معاون وزیر صمت اعلام كرد؛

بیمه صادراتی جایگزین LC می شود

بیمه صادراتی جایگزین LC می شود به گزارش آچار معاون وزیر صمت ضمن اشاره به این که بیمه صادراتی می تواند جایگزین LC شود، اظهار داشت: هم اکنون در حوزه اوراسیا، افریقا و آمریکای جنوبی سیستم شبه سوئیفت یا اجرا شده و یا در دست اجرا قرار دارد.علیرضا پیمان پاک در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که ضمانت صادرات همچون مسائل مورد توجه ماست، اظهار نمود: هم اکنون نقل و انتقال ارز چالش اصلی نیست چونکه صراف با یک هزینه ای از هر جای دنیا می تواند ارز را بگیرد و بفرستد دقیقاً مثل کاری که در این ماه ها انجام شد. البته این کار هزینه دارد و باید فرآیند آن تسهیل شود اما الان مشکل اصلی ما سیستم اسناد اعتباری و ال سی است.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: هم اکنون اغلب صادرکنندگان ما به صورت اعتباری کار می کنند به این شکل که صادرکننده یا کالا را به کشور ایکس می فرستد و بعد ارز را می گیرد یا اول ارز را می گیرد و بعد کالا را ارسال می کند، تضامین این اقدام در دنیا با ال سی حل شده و ال سی هم بر پایه سوئیفت است.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه ما به دنبال ابزارهایی برای جایگزین کردن سوئیفت هستیم، اظهار نمود: ساده ترین ابزار جایگزین سیستم صندوق ضمانت صادرات است که تقویت خواهد شد. این صندوق با صندوق متناظر در کشور ایکس قرارداد می بندد و از راه این قرارداد صادرکنندگان دو کشور بیمه می شوند. ازاین رو بیمه صادراتی بعنوان یکی از راهکارهای تضمین صادرات، به سادگی جایگزین ال سی می شود.
پیمان پاک اظهار داشت: بعنوان نمونه امکان دارد صادرکننده کالا را به مشتری تحویل دهد اما در مقابل پولی دریافت نکند، در این صورت می تواند با عرضه اسناد به صندوق ضمانت صادرات پول بگیرد و بیمه هم خسارت را بدهد.
پیاده سازی سیستم شبه سوئیفت
وی ضمن اشاره به نحوه پیاده سازی سیستم شبه سوئیفت هم خاطرنشان کرد: سیستم شبه سوئیفت به این صورت است که دو بانک در دو کشور روی پول محلی کدهایی را تعریف می کنند که می تواند جایگزین سوئیفت شود، از این طریق خود به خود ال سی به وجود می آید.
به گفته رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، هم اکنون در حوزه اوراسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی سیستم شبه سوئیفت یا اجرا شده و یا در دست اجرا قرار دارد.


منبع:

1400/10/25
14:29:01
0.0 / 5
468
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار