باوجود خیز تولیدکنندگان خودرو های سنگین سواری سازان داخلی در جا می زنند

باوجود خیز تولیدکنندگان خودرو های سنگین سواری سازان داخلی در جا می زنند به گزارش آچار آخرین آمار عرضه شده از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان داده است که در مجموع پنج ماهه نخست سال جاری تنها ۸۰۰ دستگاه خودروسواری (۰.۲) بیشتر از تیراژ تولید در مدت مشابه سال قبل است و در واقع نشان از درجا زدن خودروسازان داخلی در حوزه خودرو های سواری است؛ البته این در حالیست که در تولید خودرو های سنگین باری همچون کامیون، کامیونت و کشنده افزایش قابل توجه قریب به ۶۰ درصدی دیده می شود و در واقع خودروسازان در تولید سواری از خودرو های سنگین، جا مانده اند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، طبق آمار، طی پنج ماه نخست سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب تولید کامیون، کامیونت و کشنده ۵۹.۸ درصد بیشترین افزایش تولید را در بین تولیدات خودرویی کشور ثبت کرده و بعد از آن کمباین (ماشین های برداشت محصولات دانه دار کشاورزی) و انواع سواری به ترتیب در جایگاه دوم و سوم افزایش تولید قرار دارند؛ هرچند که درصد افزایش تولید سواری ها در مدت مذکور سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به صفر است.
از ابتدای سالجاری تا آخر مردادماه ۳۴۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه از انواع خودرو سواری ساخته شده که نسبت به تعداد دستگاه سواری ساخته شده در پنج ماهه ابتدایی سال قبل تنها ۸۰۰ دستگاه بیشتر است و رشد ۰.۲ داشته است. در مجموع پنج ماه نخست سال قبل ۳۴۸ هزار و ۹۰۰ سواری ساخته شده بود.
پس از انواع سواری، تولید کمباین در پنج ماهه سال جاری با افزایش ۷.۱ درصدی از ۲۲۴ دستگاه در پنج ماهه ۱۳۹۹ به ۲۴۰ دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
براساس این گزارش اما بیشترین افزایش تولید خودرو در پنج ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، متعلق به خودرو های سنگین باری است که ۵۹.۸ درصد افزایش پیدا کرده است. آمار تولید کامیون، کامیون و کشنده از ۱۹۸۷ دستگاه در مدت مذکور سال قبل به ۳۱۷۵ دستگاه در پنج ماهه ۱۴۰۰ زسیده است.
در مقابل اما میزان تولید وانت ها و خودرو های مسافربری در پنج ماهه سال جاری کمتر از مدت مشابه سال قبل شده است. از آغاز سال جاری تا آخر مرداد ماه ۲۷ هزار و ۱۰۸ دستگاه وانت در کشور ساخته شده است که نسبت به ۳۱ هزار و ۵۲۸ دستگاه وانت ساخته شده در پنج ماهه ابتدایی سال قبل کاهش ۱۴ درصدی داشته است.
در نهایت هم تولید انواع اتوبوس، مینی بوس و ون هم کاهش ۲.۸ درصد را در پنج ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده و از ۶۸۸ دستگاه به ۶۶۹ دستگاه رسیده است.1400/07/06
11:13:13
0.0 / 5
221
تگهای خبر: تجارت , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار