رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو خبر داد؛

آخرین جزییات از واردات واكسن كرونا توسط شركت های خصوصی

آخرین جزییات از واردات واكسن كرونا توسط شركت های خصوصی به گزارش آچار رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو اظهار داشت: برای واردات 3 میلیون دوز واکسن آسترازنکا از هند و همین طور برای واردات واکسن از چین از مسیر کشور ثالث اقدام کردیم.به گزارش آچار به نقل از اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ناصر ریاحی درباره آرخین وضعیت واردات واکسن کرونا از هند و چین اظهار داشت: برای واردات ۳ میلیون دوز واکسن آسترازنکا از هند اقدام کردیم. گشایش اعتبار انجام شده و همه مراحل طی شده اما به سبب موج شدید بیماری در این کشور، واردات واکسن از هند گرفتار مشکل شده است.
وی اشاره کرد: دولت این کشور صادرات واکسن را ممنوع اعلام نموده و هر محموله ای باید با مجوز دولت از این کشور بیرون رود. واکسن های سفارشی ایران متعلق به هند نیست و از شرکت دیگری خریداری شده با این وجود باید فرایندهای اداری آن طی شود. دو هفته ای است که درحال حاضر مجوزهای لازم در هند صادر نشده است. هم چنین برای واردات واکسن از چین از مسیر کشور ثالث اقدام کردیم.
ریاحی در پاسخ به این پرسش که چرا واردات واکسن کرونا طولانی شده است؟ اضافه کرد: همه کشورها می خواهند واکسن بخرند و واریانت های تازه کرونا موجب شد خیلی از کشورهای تولیدکننده قید صادرات را بزنند و شرکتها را مجبور کنند واکسن ها را برای خودشان نگه دارند. متأسفانه کشور ما هم دراین زمینه چابک عمل نمی نماید. واکسن هایی که وارد شده، غیر از مواردی مثل ۱۳۰ هزار دوز واکسن باهارات و اسپوتنیک، اهدایی صلیب سرخ به هلال احمر بوده است. درواقع از مسیر تعامل دو سازمان بشردوستانه تامین شده است.
به گفته این فعال صنفی واردات دارو، در ۲ ماه نخست امسال به سبب شرایط جهانی، فرصت خوبی برای خرید واکسن توسط بخش خصوصی برقرار شد اما به سبب بروکراسی داخلی این فرصت از دست رفت. در آن زمان مسأله پایداری واکسن و انقضای آن در کنار پروسه کند واکسیناسیون در کشورهایی که واکسن سفارش داده بودند، دست به دست هم داد تا فرصتی برای دیگر کشورها برقرار شود. اما ما از این فرصت استفاده نکردیم. با توجه به این که بحث تولید واکسن داخلی را هم داریم، مقررات در کشور ما پایدار نیست و این ریسک کار را افزایش داده است.
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو افزود: در یک دوره دولت به هر شرکتی مجوز واردات واکسن داد. شرکت هایی که در زمینه واردات دارو فعالیت نمی کردند هم مجوز گرفتند و قیمت هایی اعلام نمودند که حاشیه ساز شد. این در حالیست که سازمان استاندارد نسبت به واردات دارو حساسیت زیادی دارد. اگر شرایط محیطی داروی تزریقی ۱۰ دقیقه تغییر کند، استاندارد دارو را قبول نمی کند و دستور امحا می دهد.
وی اشاره کرد: اخیراً اعلام نمودند شرکت هایی که از مجوز آنها ۶۰ روز گذشته دیگر نمی توانند دارو وارد کنند و باید باردیگر برای مجوز اقدام نمایند که به طور قطع، شرکت های نامرتبط مجوز دریافت نمی کنند.


منبع:

1400/05/01
11:17:54
0.0 / 5
172
تگهای خبر: استاندارد , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار