نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران:

دست دولت باید از نظام پولی کوتاه شود

دست دولت باید از نظام پولی کوتاه شود به گزارش آچار نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه بیشتر بانک ها به کسب و کارهای سالم تسهیلات نمی دهند، اظهار داشت: مطالبه اصلی فعالان اقتصادی این است که امکان پیشبینی و برنامه ریزی داشته باشند.به گزارش آچار به نقل از مهر، حسین سلاح ورزی بعدازظهر امروز در سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی عنوان کرد: تصور غالب این است که مطالبه فعالان اقتصادی در بخش خصوصی دریافت وام ارزان و راحت است اما تجربه ۴۰ ساله نشان داده که این مورد راهکار پشتیبانی از تولید نیست. سیاستگذاری غلط در طول سالیان گذشته سبب شده بین بخش خصوصی رقابت برای رانت به وجود آید و فعالان به دنبال گرفتن سوبسید انرژی یا وام راحت باشند.
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: حقیقت این است که ما از شبکه بانکی انتظار زیادی نداریم؛ انتقادات و توقعات ما بیشتر متوجه بانک مرکزی، دولت و نظام حکمرانی پولی است. اگر منطقی فکر نماییم تصورمان این است که بانکداران واقعی مثل بقیه فعالان اقتصادی قربانی سیستم بد حکمرانی پولی هستند.
وی افزود: عمده ترین مطالبه فعالان اقتصادی این است که امکان پیشبینی پذیری و برنامه ریزی داشته باشند که این مورد مستلزم آمار است. آیا امروز در کشور آمار مورد نیاز تولید و فعالان اقتصادی بموقع منتشر میشود؟ بانک مرکزی بیشتر از ۲ سال است که آمار منتشر نمی نماید.
سلاح ورزی اظهار داشت: توقع ما در ارتباط با دولت ها، مجلس ها و بانک مرکزی این است که در سیستم پولی دخالت نکنند. اگر به دنبال رشد کسب و کارهای مولد هستند باید بدانند که کسب و کارها احتیاج به وام ارزان و تکلیفی ندارند. امروز وضعیت به شکلی شده که خیلی از بانک ها حاضر به دادن تسهیلات به کسب و کاهای سالم هم نیستند چونکه معتقدند پس گرفتن مطالبات دشوار می باشد.
وی اضافه کرد: در بازار پول کشور و سیستم بانکی مرتب تصمیمات گرفته می شود که به جای باز کردن دست و بال بانک ها برای دادن وام بر مبنای سیستم اعتبارسنجی، بانک ها را بیشتر از قبل گرفتار احتیاط می کند.
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: از دولت می خواهیم دستش را از نظام پولی کوتاه کند. اگر به جایی برسیم که به صورت هفتگی بیلان خرج و دخل دولت، ترازنامه بانک مرکزی و ترازنامه سیستم بانکی را منتشر نماییم و وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی در این رابطه پاسخگو باشند، یگ گام رو به جلو است.
وی اضافه کرد: به جای مقررات زدایی، بانک مرکزی باید سامانه زدایی کند. در مباحث در ارتباط با صادرات و واردات سامانه نیما، سنا، درنا و بازار متشکل ارزی داریم. من بعنوان فعال اقتصادی هنوز نفهمیدم این نیما با سنا چه تفاوتی دارد. هیچگاه گزارشی منتشر نشده که این سامانه ها چه تاثیری روی بازار ارز گذاشته اند. سامانه نیما از بدو پیدایش اختلافی با بازار داشت و نه تنها موثر نبود بلکه غیرموثر و مانع هم بود.


منبع:

1400/06/10
23:58:53
0.0 / 5
181
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار