فروش خودروسازها شدت گرفت

فروش خودروسازها شدت گرفت به گزارش آچار بررسی ها مبین این است که رشد تولید صنعت خودروسازی بیشترین اثر مثبت را بر رشد شاخص تولید صنعتی شرکتهای بورسی در تیرماه سالجاری داشته و موجودی انبار خودروسازان هم کاهش یافته است که حاکی از افزایش فروش محصولات این صنعت دارد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، پژوهشکده پولی و بانکی کشور در گزارش ماهانه خود اعلام نمود که روند صعودی رشد تولید در بخش صنعت در چهارمین ماه سالجاری تداوم پیدا نکرده و شاخص تولید صنعتی شرکتهای بورسی در تیر ماه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش قابل توجهی داشته است.
اما شاخص تولید صنعتی در تیرماه ۲٫۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته که کمترین نرخ رشد در ۱۲ ماه اخیر بوده است.
از طرفی، بررسی رشد صنایع نشان داده است که رشد تولید صنعت خودروسازی بیشترین تأثیر را بر مثبت شدن شاخص کل داشته و صنایع فلزات اساسی و کانی های غیرفلزی دو صنعتی بودند که رشد شاخص تولید آنها در تیرماه منفی شده است و بیشترین سهم را در کاهش رشد تولید صنعت داشتند.
عامل کاهش رشد تولید در صنایع
البته این کاهش رشد می تواند تحت تأثیر محدودیت های اعمال شده در ماه گذشته بر تأمین برق صنایع فولاد و سیمان که زیربخش دو صنعت فوق الذکر هستند، باشد.

همچنین، بررسی عملکرد شرکت ها نشان داده است که بخش عمده ای از کاهش رشد تولید در تیر ماه به رشد منفی ۲٫۳ درصدی تولید در شرکتهای صادرات محور برمی گردد که این رشد منفی در یک سال گذشته بی سابقه بوده است.
علاوه بر این، بررسی تغییرات موجودی انبار محصولات نهایی این شرکت ها نشان داده است که شاخص موجودی انبار در صنعت در دو ماه تیر و خرداد افزایش در موجودی انبار را نشان داده است که همزمانی این افزایش با روند کاهشی رشد تولید در تیر ماه می تواند نشانه هایی از کاهش بیشتر رشد تولید در ماه های آتی باشد.
وضعیت انبار صنایع بورسی
در بخش دیگری از گزارش پژوهشکده پولی و بانکی کشور، به بررسی جزئیات تغییرات موجودی انبار محصولات شرکتهای صنعتی پرداخته شده است، چونکه علاوه بر این که تحلیل بهتری از علت تغییرات تولید عرضه می دهد و شاهدی از وضعیت بازار و تقاضا عرضه می کند، می تواند در پیشبینی روند آتی تولید هم کمک نماید.
براین اساس، صنعت محصولات شیمیایی که در ماه های اخیر همواره کاهش در موجودی انبار را تجربه کرده بود، در تیرماه با افزایش در موجودی انبار روبرو شده است. با عنایت به رشد مثبت نزدیک به صفر این صنعت در این ماه و افزایش ۴.۳ درصدی موجودی انبار آن میتوان اظهار داشت که فروش شرکتهای این صنعت نسبت به مدت مشابه کاهش اندکی یافته است.
یکی از صنایعی که در دوره های اخیر بیشترین تغییر در موجودی انبار را داشته، صنعت خودروسازی است.
این صنعت از مرداد تا اسفند ماه سال قبل به صورت متوسط در هر ماه ۱۲.۸ درصد به موجودی انبار خود اضافه کرد اما در اردیبهشت ماه سالجاری رشد فروش حدود ۲۷ درصد بیشتر از تولید بوده است که به مفهوم کاهش موجودی انبار انباشته شده در ماه های قبل است.
در تیرماه نیز، رشد فروش این صنعت حدود ۱۵.۱ درصد بیشتر از رشد تولید بوده که نشان دهنده کاهش در موجودی انبار این صنعت شده است.
علاوه بر این، هر دو صنعت محصولات شیمیایی و فلزات اساسی که بخش قابل توجهی از محصولات آنها صادراتی است، در تیرماه افزایش موجود در انبار داشته اند.1400/05/25
14:06:08
0.0 / 5
211
تگهای خبر: انبار , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار