۰۰ دستگاه هم با حکم مرجع قضایی ترخیص شدند.

اما مابقی خودرو ها باقی مانند تا این که بار دیگر مصوبه در خرداد ماه ۱۳۹۹ به مدت سه ماه تمدید و در انتها شهریور این زمان به اتمام رسید ولی در نهایت باز هم بخشی از خودرو ها که تعداد آن به ۲۲۴۹ دستگاه می رسد از گمرک و بنادر ترخیص نشده است.
طبق اعلام ارونقی، از خودرو های دپو مانده در گمرک، ۵۱ دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود، ۷۳ دستگاه خودروی سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همینطور ۱۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی که در سال ۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن در ارتباط با تسهیلات جانبازان بوده و ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه در خصوص ترخیص خودرو صادر گردیده است.


۹۲۷ خودرو منتظر ثبت سفارش است

در میان خودرو های باقی مانده، ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت.
اما در مورد خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی هم با عنایت به ممنوعیت ورود این خودرو ها امکان وارد شدن به کشور و یا حتی مناطق آزاد را ندارند که تعداد آنها در مجموع به ۱۸۲ دستگاه می رسد.
در یک سال گذشته بحث تعیین تکلیف این خودرو های باقی مانده بسیار مطرح بوده و رایزنی هایی بین دستگاههای مربوطه همچون گمرک ایران، سازمان اموال تملیکی، سازمان ملی استاندارد و البته ریاست جمهوری صورت گرفت ولی همچنان تکلیف این خودرو ها مشخص نمی باشد.
منبع:

1400/04/12
21:47:51
0.0 / 5
399
تگهای خبر: ارز , استاندارد , ترخیص , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار