رییس اتحادیه گازهای طبی :

تولیدکنندگان اکسیژن صنعتی هم پای کار تولید اکسیژن طبی آمدند

تولیدکنندگان اکسیژن صنعتی هم پای کار تولید اکسیژن طبی آمدند به گزارش آچار رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی اظهار داشت: هم اکنون علاوه بر مشکل تولید اکسیژن، با کمبود سیلندر اکسیژن هم مواجه هستیم که به معضل بزرگی تبدیل گشته است.پیکان کلانتری در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت تولید و توزیع گازهای طبی و صنعتی گفت: باتوجه به شیوع موج پنجم کرونا، میزان تقاضای گازهای طبی و اکسیژن در بعضی مناطق نسبت به پیش از شیوع موج ۴.۵ تا ۵ برابر بیشتر شده است و طی دو سه روز گذشته حجم تقاضا بالاتر هم رفته است؛ این در حالیست که ظرفیت تولید ثابت است و نمی توان بدون زیرساخت و امکانات، تولید را بیش از این افزایش داد.
کمبود سیلندر اکسیژن تبدیل به معضل شده است
رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی اضافه کرد: علاوه بر این، تولیدکنندگان مشکل کمبود سیلندر اکسیژن هم دارند و این مساله تبدیل به معضل شده است؛ هم اکنون سیلندر ۴۰ لیتری و ۱۰ لیتری به سختی یافت می شود. تعدادی از خیرین می خواستند ۱۰ هزار سیلندر برای مراکز درمانی بخرند اما متأسفانه به نتیجه نرسید. ما چند تولیدکننده داخلی سیلندر داریم که آنها هم ظرفیت محدودی برای تولید دارند. البته روز گذشته قرار شد تمهیداتی اندیشیده شود تا تولید سیلندر افزایش یابد.
وی در مورد میزان تولید اکسیژن در کشور، اظهار داشت: هنوز وزارت صمت در مورد آمار دقیق تولید اکسیژن در کشور اظهارنظری نکرده است. ما چندین بار مکاتبه کردیم که آمار تولید را بدهند اما خبری نشد. هم اکنون در استانهای تهران، گیلان، مازندران، خراسان رضوی مشکل کمبود اکسیژن داریم.
وضعیت قیمت اکسیژن
کلانتری در مورد قیمت اکسیژن اظهار داشت: برای بازبینی در قیمت مصوب و افزایش نرخ درخواست داده بودیم اما با توجه به این که اکسیژن در اولویت نرخ گذاری دولت نیست، واحدها راسا مبادرت به افزایش قیمت کردند.
وی با اعلان اینکه در وضعیت بحرانی فعلی نمی توان فقط به چند واحدی که مجوز گاز اکسیژن طبی دارند بسنده کرد و واحدهای اکسیژنِ صنعتی ساز نیز باید اکسیژن طبی تولید کنند، اشاره کرد: ماه پیش نامه ای به سازمان غذا و دارو ارسال و درخواست کردیم نرخ را اعلام کنند؛ ما به سازمان گفتیم که اگر تا ۱۵ تیر نرخ را اعلام نکنند واحدهای تولیدکننده گاز صنعتی در این رابطه تصمیم می گیرند برای اینکه این واحدها خودشان می توانند تصمیم بگیرند که اکسیژن را به بخش طبی بدهند یا بخش صنعتی.
رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی اضافه کرد: با توجه به این که سازمان غذا و دارو تا حالا به درخواست ما توجه نکرده است، واحدها راسا مبادرت به افزایش قیمت کردند. هم اکنون هر کیلوگرم اکسیژن مایع با خلوص ۹۹ درصد درب کارخانه ۳، ۵۰۰ تومان است که با قیمت ۴۳۰۰ تا ۴، ۵۰۰ تومان به دست مصرف کننده می رسد.
کلانتری در مورد صادرات اکسیژن، گفت: طبق مصوبه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، صادرات اکسیژن ممنوعست اما فیلم هایی در فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد اکسیژن مایع به عراق صادر می شود، ما پیگیری کردیم ولی به نتیجه ای نرسیدیم.
وی اضافه کرد: تقاضا از کشورهای دیگر همچون پاکستان داریم اما بصورت رسمی اکسیژنی صادر نمی گردد. اگر صادراتی در حال انجام می باشد، اتحادیه در جریان نیست.


منبع:

1400/05/24
14:27:22
0.0 / 5
224
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار