رئیس سازمان بازرسی اعلام كرد:

وصول ۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور

وصول ۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور به گزارش آچار رییس سازمان بازرسی در ارتباط با پرونده های کلان اظهار داشت: یکی از عناوینی که ما بطور جدی دنبال می نماییم مالیات است و متاسفانه فرارهای مالیاتی جدی داریم در این راستا 7 میلیارد تومان مالیات با پیگیری ما از شرکت های دولتی، پتروشیمی، وابسته به بانک و... وصول شده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، حسن درویشیان در برنامه تیتر امشب با موضوع چهلمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور، در رابطه با اقدامات سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: ماده ۲ تشکیل سازمان بازرسی، تمام تشکیلات را مشمول نظارت سازمان بازرسی می داند و ماده ۱۰ این سازمان می گوید در نتیجه بازدیدهای سازمان بازرسی گزارش هایی تهیه می شود که حاوی پیشنهادهایی است و سازمان ها موظف می باشند ظرف ۱۰ روز اقدامات اجرائی در امتداد پیشنهادات سازمان بازرسی انجام دهند.

وی ادامه داد: ما باید بیش از گذشته مردم را در جریان اقدامات سازمان بازرسی قرار دهیم، در ماده ۱۲ نیز تمام مسئولان حراست ها و حفاظت ها موظف می باشند اگر به تخلفی برخورد کردند به سازمان بازرسی گزارش کنند که اگر گزارش انجام نشود مشمول پیگرد است.

این مقام قضایی اظهار داشت: یکی از رویکرد های ما در سال جدید برنامه ریزی مبتنی بر مسائل اصلی کشور است و اگر بتوانیم وارد مسائل اصلی شویم نتایج بهتری می گیریم و بیش از ۳۰۰ برنامه مسئله محور را تصویب کردیم. هم چنین برنامه دیگر ما نظارت هوشمند است و ۳۰۰۰ سامانه هوشمند را شناسایی کردیم. اما هنوز راه طولانی داریم که بتوانیم به سمت هوشمندسازی بازرسی برویم.

وی در ارتباط با همکاری دستگاهها اظهار داشت: طبیعی است که دستگاهها از دسترسی به اطلاعاتشان خودداری می کنند. بعنوان مثال سامانه های تجارت که بیش از ۲۰ دستگاه موظف به لینک شدن به هم هستند از سال قبل پیگیری کردیم که با مقاومت هم روبه رو شده و ما اعلام کردیم اگر تا آبان به وظیفه خود عمل نکنند به مرجع قضایی بعنوان ترک فعل معرفی می نماییم. طرح جامع مالیاتی نیز سال هاست باید ایجاد می شده که اگر این اتفاق می افتاد شاهد فرارهای مالیاتی نبودیم و بطور جد به سازمان امور مالیاتی هشدار دادیم.

درویشیان در ارتباط با نظارت این سازمان بر گرانی اظهار داشت: سامانه بازارگاه ایرادات جدی دارد و ما یکی از اقداماتمان نظارت بر حوزه تولید و توزیع است و معتقدیم در زمینه توزیع اشکالات جدی وجود دارد که کالاها به دست مصرف کننده نهایی نمی رسد و اگر سامانه تجارت هم ایجاد شود خیلی از این مشکلات از بین می رود.

رییس سازمان بازرسی در ارتباط با پرونده های کلان اظهار داشت: یکی از عناوینی که ما بطور جدی دنبال می نماییم مالیات است و متاسفانه فرارهای مالیاتی جدی داریم در این راستا ۷ هزار میلیارد تومان مالیات با پیگیری ما از شرکت های دولتی، پتروشیمی، وابسته به بانک و... وصول شده است. مورد دیگر جلوگیری از پرداخت ۳۵۲ میلیون دلار سودی است که حق شرکت و سرمایه گذار نبوده است که جلوی آن با پیگیری سازمان بازرسی گرفته و به وزارت نفت برگردانده شده است.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه اثربخشی مجموع اقدامات سازمان بازرسی به ارزش یک میلیارد دلار است، اظهار داشت: بغیر از یک میلیارد دلار، ۵۱ هزار میلیارد تومان اثربخشی ریالی ما بوده است. هم چنین در زمینه بانک عودت ۵۲ میلیارد تومان وجوه مازاد دریافتی مربوط به ۷۹ هزار تسهیلات که به مشتریان پرداخت شده، به حساب آنها بازگردانده شد. ۱۹۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دو خودروساز زیادتر از حد معمول از مشتریان گرفته بودند که به حسابشان پرداخت گردید. ۱۸ میلیارد تومان داروی کرونا نیز که قصد فروش در بازار آزاد را داشتند شناسایی و به بیمارستان برگشت داده شد. هم چنین از تضییع حقوق شهرداری تهران به ارزش ۱۱۹۰ میلیارد تومان در سه پروژه جلوگیری شد.

وی در ارتباط با مبارزه و شناسایی گلوگاه های فساد اظهار داشت: یکی از مهم ترین رویکرد های سازمان، شناسایی زمینه های فساد بوده است که در بازرسی های چند سال اخیر به آنها رسیده ایم. در زمینه های بیمه، بانک، بهداشت و درمان و... به آنها رسیدیم و گزارش مفصلی را در این رابطه به رییس جمهور محترم و برخی مقامات ارسال کردیم و به مسئولان دستگاه های اجرائی پیشنهاد کردیم که کارگروه مشترکی در ارتباط با اجرای پیشنهادات در جهت حذف زمینه های فساد ایجاد نماییم. امیدواریم با استقبال دولت خصوصاً رییس جمهور محترم خیلی از ساختارهای فاسد از بین برود.

درویشیان در ارتباط با مطالبه گری سازمان بازرسی از دستگاهها اظهار داشت: ما طبق قانون باید بر حسن اجرای قانون نظارت نماییم و تمام اقدامات دستگاه های اجرائی مبتنی بر قانون و مقررات است بطورمثال از وزارت راه و شهرسازی برنامه تحقق تولید یک میلیون مسکن در سال را می گیریم و مرتب بر آن نظارت می نماییم و اگر تخلفی صورت گیرد اساسا پیگیری می نماییم گاهی نیاز است پیشنهاداتی به دستگاه های اجرائی ارائه شود و آنها موظف به اجرای پیشنهادات سازمان بازرسی هستند.

این مقام قضایی اضافه کرد: یکی از وظایف سازمان بازرسی ایجاد سامانه تکالیف دستگاهها است و ما به دنبال تشکیل این سامانه طبق سند تحول قضایی هستیم و تمام دستگاهها موظف می باشند تکالیفشان را طبق قانون انجام دهند.
رییس سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با نتیجه بخش بودن گزارش های این سازمان، اظهار داشت: آماری که ریاست محترم قوه {قضاییه} مطرح نمودند ممکنست متعلق به سال قبل نیز بوده باشد اما احکامی که صادر گردیده است در یکی دو سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. ما کارگروهی از شنبه(۲۴ مهر) تشکیل خواهیم داد تا ببینیم گزارش های ما از اتقان لازم برخورد بوده است یا نه. هم چنین تمام گزارش های ما به مقام قضایی داده نمی گردد. باید به این نکته هم توجه کرد که تمام پیشنهادات در کوتاه مدت قابلیت اجرا ندارند اما بیشتر پیشنهادات اجرا می شوند.

او در آخر اظهار داشت: یکی از برنامه های ما پشتیبانی از مدیران شجاع، پاکدست و انقلابی است و ما می خواهیم آنها را به افکار عمومی معرفی نماییم و فکر می نماییم اگر مدیران به ابهامی رسیدند با ما مشورت و مکاتبه کنند هم چنین با آموزش مدیران و آگاهی رساندن به آنها در ارتباط با مقررات می توانیم خیلی از مشکلات را حل نماییم.
منبع:

1400/07/21
09:32:19
0.0 / 5
118
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار