سیمان ۱۰۰ هزار تومان شد!؟

سیمان ۱۰۰ هزار تومان شد!؟ آچار: به دنبال کاهش 90 درصدی برق کارخانجات، قیمت سیمان در تهران به پاکتی 70 هزار تومان رسیده و شنیده ها از برخی شهرستانها حکایت از سیمان 100 هزار تومانی دارد؛ سازندگان می گویند که هم اکنون خیلی از کارگاه های ساختمانی به تعطیلی کشیده شده اند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، قطعی برق کارخانجات تولیدی که به تقاضای کاذب سیمان و فولاد منجر شده، قیمت هر پاکت سیمان را به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسانده و حتی برخی سازندگان از نرخ ۱۲۰ هزار تومان برای هر پاکت در مناطق جنوبی کشور خبر می دهند. قیمت میلگرد هم به کیلویی ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان رسیده است. در این شرایط تخمین زده می شود که هزینه میلگرد شامل خرید، حمل و نقل و دستمزد ۱.۶ میلیون تومان از قیمت هر متر مربع مسکن را به خود اختصاص می دهد.
اواخر سال ۱۳۹۸ قیمت هر کیلوگرم میلگرد ۴۲۰۰ تومان بود که اکنون حدودا شش برابر شده است. قیمت هر پاکت سیمان هم از ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان به بالای ۷۰ هزار تومان رسیده و هفت برابر شده است. سازندگان می گویند اساسا این نوسانات بر نرخ تمام شده واحدهای اقدام ملی مسکن تاثیر می گذارد.
امروز با یکی از شرکتهای فروش سیمان در تهران تماس گرفتیم که قیمت هر پاکت سیمان تیپ ۲ را ۷۰ هزار تومان اعلام نمود. البته فروشنده اظهار داشت که به سبب کمبود ۹۰ درصدی برق کارخانجات، سیمان به تعداد محدود وجود دارد و فقط به اندازه یک کامیون، آن هم در شهر تهران توزیع می شود و به شهرستانها ارسال نداریم. علت عدم ارسال به شهرستانها را نیز نگفت. اما از بعضی مناطق جنوبی کشور خبر می رسد که قیمت هر پاکت سیمان به ۱۰۰ و حتی ۱۲۰ هزار تمان رسیده است.
برخی سازندگان مسکن مدعی هستند که صاحبان کارخانجات از سالها قبل با یکدیگر برای تعیین محدوده هماهنگ هستند. بدین صورت که هر کارخانه تا شعاع مشخصی مجاز به تامین سیمان است.
به هر ترتیب، افزایش قیمت سیمان و فولاد ظاهرا به شکل تعطیلی خیلی از کارگاههای ساختمانی بروز پیدا کرده است. در این خصوص دبیر کانون انبوه سازان با بیان این ادعا که فضای رانتی در بازار نهاده های ساختمانی وجود دارد به ایسنا اظهار داشت: اگر به سبب قطعی برق، سیمان در بازار وجود ندارد پس دلالان از کجا این محصول را تهیه می کنند؟ به اعتقاد من هماهنگی هایی در پروسه تولید و عرضه انحصاری سیمان وجود دارد.
فرشید پورحاجت اشاره کرد: متاسفانه انحصار در نهاده های ساختمانی حرف اول را می زند. تعارض منافع نیز به معضلی تبدیل گشته است. بطور مثال چهار نفر از اعضای هیات مدیره بورس کالا از افراد شاغل در صنعت فولاد هستند و صدر تا ذیل این فرایند، تعارض منافع را نشان میدهد.
وی با اعلان اینکه ضربه خوردن صنعت ساختمان نهایتاً به ضرر اقتصاد کشور تمام می شود اظهار داشت: ایجاد انحصار و رانت در بازار مصالح ساختمانی اساسا به نفع انحصارگران نخواهد بود؛ چونکه مسکن حوزه پیشران است و نه فقط تولیدکنندگان، بلکه اقتصاد کشور نیاز به ارزان شدن و رونق بازار مسکن دارد. نمی توان با حوزه مسکن که بالاترین سهم را در سبد معیشت خانوارها به خود اختصاص می دهد و ۱۳۰۰ شغل به آن وابسته است بازی کرد.
منبع:

1400/04/28
08:02:29
0.0 / 5
216
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار