رئیس بنیاد ملی گندمكاران اعلام كرد

جزییات کارت نان

جزییات کارت نان به گزارش آچار رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور ضمن اعلام جزییات کارت نان اظهار داشت: قیمت پایین گندم و آرد سبب شده بود برخی کارخانه ها بیش از نیازشان آرد تحویل بگیرند و این آرد مازاد باردیگر یا وارد بازار آزاد یا بصورت قاچاق از کشور خارج می شد.عطاالله هاشمی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه دو نوع مصرف گندم و آرد در کشور داریم، اظهار داشت: بخش عمده ای از گندم و آرد در خبازی ها برای تهیه نان استفاده می شود و بخش دیگر نیز در صنف و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: در آمارها آمده است که یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۲ میلیون تن نیاز سالانه صنف و صنعت کشور به آرد و گندم است. ولی در حقیقت آن مقدار آردی که صنف و صنعت نیاز دارد بیشتر از ۱.۵ میلیون نیست و مابقی آن هرز می رود.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور افزود: سال قبل دولت گندم را با قیمت هر کیلو۵۰۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می کرد که این گندم با قیمت ۲۷۰۰ تومان به صنف و صنعت تحویل داده می شد. یعنی دولت ۲۳۰۰ تومان در هرکیلو به صنف و صنعت یارانه می داد.

وی اشاره کرد: همین پایین بودن قیمت گندم و آرد موجب شد که برخی کارخانه ها بیش از نیازشان آرد تحویل بگیرند و مابقی آرد یا وارد بازار آزاد می شد یا بصورت قاچاق از کشور خارج می شد. یعنی دولت منابع زیادی را بعنوان یارانه می داد ولی این منابع یا بازار داخلی را گرفتار تورم می کرد یا از کشور خارج می شد.

هاشمی در ادامه اظهار داشت: با آزادسازی قیمت گندم و آرد مشخص خواهد شد کدام کارخانه ها واقعی و کدام کارخانه ها بر طبق رانت فعالیت می کردند.

وی با اشاره به این که سال آینده دولت به هیچ عنوان گندمی به صنف و صنعت نخواهد داد، اظهار نمود: باید از اول سال زراعی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ کارخانه ها خودشان با کشاورزان قراردادببندند و به سمت کشت قراردادی بروند تا جلوی رانت گرفته شود و کارخانه های واقعی خودشان را نشان دهند.

جزئیات کارت نان

رئیس بنیاد ملی گندمکاران در ادامه اظهار داشت: دولت اگر می خواهد از اقشار لطمه پذیر جامعه حمایت کند آرد را به قیمت واقعی به خبازی ها تحویل دهد و در کنار آن به مصرف کنندگان یارانه بدهد. قبلا یارانه به بخش واسطه داده می شد که به دست مصرف کننده نمی رسید ولی این یارانه می تواند در قالب کارت نان مستقیما به دست مصرف کننده برسد.

وی افزود: اجرای طرح کارت نان در استان زنجان بصورت پایلوت اجرائی شده است. میزان نان مصرفی هر فرد بطور متوسط در کشور برآورد و مشخص شده است که برای مثال یک خانواده ۴ نفره در ماه چقدر نان مصرف می کنند. این کارت به سرپرست خانوار تعلق می گیرد و فقط با این کارت امکان خرید نان وجود دارد و در دستگاه های کارتخوان مستقر در خبازی ها قابل استفاده می باشد. این کارت مانند کارت بنزین هرماه شارژ خواهد شد.

هاشمی در آخر اظهار داشت: پس از مشخص شدن نقصها کار در استان زنجان این طرح در سایر استانها اجرا می گردد.

منبع:

1401/02/17
22:54:37
0.0 / 5
157
تگهای خبر: بازار , خرید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار