پشت پرده تسهیلات ۳۰ میلیونی لوازم خانگی

پشت پرده تسهیلات ۳۰ میلیونی لوازم خانگی رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: بانک 18 درصد به سپرده ها بهره می دهد و معین نیست چگونه می خواهد با 4 درصد به مردم کالا بفروشد. عملاً در این شرایط تولید کننده قیمت خودرا بالا می برد، بعد به بانک سود می دهد و در سوی دیگر بانک می گوید با بهره چهار درصد به مردم کالا می فروشد.


اکبر پازوکی در گفت و گو با ایسنا، از فروش الزامی از طرف تولیدکنندگان لوازم خانگی آگاهی داد و اظهار داشت: تولیدکنندگان لوازم خانگی فروش خودرا سبدی و فروش برخی اقلام را مشروط به خرید اقلام دیگر کرده اند. برای مثال می گویند اگر یک یخچال میخواهی باید دو ماشین لباسشویی هم بخرید. تولید کنندگان کار خودرا با بقالی اشتباه گرفته اند، میخواهند محصولاتی که سود خوب دارد را تولید کنند و آنها را بوسیله سبد کالا بفروشند. این در حالیست که برمبنای قانون نظام صنفی این کار خلاف است که کالایی به اجبار با کالاهای دیگر به مصرف کننده فروخته شود.
انحصار در یک قدمی صنعت لوازم خانگی
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در ادامه از کمبود برخی کالاها در این عرصه آگاهی داد و اظهار داشت: خود تولیدکنندگان هم به موضوع ازعان می کنند که هنوز به سطحی که بطور کامل نیاز داخل را تامین کنند نرسیدند. در این شرایط بنظر می رسد تولیدکنندگان به دنبال انحصار طلبی هستند، بطوریکه مبادرت به راه اندازی فروشگاه کردند و تظاهر می کنند کالا به اندازه کافی هست تا واردات آزاد نشود. ما هم مخالف آزاد شدن واردات هستیم، اما وارد نشدن کالا نباید به این منجر شود که تولید کننده پای خودرا در کفش توزیع کننده کند.
وی با اعلان اینکه احتکار، قاچاق، گرانفروشی و کم فروشی همه به نام فروشندگان تمام می شود، اظهار نمود: در بازار شاهد گرانی هستیم نه گرانفروشی، اما همیشه کاسه کوزه ها سر کسبه می شکند. این در حالیست که قیمت را تولید کنندگان تعیین می کنند و فروشندگان با سود مشخص کالا را خرید و فروش می کنند.
پازوکی همین طور اصرار کرد که تولید کننده حق ندارد خود توزیع کننده باشد و اگر کالایی دارد باید آنرا به واحدهای زیرمجموعه اتحادیه لوازم خانگی عرضه نماید. اما هم اکنون انجمن های تولیدکننده با توزیع کنندگان موازی کاری میکنند. برای مثال برخی تولیدکنندگان با فروشگاه ها قرارداد می بندند آنرا اجاره می کنند، از صاحب فروشگاه می خواهند دیگر حضور نداشته باشد و بجای او کارمندی خودشان را قرار می دهند و می گویند پول آب، برق، مالیات و غیره را نیز پرداخت می کنند. این انحصار طلبی است.
مردم بدهکار بانک ها
این در حالیست که بگفته وی قانون چرخه تولید لوازم خانگی از مواد معدنی و سازمان های مربوطه تا توزیع و خدمات بعد از فروش را در نظر گرفته و هیچ گاه تولیدکننده را مساوی با توزیع کننده قرار نداده است. تولید کننده باید به دنبال صادرات، به روز رسانی کالا، بهبود کیفیت و کاهش قیمت باشد، نه این که با بالا رفتن قیمت با بانکها قرارداد ببندد و مردم را بدهکار بانکها کند یا این که فروشگاه اجاره کند و به طرق مختلف محصولات خودرا بفروشد. این موارد با سیاست های اقتصادی کشور همخوانی ندارد. بطور کلی مردم به طرق مختلف در حالت بدهکار شدن به بانکها هستند، چونکه به سبب گرانی برای خرید هر کالایی همچون خودرو، لوازم خانگی و غیره ناچار به دریافت تسهیلات هستند.
وی همین طور یکی از عوامل گرانی را دولت دانست و اظهار داشت: دولت باید از تولید حمایت بی دریغ در حوزه تامین مواد اولیه، ارز، تامین اجتماعی، مالیات و غیره کند. هم اکنون در بعضی موارد کالاهای قاچاق که ارزش افزوده، حقوق گمرکی، مالیات و غیره را پرداخت نمی کند با کالای ایرانی هم تراز یا از آن ارزانتر است.
چرا لوازم خانگی گران شد؟
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی معتقد می باشد اگر در سال ۱۳۹۶ دولت از این اتحادیه که ۴۰۰۰ عضو در تهران و بیش از ۱۰۰۰ عضو در سایر استانها دارد، مشورت می گرفت، با مشخص کردن میزان تولید و تقاضا می توانست از تجاری که خود پول و ارتباط داشتند استفاده نماید تا به تولید کنندگان کمک کنند، کالاهایی که در کشور تولید نمی گردد را وارد می کردند و به تدریج با افزایش تولید داخل واردات کاهش می یافت. در این صورت شاهد خلا کالا نبودیم، لوازم خانگی هم تا این حد گران نمی شد و بازار قاچاق رونق نمی گرفت.
پازوکی با اعلان اینکه در صنعت لوازم خانگی هیچ نقشه راه و مسیر مشخصی وجود ندارد و تا آن زمان که این نقشه وجود ندارد تداخلات ادامه دارد، اشاره کرد: تصمیمات اشتباه سبب شده امروز یخچال ساید ایرانی که سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود به ۳۰ میلیون تومان و لباسشویی ۲۳۰ هزار تومانی به هفت میلیون تومان برسد. اما تولیدکنندگان همچنان پنج سال دیگر فرصت می خواهند، اما باید از آنها پرسید در این چهار سال چه اقدامی انجام داده ند که پنج سال دیگر هم خواهان ممنوعیت واردات هستند.
از تولیدکنندگان حمایت کنید، اما ضمانت بگیرید
وی اصرار کرد که در صورت موافقت با تداوم ممنوعیت واردات باید از تولیدکنندگان ضمانت کتبی گرفته شود که کیفیت و میزان تولید خودرا بالا برند و محصولات خودرا به روز رسانی کنند. ما با واردات مخالفیم اما باید تکنولوژی به روز وارد کشور شود، از تولیدکنندگان حمایت کرد و در عین حال باید مقابل انحصار ایستاد.
پازوکی در آخر با اعلان اینکه تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی برای خرید لوازم خانگی تاثیری بر رکود در این بازار نداشته، اشاره کرد: ما اصلاً این تسهیلات را قبول نداریم، چونکه بانک ۱۸ درصد به سپرده ها بهره می دهد و معین نیست چگونه می خواهد با ۴ درصد به مردم کالا بفروشد. عملاً در این شرایط تولید کننده قیمت خودرا بالا می برد، بعد به بانک سود می دهد و در سوی دیگر بانک می گوید با بهره چهار درصد به مردم کالا می فروشد. از جانب دیگر بازپرداخت این تسهیلات هم به سبب گران بودن کالاها بالا است.1400/06/31
16:38:02
0.0 / 5
223
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اقلام , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار